Wielka prosba o porade , kupno katany !

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

Swiatlosc
Posty: 8
Rejestracja: 15 września 2010
Lokalizacja: Tychy

Wielka prosba o porade , kupno katany !

Post autor: Swiatlosc »

Witam serdecznie !

Jestem tu calkiem "nowy", nie mam za duzo wiedzy w tym temacie , lecz zawsze marzylem o pieknym, " prawdziwym" mieczu Samurajskim..
Od kilku dni pytam po forach i zadnej informacji ? :(

Chcialbym kupic Katane do ok. 1500 zl (+,-, 380 eur.)

Szukalem po sklepach internetowych i znalazlem ktura mi sie podoba i chyba ma przystepna cene ! Chcialbym aby byla dobra do ciec maty , wytrzymala i nie tandetna !! Dla mnie to dosc duzo forsy,a nie chce wywalic w bloto..

oto adres (niestety nie po polsku) :

http://www.katana24.de/index.php?page=s ... t&Itemid=1

Po kliknieciu na zdjecie mozna zobaczyc w powiekszeniu !

Z tego co udalo mi sie przetlumaczyc wynika :

12 X = 8192 warstwy kute (nie wiem czy to nie np. sciema ) , stal Damaskus (nie wiem czy to np. nie podrobka trawiona w kwasie , albo inna metoda ?(stal damaskus)?? , wewnatrz wkuta stal "sprezynujaca " z czego wynika ze jest twarda lecz i gietka !
Pisza ze jest kuta w japonii w kuzni ze stara tradycja....? !!!!
ma rynienke splywowa , waga samego miecza 1100 gram, dlugosc klingi : 74,2 cm.
Pisza ze calkowicie nadaje sie do ciec !?,jest b. ostra

Koszt 349 ,- euro / 1400 zl.

Bylbym ogromnie wdzieczny za porade , co do tej katany !!, na co trzeba zwracac szczegolna uwage !!!,czy jest warta tej ceny? ,czy za ta cene mozna miec cos lepszego ?

Lub inne informacje gdzie w internecie lub w sklepie z bronia(woj.Slaskie) .... najlepiej kupic dobra katane do 1500 zl.

Z gory bardzo dzieki ,pozdrawiam
mariusz
Swiatlosc ,milosc,prawda,dobro...
Shouryu

Re: Wielka prosba o porade , kupno katany !

Post autor: Shouryu »

Na poczatek, sprawa organizacyjna. Po co założyłeś 2 takie same tematy w jednym dziale i zadałes identyczne pytanie w trzecim ? Raz by wystarczyło.

Warstwowy miecz za 300 euro. Jakoś mi się nie wydaje.
Ogólne wrażenie mam takie, że szkoda kasy na ten miecz.

Chcesz miecz do cieć? Kup Cheness'a albo Hanwei'a.

http://www.chenessinc.com/
http://www.hanweishop.com/

Są to sprawdzone firmy. Za rozsądne pieniadze oferujące miecze o dobrych właściwościach użytkowych.
Czasami na allegro można trafic nowe albo używane miecze tych firm.

Mozesz też dać ogłoszenie na tym forum w dziale bazar, że kupuisz miecz do 1500zł . Moze którys z forumowych kowali wykona dla ciebie taki miecz.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Wielka prosba o porade , kupno katany !

Post autor: yakubu »

Swiatlosc pisze:Od kilku dni pytam po forach i zadnej informacji ? :(
Na Twoje pytanie odpowiedzial juz w sumie Shouryu, natomiast ja polecam od czasu do czasu odrobine sie wysilic i samemu przeszukac forum, poniewaz podobnych zapytan bylo juz conajmniej kilka. Informacje sa, tylko trzeba czasem samemu po nie siegnac, a nie tylko liczyc na to, ze ktos za nas wykona robote... Jestem cierpliwa osoba i zawsze sluze informacja (jesli oczywiscie znam odpowiedz), ale zaczynam tracic wiare w ludzi gdy kolejnej osobie sie "nie chce".
Swiatlosc
Posty: 8
Rejestracja: 15 września 2010
Lokalizacja: Tychy

Dzieki za te odpowiedzi , lecz....

Post autor: Swiatlosc »

Wlasnie ...wiem ze trudno jest komukolwiek stwierdzic po zdjeciach i danych na "papierze" czy miecz jest dobry !!

Lecz myslalem ze ktos mial stycznosc z takimi mieczami :

Kobuse Damast (stal Damastenska lub ala-Damastenska) Katana 12x

i bedzie mi w stanie dac konkretna odpowiedz co do tego miecza !!!!!!!!!!

Shouryu napisal :

Chcesz miecz do cieć? Kup Cheness'a albo Hanwei'a.


Sa to strony po angielsku , niestety nie wladam tym jezykiem , sa gdzies na necie przectawicielstwa tych firm w polsce ???

I czy kupie w tych firmach jakas dobra katane do 1500 zl. ?? (nie chce w polsce kuc katany !!!)

pozdrawiam,mariusz :( :( :(
Swiatlosc ,milosc,prawda,dobro...
Shouryu

Re: Wielka prosba o porade , kupno katany !

Post autor: Shouryu »

Światłość , masz wiadomość na priva.

No właśnie niektórym jest bardzo łatwo stwierdzic po samych zdjeciach czy miecz jest dobry. Praktyka czyni mistrza.
Sam nie jestem ekspertem od nihonto, ale chiński miecz rozpoznam bez problemu.
A właśnie taki miecz jest w twoim linku.
Jak pisałęm wcześniej, szczerze wątpie żeby był to miecz kuty warstwowo. A już na pewno że ma 8192 warstw.
Ponadto stal damasceńska to co innego niż japońska warstwówka.
Krótko i rzeczowo - to co pokazałeś to miecz produkcji chińskiej.
Do cięć się zapewne nadaje. Ale nie wierz w to co napisane jest w opisie.

Co do firm, to nie mają one przedstawicielstw. Są za to handlarze oferujący miecze tych firm.

http://allegro.pl/show_user_auctions.ph ... nge_view=1

http://www.goods.pl/

Praktycznie to tyle. Reszta tego co można znaleźć na polskich stronach to szmelc. Zwłaszcza miecze rzekomo zabytkowe i z II Wojny Światowej.

Za 1500zł kupisz dobry miecz do cieć. Właściwie na taki miecz nie ma sensu wydawać kwoty większej niz 2 tys.

Ps. Tak wygląda przykładowy prawdziwy japoński miecz :
http://www.nihontoantiques.com/fss309.htm
Swiatlosc
Posty: 8
Rejestracja: 15 września 2010
Lokalizacja: Tychy

Dziekuje Ci Shouryu za bardzo mi pomocna odpowiedz !!!

Post autor: Swiatlosc »

Dziekuje Ci Shouryu za bardzo mi pomocna odpowiedz :)

Musze sie zbierac :( , do pracy i nie mam teraz czasu , ale jutro gdybys mial czas i troche checi , chcialbym sie jeszcze troche Ciebie popytac, gdyby Ci to nie przeszkadzalo ?!

Jeszcze raz dziekuje !!!!!!
Zycze milego dnia
mariusz
Swiatlosc ,milosc,prawda,dobro...
Shouryu

Re: Wielka prosba o porade , kupno katany !

Post autor: Shouryu »

Pytaj śmiało. Mam wolne i sie okropnie nudze. :lol:
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Wielka prosba o porade , kupno katany !

Post autor: yakubu »

Shouryu pisze:Mam wolne i sie okropnie nudze. :lol:
Do warsztatu miecze kuc, oprawy robic i juz nie bedzie sie nudzilo ;P
Shouryu

Re: Wielka prosba o porade , kupno katany !

Post autor: Shouryu »

No właśnie w tym problem że mam wolen przymusowe i to zdala od warsztatu. Już mie ręce świerzbią żeby coś wykuć, a do tego jeszcze mnożą sie zamówienia i będę miał probloem z terminami. Ale niestety do października jestem uziemiony. :?
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Wielka prosba o porade , kupno katany !

Post autor: yakubu »

A to wyrazy wspolczucia :(
Swiatlosc
Posty: 8
Rejestracja: 15 września 2010
Lokalizacja: Tychy

Gdybys mial czas Shoryu ,chcialbym sie cos zapytac :) !

Post autor: Swiatlosc »

Witam !

Moze zamowie ten miecz ? :

http://allegro.pl/kuty-hartowany-hamon- ... 84813.html


, lecz nie wiem bo Ten Pan z allegro mowil ze za miesiac ma nowa dostawe,lecz mowil tez ze beda miecze takie same !!!

Cena :1 275,00 zł

Ten sam na www.goods.pl : 1499,00 zl

Wiec chyba dobra cena ??

http://www.goods.pl/product/description ... -9260.html

Napisz mi prosze cos o tym mieczu , czy jest solidny,czy przy kuciu jest warstwowo skladany (i ewent. ile ma warstw ),kuty jest w usa albo w japonii ? , nie peka...jest dostatecznie gietki ? pisales ze jest to w polsce znana firma i ludzie pewnie mieli z tym mieczem doswiadczenie ????!!!!
Czy cena jest ok ?

Z gory bardzo dziekuje , mariusz
Swiatlosc ,milosc,prawda,dobro...
Shouryu

Re: Wielka prosba o porade , kupno katany !

Post autor: Shouryu »

Sam mam taki miecz. :)

Nie jest warstwowy. Kuty jest w chinach. I producent nie mydli nikomu oczu tylko otwarcie o tym pisze. Bo miecza warstwowego nie kupisz za 1000zł , ani nawet za 1500zł od żadnej firmy. Nie ma takiej możliwości. A juz na pewno nie miecza z Japonii. Za takie pieniądze możesz próbować u polskich kowali ( co absolutnie nie znaczy ze sa źli, wręcz przeciwnie; czasem maja promocje :wink: ).

Moim zdaniem jest do dobry miecz wyższej klasy średniej. Jeśli chcesz mieć woła roboczego który sprosta trudom treningu a nie dzieło sztuki, to ten miecz sprawdza sie idealnie. Bardzo wytrzymały (dobra stal ). I prawie nie do "zajechania" jeśli używa sie go z rozsądkiem - czyli nie próbuje rąbać pniaków ( od tego są siekiery ).
Głownia nie ma rowków bohi, dla mnie jest to atut, bo strasznie ich nie lubię.
I to co najważniejsze - naturalny hamon. W mieczach poniżej 1000zł praktycznie niewystępujący.

Z oprawą jest gorzej. Zwłaszcza z rękojeścią. Ale po kolei. Habaki i tsuba są w porządku. Co prawda tsuba mogła by być pełna a nie ażurowa, co lepiej wyważało by miecz, ale i tak jest ok. Natomiast fuchi, kashira i menuki są dość marne - odlewy niskiej jakości. Poza tym oplot i samo drewno tsuki ( rękojeści) też jest niskiej jakości.

Podsumowując, głownia jest bardzo dobra. Oprawa juz nie. Ale w mieczu o głownie idzie, a oprawę można zmienić.
Cena również nie jest zła. Co prawda u producenta miecz kosztuje 299,99 USD. Ale z transportem z Chin i podatkami niewiele byś zaoszczędził.

Ps. Masz prywatną wiadomość . Szukaj na górze strony, pod napisem Rei Dojo. :wink:
Swiatlosc
Posty: 8
Rejestracja: 15 września 2010
Lokalizacja: Tychy

Szukam miecza !

Post autor: Swiatlosc »

Shouryu odpisalem Ci na pryw. wiadomosc ,czemu sie go chcesz pozbyc ?
Swiatlosc ,milosc,prawda,dobro...
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Wielka prosba o porade , kupno katany !

Post autor: yakubu »

Ja polecam DrogaMiecza - nie ma tak wygorowanych cen jak Goods, a jesli bys chcial sam sprowadzac, to po podliczeniu kosztow cena wyjdzie taka jak u niego (a nie musisz sie certolic z przelewami, clami i masz do kogo w razie czego reklamowac miecz jakby cos bylo nie tak). Reszte pieknie wrecz opisal nudzacy sie Shouryu :)
ODPOWIEDZ