swastyki japonskie

Dzial o wszelakiej broni japonskiej, kyu(łuk), naginata, nagamaki, kakae zutsu (bron palna) nunchaku, kama, tonfa, jite i co wam do glowy przyjdzie!

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

swastyki japonskie

Post autor: Arek San »

czy ktos wie jaką nazwe nosi wzór japonskich swastyk splecionych ze sobą? no i co one symbolizują?
w shintoizmie swastyka to symbol szcześcia, lub słonca, ale ten konkretny wzór? to chyba czysto japoński ornament.
bede wdzięczny za info :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: swastyki japonskie

Post autor: Kagetora »

Japońska swastyka manji jest znakiem buddyjskim symbolizującym przeznaczenie lub równowagę. Pewnie i ten motyw tak się nazywa...
Tyle tylko wiem :)
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: swastyki japonskie

Post autor: basil »

Mi to się od razu skojarzyło z Juumanji - dziesięć swastyk, ale nie ma o tym wzmianki raczej w internecie, a sam nie wiem nic. Swoją drogą to nasuwa się taki film... :P
"Bycie Basilem zobowiązuje"
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: swastyki japonskie

Post autor: Tomashi »

ciekawe czy jeśli chodzi o buddyzm, man oznacza to samo co w systemie liczenia, czyli 10 tysiecy. w tym kontekście juumanji (dziesiąć dziesięci tysięcy? ) chyba nie ma sensu :)

Ale swastyk na saya jest 10... jeśl;i w starym japońskim Man oznaczałoby 10, to by sie trzymało kupy (manji) ale przecież w buddyźmie swiętą cyfrą jest 3, nie 10, czyli jak na razie nie wiemy nic :)
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: swastyki japonskie

Post autor: yakubu »

Arku, ten motyw to SAYAGATA. Nie wiem czy ma jakies dodatkowe znaczenie procz bycia dekoracyjnym polaczeniem wielu swastyk czyli manji.
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: swastyki japonskie

Post autor: Arek San »

dzieki :) tego terminu własnie szukałem:) zatem otomoja nowa saya z motywem sayagata:) swastyki są pruszone złotem, nieststy jest to tak subtelne ze niewidac na zdjęciu. Dopiero na dworze w świetle dziennym widac efekt złocenia :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: swastyki japonskie

Post autor: Shirotatsu »

Arku świetna robota, gratuluję. :)

Jest to dośc misterna robota i tu mam pytanie - czy korzystałeś z jakiegoś szabloniku czy całkowicie ręcznie się bawiłeś ? I jeszcze jedno czy wzór jest wypukły ?

A i tak jak się przygladnąłem jeszcze raz to odnoszę wrażenie, że ładniej ten wzorek wygladałby chyba na gładkiej saya. Choć żeby to tak naprawdę móc ocenić to jednak trzeba miec saya w łapach i oglądać naocznie.
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: swastyki japonskie

Post autor: Arek San »

dziękuje:)

wzór wycięty jest z folii ploterem, wczesniej przygtowywałem go na komputerze, i tu faktycznie było duzo roboty. mozna wycinac ręcznie, ale skoro mamy komputery itp to mozna sobie sprawe ułatwic:)
folie nakleiłem na saya potem połozyłem lakier strukturalny, tu mozna dac tez na głdko, zaleznie od upodoban, zreszta bede jeszcze jedna say robił podobna to bedzie na gładko i wzór bedzie troche cienszy. potem złocenie motywu, ręcznie ,wacikiem, no i na koniec lakier bezbarwny. efekt jest super, do miecza treningowego nadaje sie doakonale, lakier jest wytrzymały i sie nie zetrze. w podobnej technice trobiłem tez mony na saya.

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ