Hagakure

Czyli ksiazki albumy i co dusza zapragnie o Japonii lub z Japonii.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Hagakure

Post autor: RKGalery »

Ja "czarną" mam całą i akurat ten tomik jest jednym z bardziej udanych- głównie dzięki części poświęconej estetyce życia (bo piękno umierania to tłumaczenia angielskich artykułów powtarzających w kółko Macieju mity o bushido). Hagakure mam w wersji angielskiej w PDF a że nie jestem wielbicielem tej książeczki (no i dlatego że książki przestają mieścić się w domu) chyba na tym poprzestanę.
Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hagakure

Post autor: Ihei »

Też posiadłem na własność, a raczej poprzez trwałe zapożyczenie od siostry takową czarną księgę.

Podobnie mnie wyznam Hagakure nie zadowoliło, chociaż powody mogą być odmienne, albowiem jak dla mnie największą sztuką jest spełnić wszelkie warunki godnego życia i przeżyć, co autorowi chyba nijak się możliwym nie jawi. Ale może to być wrażenie wywołane tym, że owa polska wersja jest to wybór fragmentów odnoszących się do drogi wojownika, a to nie jest moja droga i wbrew złudzeniom dziecięctwa nigdy nie była.
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
Neo
Posty: 19
Rejestracja: 8 stycznia 2007

Re: Hagakure

Post autor: Neo »

Jak by ktoś chciał pogłębić swą wiedzę na temat Bushido to tu jest klasyczne dzieło Tsunemoto Yamamoto "Hagakure - Sekretna Księga Samurajów"
Jest to pierwsze źródło pisane traktujące o samurajskim kodeksie honorowym Bushido

Dokument jest po polsku
http://www.sendspace.com/file/xyakqu

Jak by ktoś z was miał jakieś inne wydania Hagakure lub inne książki o tej tematyce to prosił bym o ich udostępnienie tutaj
Góra Lu w deszczu, rzeka Che w czasie przypływu.
Zanim tam dotarłem bezustannie marzyłem by je zobaczyć;
Pojechałem tam i wróciłem...
nie było tam nic szczególnego, tylko:
góra Lu w deszczu i rzeka Che w czasie przypływu
Neo
Posty: 19
Rejestracja: 8 stycznia 2007

Re: Hagakure

Post autor: Neo »

Hej ludziska ma ktoś w zasięgu reki oryginał Hagakure?
Obojętnie czy w kanji czy Hiraganie :D
Góra Lu w deszczu, rzeka Che w czasie przypływu.
Zanim tam dotarłem bezustannie marzyłem by je zobaczyć;
Pojechałem tam i wróciłem...
nie było tam nic szczególnego, tylko:
góra Lu w deszczu i rzeka Che w czasie przypływu
ODPOWIEDZ