CHUSHINGURA 47 roninów

Hmm, no chyba wszystko jasne, chodzi o fabularne oczywiscie.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: Chifuretsu »

Nie czytałam tego, ale autor mógł po prostu skoncentrować się na samych "typowych" bushi, to się zdarza :) .
Obrazek
Awatar użytkownika
[KoP]
Posty: 326
Rejestracja: 13 grudnia 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: [KoP] »

Ojj zdaża się i to strasznie często. Choć z tego co pamiętam, już w "sekrecie samurajów" była mowa o takim rozgraniczeniu kasty samurajskiej.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: MadSun »

Chifuretsu pisze: "Niemilitarna arystokracja", o której mówisz, to kuge, czyli z grubsza rzecz biorąc "administracja", ale nie byli oni osobną kastą, także należeli do warstwy samurajskiej.
Przypadkiem natrafiłem na taką definicję kuge :
The kuge (公家) was a Japanese aristocratic class that dominated the Japanese imperial court in Kyoto until the rise of the Shogunate in the 12th century at which point it was eclipsed by the daimyo. The kuge still provided a weak court around the Emperor.

The word means literally "public house" or "public family" and originally described the Emperor and his court. The meaning of the word changed over time to designate bureaucrats at the court. Later, in the Kamakura period, kuge became an antonym to buke (warriors' house), that is, samurai who swore loyalty to the Shogunate. At this point, kuge began to be used to describe those who worked in the Court; both aristocratic noblemen and commoners.

źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Kuge

Z tego opisu wynikałoby, że wszyscy mieliśmy rację. Z początku kuge byli odrębna klasą społeczną, dworem cesarza, a po ustanowieniu shogunatu, z czasem, zmieszali sie z samurajami.
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: Chifuretsu »

Dokładnie tak było :) . Zresztą na początku kuge byli bardzo wąskim kręgiem najwyższej arystokracji (chyba tylko 2 najwyższe rangi w hierarchii dworskiej, mogę sprawdzić, jeśli Cię to interesuje). Po prostu jeśli mówimy o opozycji kuge/bushi to jak dla mnie zaczynamy w czasach, kiedy klasa samurajska jako taka już istniała w kształcie jaki znamy :) .
Obrazek
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: Sakura »

Zdawało mi się że konflikty Kuge/Bushi pojawiły się w momencie zakładania rządów bakufu. Kuge wcześniej byli bezpośrednim dworem cesarza i posiadali wyższą pozycję niż wojownicy, pełnili funcje kanclerzy i kapłanów, potem gdy przywędrował buddyzm rozpoczęło się uświecczanie dworu. Natomiast kiedy powstał rząd bakufu i bushi zaczęli zdobywać coraz większe znaczenie w społeczeństwie wtedy kuge zaczęli dopiero odchodzić w cień wraz z siłą samego cesarza i jego znaczeniem. Więc według mojej wiedzy kuge byli swoistą kastą wczśniejszą (wśród samych samurai) a potem gdy bushi dzięki bakufu i shogunatowi zyskali na znaczeniu rozpoczęło się umniejszanie znaczeniu dworu kuge
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: Chifuretsu »

Kiedy kuge byli u szczytów władzy, kasta samurajska jeszcze nie istniała, a kiedy zaczęła się wykształcać (schyłek epoki Heian), byli traktowani jak chłopcy od brudnej roboty, zwykli żołnierze, którzy mieli odwalić swoje i nie cieszyli się z tej racji szczególnym szacunkiem. Sporo czasu musiało upłynąć, zanim zdobyli sobie jakiś szacunek jako warstwa społeczna (oczywiście poważano arystokratów, którzy mieli pod sobą dużo dobrego wojska, ale samych walczących nie bardzo).
Obrazek
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: MadSun »

Czytając na temat histori 47 Roninów natrafiłem na kilka ciekawych szczegułów:

Jedna z wersji tej historii mówi iż Asano zostałby ułaskawiony gdyby nie to, że rzycone przez nigo wakizashi zamiast Kiry trafiły pozłacane drzwi pałacowe.

Ponoć głowę Kiry odcięto wakizashi, tym samym, którym Asano ranił go ponad rok wcześniej w czasie zajść w pałacu shoguna. Ciekawe czy udało sie to zrobić jednym cięciem czy też po prostu ją odkrojono?

Roninowie zabili 16 i ranili 22 samurajów chroniących Kirę.

W światyni Sengaku-ji do dziś znajdują się ubrania i zbroje 47 Roninów oraz pokwitowanie odbioru głowy Kiry złożonej na grobie Asano.

Ōishi Kuranosuke Yoshio, przywódca roninów, jako jeden z najbardziej zaufanych ludzi Asano był obserwowany przez ludzi Kiry, który podejrzewał chęć zemsty. By uśpić czujność przyszłej ofiary Ōishi przeprowadził się do Edo i wiódł życie hulaki regularnie upijając sie i odwiedzajac domy publiczne. Pewnego razu wypił tyle sake, że wracajac do domu zasnął na ulicy. Przechodzący smuraje poznali go i jeden z nich w akcie pogardy kopnął go w twarz (co było śmiertelna zniewagą) Ōishi nie zareagował oczywiście by, wciaż obserujący go, szpiedzy Kiry myśleli, że za nic ma samurajskie ideały. Po tym zajściu Kra doszdł do wniosku, ze samuraje Asano sa do niczego i zemsty nie będzie, zmniejszył liczbę pilnujących go samurajów umożliwiając atak roninów. Po zabiciu Kiry i popełnieniu seppuku przez roninów ten sam samuraj, który kopnął pijanego Ōishi przyszedł na jego grób i prosząc o wybaczenie popełnił seppuku. Został pochowany obok grobu ronina.

Dwaj najmężniejsi z 47 roninów, Horibe Yahei i jego adoptowany syn, Horibe Yasubei
Obrazek

Atak na bramę frontową
Obrazek

Studnia, przy której roninowie umyli głowę Kiry przed złożeniem jej na grobie pana Asano
Obrazek
Obrazek

Groby roninów w świątyni Sengakuji.
Obrazek
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: Chifuretsu »

Mhm, te wszystkie szczególy i jeszcze kilka w dość przystepnej formie można znaleźć w Wikipedii :) . Przygotowując wykład o tej historii w dużej mierze z ich właśnie materiałów korzystałam, są bardzo fajne i spójne.
Obrazek
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: MadSun »

Przyznaję, że właśnie z Wikipiedii w duzej mierze korzystałem. Ich artykuł na temat 47 Roninów jest dosyć wyczerpujący.

Miło, że ktoś w sieci organizuje taki bank informacji za free.
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: Chifuretsu »

Kogoś musiał naprawdę pasjonować ten temat, bo czasem informacje u nich są piekielnie chaotyczne, szczątkowe, albo jedno i drugie naraz.
Obrazek
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: MadSun »

W sumie jest to jedna z flagowych, samurajskich historii. Skrajna wierność zasadom bushido.

Fajnie, że dowody istnienia 47 Roninów przetrawył te 300 lat, może kiedyś będzie nam dane je zobaczyć na własne oczy. To taki trzystuletni pomost, element dzieki któremu ta historia cały czas jest żywa i prawdziwa, choć już na peweno nie jeden fłaszywy szczegół dopisano do orygianłu.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: GrafRamolo »

Jest caly cykl rycin przedstawiajacy kazdego z roninow po kolei mam czesc z nich (w wersji niestety elektronicznej) ale skompletowanie calej kolekcji nie jest trodne bardzo czesto pojawiaja sie w antykwariatach o tematyce japonskiej a ich ceny to okolo 100-200$ co jeszcze nie jest jakas niewyobrazalna kwota. Widzialem takze i tsube z motywem szturmu roninow i co najleprze byla wykonana z taka precyzja iz mozna bylo rozroznic poszczegolnych bohaterow (oczywiscie nie wszyscy byli pokazani)
Awatar użytkownika
Hatamoto
Posty: 300
Rejestracja: 26 stycznia 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: Hatamoto »

W filmie "Ronin" też byli przedstawieni Ci bohaterowie na tej makiecie, którą robił "znajomy" Jeana Reno. Fajnie byłoby mieć choc te figurki :D
"Gdy forma zewnętrzna stwarza mozliwość, tresc przyjdzie, aby ja wypelnic"
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: Sakura »

Co do figurek 47 roninów nie jest tak tragicznie. Tyle że te z filmu "Ronin" wręcz się do nich nie umywają. posaidam dwa opakowania zdaje mi się że 8 z 47. Każdy jest w idealny sposób opisany w dość sporej skali, po angielsku i japońsku z dokładnym odwzorowaniem broni, ubrania, monów i zbroi. Z tego co pamiętam to opakowanie z 4 panami do sklejenia i pomalowania kosztowało mnie coś koło 50 zł. Jak będę w Lublinie to dokładnie na nich spojrze i coś więcej napisze, może będzie opisane gdzie zamówić inne zestawy.

Ja w każdym razie już od roku się zastanawiam kiedy zacząć ich sklejać i malować... ale to naprawdę bardzo dużo zabawy ;)
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
Jotunspor
Posty: 4
Rejestracja: 17 września 2006

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: Jotunspor »

Arek San:
Ostatnio dorwałem sie do filmu CHUSHINGURA . to film o 47 roninach. Niestety nie mam do tego plskiego textu. Może ktoś z Was ma to poprosiłbym o kontakt.
Napisy do powyższego filmu, w wersji polskiej, bo o takie pytasz, można było ściągnąć z sieci prawie 2 lata temu.

Gdybyś wciąż potrzebował to służę.
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

chushingura,czyli skarbnica wiernosci

Post autor: antoni maciej dietl »

spoznilem sie o caly rok ale lepiej pozno,niz wcale..
wersji historii 47 roninow jest sporo.moje uwagi pochodza z rozmaitych ale na ogol solidnych zrodel.
1.kira byl daimio i mial swoj han,niewielki,w poblizu edo.zajmowal sie tam wydobyciem soli z morza ,podobnie jak asano u siebie i niektorzy podejrzewaja ze konkurencja na rynku soli w edo mogla przyczynic sie do konfliktu.
2.rezydencja kiry byla w noc akcji obsadzona przez 6-8 samurajow,obydwie bramy - tylko przez nocnych strozy,nieuzbrojonych.
reszta personelu to byla sluzba etc.
3.roninow skazano na seppuku,ale ich kaishaku dostali rozkazy aby sciac glowy przed rozcieciem brzucha,tak aby nie cierpieli
4.dokumenty w sengakuji sa autentyczne,bron i inne akcesoria pochodza tylko z epoki,nie byly wlasnoscia roninow.zbroja oishi jest wystawiona w muzeum w jego rodzinnym miescie,ale nie ma pewnosci ze tej wlasnie zbroi uzywal w czasie slynnej akcji.
p.s. w sengakuji bylem stosunkowo niedawno,juz w nowym obiekcie muzeum,wystawionym na 300-lecie incydentu.
pozdrawiam,maciek dietl
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: CHUSHINGURA 47 roninów

Post autor: MadSun »

Dzieki za owa konkretna wypowiedz.
Ehh tez bym sie chetnie wybral do Japonii...
ODPOWIEDZ