Pomoc z kanji

Wszystko co jest związane z nowoczesną Japonią a co was nurtuje.

Moderator: Zarząd

qqnamuniu
Posty: 33
Rejestracja: 8 maja 2005

Pomoc z kanji

Post autor: qqnamuniu »

Mam do Was wielką prośbę o pomoc. Chcę sobie zrobić wisiorek i znalazłem moje imię w kanji ale niestety trzeba zapłacić za fotkę :( ale jest plus może mi pomożecie bo dostępna jest taka fotka:
Obrazek
może ktoś da radę "ściągnąć" ten napis "sample"
Z góry wielkie dzięki :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Lightbringer
Posty: 34
Rejestracja: 23 września 2005

Re: Pomoc z kanji

Post autor: Lightbringer »

o kurcze. ciekaw jestem czy to jest wykonalne. bo osobiscie nic nie wiem o sposobie na sciagniecie tego sampla. a btw: gdzie to znalazłes?:)
qqnamuniu
Posty: 33
Rejestracja: 8 maja 2005

Re: Pomoc z kanji

Post autor: qqnamuniu »

nie chodzi mi tu o dosłowne ściągnięcie sampla dlatego napisałem to w cudzysłowiu. chodzi mi o to że jeżeli ktoś zna to kanji żeby je narysował lub sam szkic wstawił np w paincie kontury zamiast tego napisu "sample" bo ja znalazłem kilka ale się różniły i nie wiedziałem która jest dobra :(
a wziąłem to z tej stronki http://www.japanese-name-translation.com/
Obrazek
Awatar użytkownika
Lightbringer
Posty: 34
Rejestracja: 23 września 2005

Re: Pomoc z kanji

Post autor: Lightbringer »

ah. no tak. jak zwykle nie zwróciłem uwagi na cudzysłowy:) no cóz... to tutaj nie pomoge tym bardziej.
Maenardil
Posty: 31
Rejestracja: 3 maja 2006

Re: Pomoc z kanji

Post autor: Maenardil »

Obrazek

8)
qqnamuniu
Posty: 33
Rejestracja: 8 maja 2005

Re: Pomoc z kanji

Post autor: qqnamuniu »

o to własnie mi chodziło. Wielkiie dzięki Maenardil :)
P.S. Myślicie że to tłumaczenie jest dobre czy to tylko taki pic na wodę fotomontarz :?: :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Mizusashi
Posty: 171
Rejestracja: 28 marca 2005
Lokalizacja: Sopot

Re: Pomoc z kanji

Post autor: Mizusashi »

brzmi wiarygodnie :)
"Baruh hashem ha'Meshiah, Jeshua. Baruh hashem Adonai."
Maenardil
Posty: 31
Rejestracja: 3 maja 2006

Re: Pomoc z kanji

Post autor: Maenardil »

Sam się zastanawiam, czy to dobre imię. Chyba nie tak łatwo dobrać kanji to brzmienia. Myślę, że lepiej po prostu katakaną zapisać, to wtedy będziesz miał na pewno po prawnie i do tego 100% po japońsku. W kanji to może być i po chińsku.
Awatar użytkownika
Mizusashi
Posty: 171
Rejestracja: 28 marca 2005
Lokalizacja: Sopot

Re: Pomoc z kanji

Post autor: Mizusashi »

Widze Maenardil że jesteś specjalistą, więc sie spytam, czy "ryuu" faktycznie znaczy smok? bo zwykle spotykałem sie z tłumaczeniem "doragon" czy jakoś tak. Nie pochodzi to bynajmniej ze średniowiecznej japońszczyzny.

Co powiesz?
"Baruh hashem ha'Meshiah, Jeshua. Baruh hashem Adonai."
qqnamuniu
Posty: 33
Rejestracja: 8 maja 2005

Re: Pomoc z kanji

Post autor: qqnamuniu »

hmm... pomysł z katakaną jest dobry ale nie bardzo wiem jak to przetłumaczyć bo będąc na takim poziomie w znajomości j.japońskiego to ciężko jest braćsięza tłumaczenia ale od wakacji biorę siędo pracy :)
Może założyć taki temat z tłumacznieami imion, ksywek itp. napewno każdy chciałby zobaczyć swoje imię zapisane w j.japońskim :wink:
spróbuję przetłumaczyć swoje imię "Łukasz" i może mi ktoś sprawdzi :wink:
Pozdrawiam :)


EDIT:
No i teraz się zaczęły problemy :wink:
1. http://www.japanesetranslator.co.uk
wg tej stronki moje imię wygląda tak: Obrazek
"It is pronounced "RUUKASU". (Consonants are pronounced more or less the same way as in English. "A" sounds like a in father, but shorter. "U" sounds like oo in hook, but with less rounding of the lips. Double vowels like "UU" are held for twice the duration of single vowels.)"

2. http://www.takase.com/Names/HowToWritePart1.htm
Obrazek
i nasuwa siępytanie co wybrać :/
Obrazek
Awatar użytkownika
Rasteroth
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2006

Re: Pomoc z kanji

Post autor: Rasteroth »

Jeżeli chcesz zapisać swoje imię w katakanie to kieruj się transkrypcją Hepburna. Polecam skorzystać z Wikipedii pod hasłem 'katakana'.
Maenardil
Posty: 31
Rejestracja: 3 maja 2006

Re: Pomoc z kanji

Post autor: Maenardil »

Hehe, specjalistą ^_^. Masz linka brachu, i będziesz takim specem jak ja:
http://www.csse.monash.edu.au/~jwb/wwwjdic.html
Według tego słownika ryuu to dragon. Ale to akurat prosto, bo się wymawia prawie identycznie jak "liu" czyli po chińsku. Kanji to samo rzecz jasna. A że liu to smok po chińsku, to chyba każdy wie :D Japoński to jednak żywy język, jak każdy, obecnie są bardzo modne anglicyzmy, ja byłem uczony że "otearai" to WC, ale wszyscy mówią "toiru" (toilet). W japońskim są tony kalek z angielskiego, głównie rzeczowników. Młodzież obecnie coraz gorzej zna kanji, a to z tego względu, że komórki i komputery mają interface fonetyczny tzn. wpisuje się czytanie danego kanji i potem wybiera z listy możliwe zapisy. Czasem też rezygnuje się z kanji w ogóle i stosuje katakanę np. bara, czyli róża, ma swoje kanji, ale to bardzo skomplikowany znak, więc się pisze katakaną. Jeśli chciałbyś swój miecz nazwać "Pazur smoka" to pewnie mógłbyś użyć "ryuu", a jeśli chcesz powiedzieć, że widziałeś w onsen yakuza, który miał wytatuowanego smoka wijącego się od dużego palca u nogi do szyji (mój kumpel widział :D), to powiesz "doragon".
Jeśli chodzi o katakanę, to zapisanie imienia Łukasz ma jeden problem. Ja mam na imię Janusz, więc sytuacja podobna fonetycznie. Po rozbiciu na sylaby wychodzi Ci:
Łu-ka-sz*

(gwiazdka, bo brak samogłoski)

I o ile lu, to po prostu jest sylaba, tak samo jak ka, to ze "sz" jest problem. Może być kilka wariantów. Ja używam shu, czyli całe imię zapisuję jak:

ヤヌシュ


Na ten alfabet nie patrz, to jest na zasadzie "ej bi si di i ef dżi", tylko że nie po polsku, a po japońsku. Ogólnie nie ma co patrzeć na anglojęzyczne stronki, bo oni inaczej wymawiają. Trzeba patrzeć nie tyle na zapis, ale na wymowe, a potem tą wymowę dopasować do możliwości Japończyków, a konkretnie do zapisu w katakanie. Biorąc uwagę powyższe - Twoje imię wymawia się coś jakby "uukasz", więc użycie lu nie jest na miejscu. Najlepiej wypowiedzieć przy Japończyku swoje imię, i on lub ona zapisze. Ale tu też każdy może inaczej zapisać. Proponuję zapisać tak:

ウーカシュ

czyli "Uukashu"

Pozdrawiam,
マエ
qqnamuniu
Posty: 33
Rejestracja: 8 maja 2005

Re: Pomoc z kanji

Post autor: qqnamuniu »

dzięki za tak dobre wytłumaczenie ale musze chyba zainstalować j.japoński bo mi nie wyświetla katakany wogóle tylko pytajniki chyba że możesz screena zrobići jako fotkę wstawić to Uukashu
Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc z kanji

Post autor: Shig »

Już chyba po czasie, bo pewnie zdążyłeś zainstalować sobie czcionki japońskie, ale gdyby jednak nie, to zapis "uukashu" w katakanie wygląda tak:
Obrazek

Generalnie zapisywanie fonetyczne imion europejskich w języku japońskim przy pomocy kanji, nie ma najmniejszego sensu. Po to przecież jest katakana. Co innego szukanie japońskiego odpowiednika swojego imienia, ale tutaj już trzeba pogrzebać i znaleźć znaczenie swojego imienia, a następnie wyszukać imię japońskie, które ma takie samo lub bardzo podobne znaczenie. Kiedyś będąc w Nowym Jorku widziałem książkę z japońskimi odpowiednikami imion anglosaskich, gdzie bardzo fajnie było wytłumaczone znaczenie imienia, jak zapisywane jest to po japońsku i jakie imię japońskie odpowiada temu znaczeniu. Nie kupiłem, bo nie było mojego imienia w tej książce.
...
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Pomoc z kanji

Post autor: norinaga »

czy ktos kto zna sie na japonskim moze napisac czy ta stronka jest wiarygodna
http://www.saiga-jp.com/cgi-bin/dic.cgi ... 8697_95072
ODPOWIEDZ