Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Dział poświęcony, starym, oryginalnym mieczom i oprawom japońskim.

Moderator: Zarząd

yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: yakubu »

Pomysl skladki forumowej jest calkiem fajny. Odezwijcie sie, czy sie na to piszecie. Pozostanie kwestia dogadania do kiedy wplacamy kase i kto ja zorganizuje - moze to byc Graf, ale jesli to bylby problem, to i ja moge sie podjac roli skarbnika. Wtedy moznaby wyslac jeden przelew z dopiskiem, ze to od ReiDojo.

Bisonn - wyrazy wspolczucia...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: GrafRamolo »

Trzeba ustalić datę składki , kwota zależy już od zasobności każdego z osobna, osobę zbierającą, podać numer konta a potem gdy zbierze się odpowiednia suma pozostaje tylko meksyk ;) Ja mogę podać numer konta i wysłać. Pytanie czy to dobry pomysł i ile osób się na niego zdecyduje.
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: cmyx »

Jestem na tak i się dorzucę ;)
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: yakiba »

Ewentualne wpłaty to jedno ale więcej możemy zrobić propagując wystawę.
Tu chyba każdy z nas ma jakieś możliwości.Jak do tej pory niewiele można się o wystawie dowiedzieć w wymiarze masowym a przecież nie wchodzi się na wystawę za darmo, zatem im więcej zwiedzających tym więcej kasy na koncie.
Awatar użytkownika
yogoro
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2009
Lokalizacja: Polska

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: yogoro »

NARESZCIE !!!
Wystawa zostaje wznowiona od 11 lipca .
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: GrafRamolo »

To dobre wieści, dzięki!
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Teddy »

Dla mnie to też Super Wiadomość,
to jakaś Grafie telepatia bo jak pamiętasz pytałem się Ciebie dzisiaj czy nie wiesz co z Wystawą i przy okazji dziękuję Ci za poświęcony dla mnie dzisiaj czas.

Shiro rychtuj się do roli mojego przewodnika po wystawie, tak jak się umawialiśmy przed tą przeklęta powodzią. Przywiozę do obejrzenia to tanto, które kupiłem niedawno, no i jeszcze cóś ... :) ale to juz na priva Ci napiszę.

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: MadSun »

Czy wiadomo juz cos o katalogu?
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Shirotatsu »

Teddy jestem gotowy i czekam, daj tylko znać kiedy :)

Madsun katalogo bedzie wydany lada dzień, jak juz cos bedę wiedział to dam ci znać na meila.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: MadSun »

Shiro, bede wielce wdzieczny :).
Grey Knight
Posty: 38
Rejestracja: 24 sierpnia 2009
Lokalizacja: TNOPJ

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Grey Knight »

A czy w związku z tym ze przez pewien czas wystawa była zamknięta czas jej trwania zostanie przedłużony?
Pawel_P
Posty: 33
Rejestracja: 20 grudnia 2009

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Pawel_P »

W tym tygodniu miałem okazję odwiedzić wystawę. Obejrzenie wszystkich mieczy zajęło mi kilka godzin. Szkoda, że oświetlenie pozostawia wiele do życzenia, bo katalog nigdy nie odda piękna mieczy. Tym bardziej, że na wystawie jest miecz tok. juyo [szkoda, że nie jest podana szkoła]. Także niektóre opisy są zamienione.
Mimo wszystko jest co pooglądac. Podobał mi sie bizen kiyomitsu. Wakizashi tegai było lepiej oświetlone i bylo ładnie widać na hamonie kuichigai-ba. Tanto kuniyuki było bardzo ciekawe, szkoda, że słabo oświetlone, wydaje mi, że ma shirake utsuri. Katana nagamaki naoshi, o- kissaki szkoły mino robi wrażenie. O sue soshu pouczyłem się na naginacie naoshi hirotsugu[miecz blednie opisany]. Moj wzrok przykuł hamon i jitetsu tachi norinaga[szkoda ze nie ma certyfikatu].
Niektore miecze shinto i młodsze w perfekcyjnych stanach.
Szczerze polecam odwiedzenie wystawy tym ktorzy jeszcze jej nie widzieli.
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Teddy »

Cześć

Byłem na wystawie wczoraj i jestem pod jej ogromnym wrażeniem, szczególnie że niewiele właściwie do tej pory widziałem "na żywo" oryginalnych mieczy nihonto. Gdy wyszliśmy z wystawy, a był ze mną mój bonsaiowy przyjaciel Bogdan, no i Wojtek Shirotatsu, który oprowadzał nas zgodnie z daną obietnicą i rozmawialiśmy o różnych sprawach, to przez cały czas część mojego mózgu przetwarzała obrazy mieczy, opraw, tsub no i tych przepięknych i kompletnych zbroi samurajskich. Tego sie nie da opowiedzieć czy opisać, to trzeba zobaczyć i to kilkukrotnie, bo przy pierwszym oglądaniu jest człowiek w lekkim szoku i niewiele sie tak naprawdę pamięta. Już dziś gdybym był w Krakowie przez kilka dni to byłbym gotów oglądać tą wystawę ponownie i jeszcze raz i jeszcze.., ale cóż po wystawie trzeba było wsiąść w w pociąg i jazda do domu. Ale obiecuję sobie, że przynajmniej jeszcze raz zmontuję wyjazd do Krakowa i już mam nadzieję, że na spokojnie obejrzę po kolei wszystkie miecze kontemplując urodę każdego z nich. A jakie sa piękne tsubyna wystawie, szczególnie te "krajobrazowe" z sosnami, po prostu moja bonsaiowa dusza radowała się że hej... Nic więcej napisać się nie da, każdy kto ma miecz samurajski w sercu powinien tam być.
Wielkie podziękowania dla organizatorów wystawy, dla kolekcjonerów, którzy zgodzili się wystawić swoje skarby oraz osobiście dla Wojtka, że wyrwał i poświęcił ze swojego zajętego czasu jedno popołudnie, aby nas oprowadzić i omówić wystawione dzieła, bo bez niego to pewnie bym tam zgłupiał kompletnie.

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: cmyx »

Shirotatsu pisze:Madsun katalogo bedzie wydany lada dzień, jak juz cos bedę wiedział to dam ci znać na meila.
A tu już miesiąc przeleciał i pozostaje nadal czekać ;)

Edit: W muzeum na pytanie o katalog odpowiedzią nadal jest wspominana wcześniej broszurka.
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: norinaga »

Czy ktos wie w jakich godzinach otwarta jest wystawa i czy jest juz katalog?
Awatar użytkownika
yogoro
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2009
Lokalizacja: Polska

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: yogoro »

Wystawa jest otwarta od wtorku do niedzieli od 10.00 do 18.00.
Katalog ma się ukazać lada chwila i będzie wydany własnym sumptem.
Myślę ,że gdy tylko się ukaże , Pan Wociech - Shirotatsu zamieści stosowny komunikat
pozdrawiam
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: MadSun »

Mysle, ze powinien byc popyt na katalog. Nawet niektorzy fascynaci miecza japonskiego spoza granic naszego kraju wyrazili zainteresowanie tematem.
Awatar użytkownika
Ser3k
Posty: 5
Rejestracja: 18 listopada 2009
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Ser3k »

Ja wybieram się na wystawę jutro i popytam się na miejscu o katalog. Jeżeli czegoś się dowiem to napisze tutaj a jeżeli nie to trudno. Będę czekał na informacje tutaj.

Z edytuje posta bo nieładnie to wyglądają 2 swoje posty pod sobą.

Popytałem się o katalog i już jest dostępny i kosztuje 13 złotych do kupienia w Manggha.

Osoba rozmieszczająca wystawę bardzo ładnie pokazała ewolucje miecza na przestrzeni wieków od konto do gendaito i zmiany w wielkości kissaki.
Również kilka tsub przypadło mi do gustu. Dwie tsuby o motywie bambusa bardzo mi się spodobały jak i również jedna tsuba która jest jest pierwszą tsubą od dołu w katalogu na 3 stronie.

A co do mieczy to pierwszy raz spotkałem się z mieczem typu Kaiken który jest jeszcze mniejszym od Tanto.Również pierwszy raz widziałem miecz Uchigatana który był noszony ostrzem do góry.

Tak ogólnie dowiedziałem się dużo rzeczy których nie wiedziałem i ciągle dużo jeszcze nie wiem.
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: cmyx »

Ser3k pisze:Popytałem się o katalog i już jest dostępny i kosztuje 13 złotych do kupienia w Manggha.
Chodzi ci o tę niebieską broszurkę autorstwa Małgorzaty Martini, która jak widać zdrożała o 3 zł.
Awatar użytkownika
yogoro
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2009
Lokalizacja: Polska

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: yogoro »

Powyżej wymieniona broszurka została wydana na potrzeby wystawy przez Muzeum Manggha .
My natomiast czekamy na właściwy K A T A L O G i pewnie już niedługo będziemy się cieszyć z jego wydania .
Myślę ,że koszt nie będzie mały i trzeba będzie za to wydanie zapłacić może 200 - 300 zł , tak sądzę.

Pewnie wszystko wyjaśni się wkrótce .
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: cmyx »

Katalog 33x24 cm, 640 stron, papier kreda, kolorowe zdjęcia, opisy itd. Taki katalog kolekcji prywatnej z wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie kosztował 130 zł. więc ja sądzę że 200 zł to już max.
Awatar użytkownika
Ser3k
Posty: 5
Rejestracja: 18 listopada 2009
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Ser3k »

Jak się zapytałem o katalog to mi pokazali coś takiego. Oni tam to nazywają katalogiem więc może innego nie mają zamiaru wydać? Ale i tak mam zamiar poczekać na katalog z opisem całej wystawy. Nie myślicie że przesadzacie z tą cena spokojnie powinni się wyrobić do 150 zł.
Awatar użytkownika
yogoro
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2009
Lokalizacja: Polska

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: yogoro »

Nie dzielmy skóry na niedźwiedziu.
Jaki będzie ostateczny koszt katalogu tego dowiemy się wkrótce.
W dużej mierze będzie on zależał od nakładu oraz kosztów papieru i druku.
Haichi
Posty: 7
Rejestracja: 4 września 2010

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: Haichi »

Podczas ostatnich dni sierpnia spędzonych w Krakowie zauważyłem informację o wystawie w Muzeum Manggha i postanowiłem wybrać się na wystawę z negatywnym nastawieniem choćby z powodu bardzo ubogiej dostępności autentycznego japońskiego miecza w Polsce.
Taka sobie pewnie wystawa z podrzędną jakością biednych eksponatów - myślałem . mając przed oczyma masowo dostępne w Polsce chińskie podróby i odlewane tsub , no może czasem miecze wojskowe
kute maszynowo.
Z takim nastawieniem udałem się do Muzeum , planując 10-20 minutowe zwiedzanie .
Kiedy wszedłem na teren ekspozycji skręcając w lewo upuściłem torbę z wrażenia , dobrze ,że nic się nie stłukło ( napój) , miłej Pani z obsługi powiedziałem ,że nic się nie stało , wstępnie obszedłem całą ekspozycję w ciągu godziny. Z mętlikiem w głowie i oszołomieniem wyszedłem do kawiarenki aby czegoś się napić i zadzwonić , że spędzę w Muzeum jeszcze przynajmniej ze 3-4 godziny .
Czegoś takiego się nie spodziewałem , to był prawdziwy szok , byłem tak roztrzęsiony ,że nie wiedziałem na co patrzeć i co podziwiać .
Po czasie stwierdziłem ,że zdecydowanie za mało jest opisów mieczy i brakuje opisów do tsub.
Pomyślałem o katalogu wystawy i pobiegłem do kasy , gdzie sprzedano mi broszurkę mówiąc ,że to jest właśnie katalog wystawy.
Jeszcze przez kilka następnych dni miałem przed oczyma wystawę.
Szukając w internecie informacji na temat wystawy i katalogu trafiłem na stronę REI DOJO .
Czy można gdzieś zamówić katalog wystawy , który jak tu przeczytałem powinien się wkrótce ukazać
Pozdrawiam
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Wystawa Mieczy Nhonto w Manggha Kraków od 13.05.2010

Post autor: yakubu »

Sadze, ze Shiro da znac jak sie pojawi obiekt naszych pozadan i wyjasni co i jak...
ODPOWIEDZ