Rośliność ozdobna

Pradawna Japonia, jej historia, kultura i sztuka.

Moderator: Zarząd

Radas
Posty: 4
Rejestracja: 31 sierpnia 2008
Lokalizacja: Osielsko

Rośliność ozdobna

Post autor: Radas »

Witam

Taki temat, szukam informacji o tym czy w średniowiecznej Japonii ( w sumie to okresy późniejsze też mnie interesują ;-) ) przystrajano swoje siedziby (wnętrza) jakimiś roślinami ozdobnymi, nie chodzi mi o rośliny cięte, ale uprawiane w donicach, gatunki, zasady kompozycji, etc.

pozdrawiam
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośliność ozdobna

Post autor: Teddy »

Cześć Radas

Już podczas dynastii Yuan (w latach 1280-1368) daimio - japońscy wielmoże jak również japońscy kupcy dostawali jako prezenty z Chin pen-sai, czyli miniaturowe drzewka. Drzewka te nazwano w Japonii bonsai, czyli drzewo na tacy (tzn. w płytkiej doniczce). Stawiali je w swoich ogrodach, gdyż tylko tam czyli na zewnątrz mogą one żyć, są to przecież zminiaturyzowane drzewa z tamtej strefy klimatycznej: sosny, świerki, cisy, jałowce, buki, graby, itd. Pojęcie bonsai jako drzewka mogącego żyć w pomieszczeniach mieszkalnych (tzw, indoor bonsai) pochodzącego ze strefy tropikalnej lub subtropikalnej są wymysłem Amerykanów, którzy nauczyli się sztuki bonsai w czasie okupacji Japonii po II wojnie światowej. Bonsai w Japonii do pomieszczeń były i są do dzisiaj wnoszone tylko okazjonalnie, aby je wystawić w tokonomie, np. z okazji wizyty gości lub z okazji jakiegoś święta. Dopiero gdy około 1644 niejaki Chu Shun-sui, chiński urzędnik, uciekł z Chin do Japonii przywożąc kolekcję literatury na temat pen-sai, wniosło to decydujący wkład w rozprzestrzenienie się wiedzy o pen-sai (bonsai) w Japonii. Obecnie w Japonii uprawianie bonsai jest zaliczane do dziedzin sztuki. Pytanie tylko czy wtedy w średniowieczu w Chinach było to rzemiosło ogrodnicze czy też już sztuka ? Patrząc na wiele i przyznam od razu że nie na wszystkie, chińskie dziedziny rzemiosła artystycznego czy wojennego, np. sztuka kucia mieczy, z której skorzystali Japończycy, a potem rozwinęli i doprowadzili do perfekcji podnosząc do poziomu sztuki, gdy tymczasem w Chinach po tym rzemiośle nie ma już śladu: ani mistrzów, ani źródeł pisanych, to można różne teorie wnioskować. Ja w każdym razie sądzę, że przez ten okres czasu od 1664r. do dzisiaj, wiele pokoleń japońskich Mistrzów wniosło do pen-sai czy też bonsai tak ogromny wkład kulturowy, od usystematyzowania form i styli, poprzez wpływ kanonów japońskiej sztuki: Shin Gyo So oraz wabi i sabi, aż po rozwinięcie samej dziedziny wystawiania drzewek w tokonomie, że można twierdzić iż sztuka bonsai jest sztuką japońską o korzeniach z Chin.

Pozdrawiam Tadek
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
ODPOWIEDZ