Grecki komplet

Pokazujmy nasze prace i te udane i te mniej.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Grecki komplet

Post autor: GrafRamolo »

Stworzyłem coś takiego. To było robione na zamówienie dla jakiegoś greka więc nie mój projekt wykonywałem tylko czyjąś wolę. Czy to ładne czy brzydkie pozostawiam waszemu osądowi, na pewno nie japońskie do końca. To co mi się podoba a raczej z czego jestem zadowolony to patyna. Oprawa jest ze stali i srebra.
Obrazek
joneleth
Posty: 138
Rejestracja: 14 listopada 2007
Lokalizacja: Gielniów/Kielce

Re: Grecki komplet

Post autor: joneleth »

No cóż, wzór dość osobliwy, ale jako że miecz jest duszą samuraja, a ów "samurai" jest grekiem więc wydaje mi się on "do przyjęcia". Zresztą wśród całej różnorodności dziwactw związanych z elementami opraw nie zdziwił on mnie aż tak bardzo.
A co do samego wykonania to nie wymaga ono przecież komentarza. Dla mnie to wciąż inny świat.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Grecki komplet

Post autor: yakubu »

Moze nie japonskie ale zapewne odzwierciedlaja w pewien sposob wlasciciela ostrza, a to jest wg mnie wazne.
Srebrne elementy robiles metoda traconego wosku czy inaczej? I jak sa umocowane na fuchi i kashira? Zakuty trzpien z tylu czy bardziej wyrafinowana metoda?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Grecki komplet

Post autor: GrafRamolo »

Same elementy odlałem bo nie chciało mi się robić matrycy do ich wybijania, dla 2 sztuk to przerost. Ale umieściłem je tradycyjnie, zrobiłem wgłębienia w nich umieściłem ozdoby i zakułem.
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: Grecki komplet

Post autor: Arek San »

Tsuba jak najbardziej japonska:) wzór spotykany w szkole owari.gdzies juz widziałem podobną tsube, moze nie identyczna ale bardzo podona. co do reszty, cóz przy odrobinie wyobraźni mozna uznac ze ta grecka litera to mon jakiegos klanu :) menuki mogły by byc w jednej linii łatwiej by sie zaplatało:)
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: Grecki komplet

Post autor: Arek San »

juz wiem, ta tsuba to kamon rodu SHIMAZU
Obrazek
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Grecki komplet

Post autor: GrafRamolo »

O faktycznie :) miły zbieg okoliczności.
Awatar użytkownika
Marutseru
Posty: 25
Rejestracja: 11 maja 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Grecki komplet

Post autor: Marutseru »

Jako iż jest to mój pierwszy post, to na początek chciałem się przywitać z zacnym gronem niniejszego Forum i wszystkich pozdrowić.

Ja również znalazłem ten symbol w mojej książeczce z 1845 roku traktującej o genealogii i kamonach rodów epoki Edo. Poniżej zamieszczam dwie strony z powyższym kamonem.

Obrazek
Click for full size - Uploaded with plasq's Skitch

Obrazek
Click for full size - Uploaded with plasq's Skitch

Pozdr.
マルツェル
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: Grecki komplet

Post autor: TomekSan »

To ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze:

Zgłębiając wiedzę na temat habaki, zawędrowałem całkiem blisko, bo na http://www.artjapan.pl i pod takim oto zdjęciem:

Obrazek

Jest taka oto wzmianka:

"Habaki jednoczęściowe, wykonane z miedzi, z herbem rodzinnym. To mon bardzo słynnego klanu Shimazu z miejscowości Kagoshima w prowincji Satsuma, na wyspie Kiusiu. Sam kształt tego monu nazywa się Kutsuwa, czyli "końska uzda". Takie kółko z krzyżem w środku było używane w konstrukcji końskich uzd. Jest to również dość popularny motyw w tsubach sukashi (ażurowych)."
Ostatnio zmieniony 11 czerwca 2010 przez TomekSan, łącznie zmieniany 1 raz.
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
h0rant
Posty: 157
Rejestracja: 2 czerwca 2006
Lokalizacja: Bydgoszcz/Toruń

Re: Grecki komplet

Post autor: h0rant »

Mam podobną książeczkę, ale trochę starszą i o ile dobrze kojarzę jest tam taki kamon. upewnie się, gdy będę w domu.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ