Shinsengumi i ich ubranka

Pradawna Japonia, jej historia, kultura i sztuka.

Moderator: Zarząd

basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Shinsengumi i ich ubranka

Post autor: basil »

Witam!
Niedawno oglądałem film zatytułowany "When the Last Sword is Drawn", który to opowiada historię Shinsengumi. Przed oglądnięciem filmu czytałem trochę na Wiki i oglądałem inne filmy ("Sword of Doom") i tak się zastanawiam jak finalnie wyglądało ubranie Shinsengumi ?

Według "When..." to wygląda tak: dowolny kolor Dogi, Czarna Hakama z czerwonymi Obi, Czarne Haori z długimi białymi Himo wiązanymi za szyją, z czerwonymi końcówkami rękawów i czymś w rodzaju gwiazdy pod szyją. Do tego kolczuga (?), Tekkou (też z kolczugi ?), ochraniacz na łepetynę, waraji i tabi. Na haori zawiązany biały obi, za który się wkładało Daisho.

Problematycznym dla mnie jest głównie kolor ich Haori, bo inne źródła mówią, że były one niebieskie z białymi wykończeniami. Drzeworyty z tego okresu przedstawiają wojowników w strojach czarnych z białymi wykończeniami.

Orientuje się ktoś jak to finalnie wyglądało i może jak się coś takiego robi ? (jestem miłośnikiem "zrób to sam" ;) )

Pozdrawiam !
"Bycie Basilem zobowiązuje"
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Shinsengumi i ich ubranka

Post autor: yakubu »

Szczerze mowiac nie pomoge dokladnymi wskazowkami, ale o Shinsengumi wyszla ksiazka (SHINSENGUMI. OSTATNI WOJOWNICY SZOGUNA, wydawnictwo Bellona), wiec moze tam znajdziesz jakies informacje. No i mozna jak zawsze przekopywac internet i poogladac inne filmy opowiadajace o Shinsengumi (np. Taboo).
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: Shinsengumi i ich ubranka

Post autor: basil »

Czołem!

Poczytałem, popatrzyłem i już wiem jak to wygląda :)

Otóż Shinsengumi nosili błękitne lniane haori z białymi "pasmami gór" na rękawach. Na plecach symbol Mokoto. Himo były wiązane tradycyjnie z przodu, a nie jakieś bajki ;) Hakama i Dogi dowolne. Źródła mówią, że Kondo Isami miał hakama pasiastą.

Pod haori nosili kolczugi, lub Do i Kote z Yoroi. Na czole biała opaska z metalowym ocharaniaczem, na którym widniał również symbol Mokoto.

Niektóre źródła podają że Isami nie nosił błękitnego haori, tylko czarne.

Może komuś się to w czymś przyda ;)

Pozdrawiam serdecznie!
"Bycie Basilem zobowiązuje"
ODPOWIEDZ