Tanto Bae-dal

Pokazujmy nasze prace i te udane i te mniej.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Bae-Dal
Posty: 31
Rejestracja: 8 lipca 2008
Lokalizacja: Kraków

Tanto Bae-dal

Post autor: Bae-Dal »

Dłuugo długo nie wykonywałem nic godnego uwagi. Nie wiem czy to co pokaże jest jej godne, ponieważ wymaga jeszcze trochę pracy. Korzystając z dwóch wolnych tygodni postanowiłem coś w końcu zrobić. Oto efekty:

Obrazek
http://g.imageshack.us/img178/tanto1.png/1/

Obrazek
http://g.imageshack.us/img152/tanto2.png/1/

Obrazek
http://g.imageshack.us/img502/tanto3.png/1/

Jak widać nakago jest totalnie nie tradycyjne. Nie miałem tego w planach (można powiedzieć że to był spontan- zostało mi trochę żarzącego się węgla więc postanowiłem go wykorzystać). Pomimo wielkich chęci nie udało mi się uzyskać hamonu. Wydaje mi się że wszystko zrobiłem tak jak miało być. Obłożyłem ostrze glinką, na drugi dzień wygrzewałem pół godziny w temperaturze ok. 880 stopni (żółty kolor), a potem rozgrzane wylądowało w zimnej wodzie. Nie wiem co "nie poszło".

W każdym bądź razie liczę na dużo słów krytyki.
Taekwon!!!
PIRO
Posty: 13
Rejestracja: 15 listopada 2008
Lokalizacja: sie biorą dzieci ;D

Re: Tanto Bae-dal

Post autor: PIRO »

Całkiem fajne według mnie :)

Czym szlifowałeś?? papierami czy kamieniami??

POZDRAWIAM
Ten kto pokonał innych, jest silny.

Ten kto pokonał samego siebie, jest niezwyciężony.
Awatar użytkownika
Bae-Dal
Posty: 31
Rejestracja: 8 lipca 2008
Lokalizacja: Kraków

Re: Tanto Bae-dal

Post autor: Bae-Dal »

Najpierw zwykłym piaskowcem, a potem kamieniem odlanym z mieszanki cementu glinowego i kredy (za radą Yakiby). Jednak cały czas coś mi w tym nie pasuje :?
Taekwon!!!
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: Tanto Bae-dal

Post autor: TomekSan »

Jak kułeś Kissaki?
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Tanto Bae-dal

Post autor: norinaga »

Poniewaz sam jestes swiadom pewnych niedociagniec i prosisz o krytyke to ja bede bardzo szczery. No wiec wedlug mnie poza konstrukcja( glownia+ habaki+tsuka laczone za pomoca mekugi) nic w tym tanto nie jest poprawne, wyglada jak jakis noz upodobniony do tanto, a to wszystko wlasnie przez to ze nie skules nakago tak jak klingi i to miejsce gdzie jest przejscie wyglada jak w nozach i "kuje w oczy", wogule klinga wyglada jakby z shinogi zukuri przechodzila w hira zukuri , musisz tez jeszcze popracowac nad kissaki i nad habaki, no i tsuka powinna miec regularny przekruj, a ta wyglada jak scyzorykiem strugana.
Wiem ze latwo sie madrzyc jak sie samemu nie probowalo, ale to nie zmienia faktu ze tanto jest mocno niedopracowane.
Wyrazy uznania za to ze podjoles sie wykonania i ze zaprezentowales na forum oczekujac krytyki a co za tym idzie rad od bardziej doswiadczonych, a nie pochwal.
Ostatnio zmieniony 28 lutego 2009 przez norinaga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Tanto Bae-dal

Post autor: bisonn@wp.pl »

po pierwsze hamon zależy od rodzaju stali nie napisałeś jaka to stal a po co wygrzewałeś w osiemsiuset stopniach pól godziny :?:
Awatar użytkownika
Bae-Dal
Posty: 31
Rejestracja: 8 lipca 2008
Lokalizacja: Kraków

Re: Tanto Bae-dal

Post autor: Bae-Dal »

Norinaga - zgadzam się z tobą. Tanto (jeżeli można to tak nazwać) jest mocno nie dopracowane. Jednak muszę przyznać że wiele się przy nim nauczyłem. Jak chodzi o tsukę to wyrównanie może zająć max 6 minut. Z tym nie ma problemów. Habaki jest "kryzysowe"- brak dostępności materiałów- w tym wypadku dobrej blachy miedzianej.

bisonn@wp.pl - Z tego co wiem stal rozgrzaną do temperatury austenizacji trzeba wygrzewać w tej temperaturze- wtedy zachodzą w niej zmiany.

TomekSan- http://www.youtube.com/watch?v=g9p1E-_1fYs to odpowie ci na pytanie.
Taekwon!!!
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Tanto Bae-dal

Post autor: bisonn@wp.pl »

ale nie pół godziny
ODPOWIEDZ