Anjin-sama

Czyli ksiazki albumy i co dusza zapragnie o Japonii lub z Japonii.

Moderator: Zarząd

yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Anjin-sama

Post autor: yakubu »

Wlasnie skonczylem czytac ksiazke Giles'a Milton'a pt. "Samuraj William". Osoby, ktore ogladaly serial "Shogun" po tytule postu juz sie zapewne domyslaja, o kim ksiazka traktuje :) Tak jest, opisuje ona losy pierwszego Anglika w Japonii, ktory byl pierwowzorem postaci z powiesci James'a Clavell'a, znanej w naszym kraju glownie dzieki jej ekranizacji. Moge smialo polecic te lekture kazdemu, kto zechcialby dowiedziec sie wiecej o tym, jak naprawde wygladalo zderzenie zupelnie odmiennych kultur oraz jak pilot obcego okretu, ktory ledwo co doplynal do Japonii, wkradl sie w laski Tokugawy i zostal hatamoto. W ksiazce mozna znalezc wiele ciekawostek; np. japonskie zbroje z Tower byly darem Hidetady dla krola Jakuba, a byly wreczone kapitanowi Sarisowi, gdy ten w towarzystwie Anjin-samy zawital do Edo; pierwsze ziemniaki na ziemi japonskiej posadzil szef angielskiej faktorii, Cocks, a otrzymal je od Anjin-samy, ktory przywiozl je z Okinawy... Duzo ciekawych kwiatkow dla milosnikow Nipponu :D
Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: Anjin-sama

Post autor: Ihei »

TO NAPRAWDĘ BYŁ TAKI GOŚĆ A JA NIC O TYM NIE WIEM ?! O_O :shock: O_O

Ps. :shock: !!! :shock: !!! :shock: !!!

Ps.2 Nawet więcej szoków. Daj jakieś wydawnictwo, tłumacza, rok te rzeczy, muszę to mieć!
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Anjin-sama

Post autor: GrafRamolo »

Na emulu jest audiobook tej powieści dla leniwych.
Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: Anjin-sama

Post autor: Ihei »

Skąd wiesz leniuchu? ;)
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Anjin-sama

Post autor: GrafRamolo »

Bo go słuchałem :) Podczas pracy.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Anjin-sama

Post autor: yakubu »

Powiesc i serial sa jednak fikcja oparta na pewnym historycznym pierwowzorze (podobnie jak Ostatni samuraj luzno czerpie z historii Saigo Takamoriego). A oto link do ksiegarni i ksiazki:

http://www.noir.pl/samuraj-william/produkt/322.html
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Anjin-sama

Post autor: RKGalery »

Był jeszcze zabawniejszy gość- murzyn którego Nobunaga zrobił samurajem. Wyobraźcie sobie reakcje "standardowych" japończyków na taki widok...
Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: Anjin-sama

Post autor: Ihei »

Zmieniłem zdanie o panu Odzie.

Ten gościu musiał mieć zarąbiste poczucie humoru.
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
ODPOWIEDZ