Czy używać starych mieczy do ćwiczeń?

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Czy używać starych mieczy do ćwiczeń?

Post autor: GrafRamolo »

Jeśli półtorej głowy wyższy niż przeciętny Japończyk to miał z 170 :) Bo średnia wzrostu wtedy to było 140-150cm.
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: Czy używać starych mieczy do ćwiczeń?

Post autor: Kagetora »

Ale - wróćmy do tematu, bo jest ciekawy :) Myślę, że ćwiczenia formalne można oczywiście wykonywać starymi mieczami, a nawet i sporadyczne tameshigiri (bez ekstremalnych prób) im bardzo nie zaszkodzą... Samo leżenie w gablocie czy na stojaku u praktyka kenjutsu chyba nie wchodzi w rachubę - bo ręce strasznie swędzą :D
Z drugiej strony zastanawiam się, czy właściwe z punktu widzenia trenującego jest ćwiczenie nawet najlepszym koto czy shinto, który jest nie dobrany wymiarowo do mojego wzrostu. Przykładowo - zgodnie z podręcznikowymi zaleceniami nagasa miecza dla mnie powinna mieć 74 - 75 cm, mój shin-shinto ma nagasę 67,5 cm. Na szczęście - sprawę praktycznie traktuję lekko - nie mam zawodniczych ambicji :) Niemniej - zadaję sobie czasem takie pytanie...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Czy używać starych mieczy do ćwiczeń?

Post autor: GrafRamolo »

Dla mnie po dziś dzień pozostaje tajemnicą na jakiej podstawie wyliczane są długości mieczy w stosunku do wzrostu. To jak by mówić że zgodnie z pańskimi gabarytami powinien pan jeździć SUW a pan kombi.
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: Czy używać starych mieczy do ćwiczeń?

Post autor: Kagetora »

GrafRamolo pisze:Dla mnie po dziś dzień pozostaje tajemnicą na jakiej podstawie wyliczane są długości mieczy w stosunku do wzrostu. To jak by mówić że zgodnie z pańskimi gabarytami powinien pan jeździć SUW a pan kombi.
W książce "Battodo" Autor podaje nawet specjalną tabelkę z zakresami długości miecza w zależności od wzrostu :o (Prócz tego cytuje Freda Lohmana, że nie powinno się używać zabytkowych mieczy do praktyki - a propos topicu wątku!) Myślałem kiedyś na ten temat, szukałem info, dotarłem do książkowych informacji o edykcie Tokugawy ogranicząjącym długość mieczy, znalazłem zalecenia sensei jednego ze zananych amerykańskich dojo, żeby nie przekraczać nagasy 72 cm... Z drugiej strony osobom o wzroście powyżej 180 cm zaleca się miecze o głowni długiej na ponad 75 cm... Biorąc pod uwagę antropometrię Japończyków i Europeidów może wskazywać na tendencję obliczeniową typu wzrost minus 3,5 shaku :D Tylko - po co, skoro dłuższy miecz to wiekszy zasięg? To raczej umiejętność znalezienia optymalnej propocji pomiędzy siłą ręki do masy miecza +jego maksymalny zasięg przy dobrze wykonanej technice.
Ze swojej strony myślę, że w praktyce długość miecza wyznacza raczej nie wzrost ćwiczącego, a długość jego dobywającej shinken ręki (czasem ręce bywają dłuzsze lub krótsze niż wynika to z idealnej proporcji antropometrycznej do wzrostu), a długość tsuki - szerokość jego dłoni. Ale to tylko takie dumania domorosłego praktyka... :o
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Czy używać starych mieczy do ćwiczeń?

Post autor: GrafRamolo »

Prawda taka że w dawnej Japonii, długość miecza poza oczywiście edyktami, które się pojawiały wyznaczana była przede wszystkim przez osobiste preferencje właściciela a także przez samą historię. Czyli jeśli na przykład walki toczyły się w luźnych formacjach na otwartym terenie używano dłuższych ostrzy w mieczach, dłuższych drzewców itp. Gdy walki miały miejsce w gęstej zabudowie, typu miasto, zamek, w terenie górskim, lub w zwartych szeregach, używano zdecydowanie krótszej broni. Dlatego sama historia wyznaczała proporcję broni. Gdy akurat przypadał okres walk o prowincję położoną w górach z dużą ilością warowni dobierano do tych warunków odpowiednie strategie i oręże. Dlatego patrząc na kształt miecza od jego powstania do czasów obecnych i nakładając go na dzieje Japonii zauważyć można z łatwością bardzo ścisłą zależność.
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: Czy używać starych mieczy do ćwiczeń?

Post autor: basil »

Ja jeszcze jako ciekawostkę co do długości oręża dodam, że czytałem kiedyś (albo mi się wydaje :P ) o Samuraju, który miał katanę bardzo krótką (pewnie coś koło 2 Shaku - wiadomo dlaczego) i do tego prawie takiej samej długości wakizashi.
Tak lubił jego sprawa :P


Pozdrawiam!
"Bycie Basilem zobowiązuje"
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: Czy używać starych mieczy do ćwiczeń?

Post autor: Kagetora »

Masz pewnie rację - wystarczy zajrzeć pod http://www.geocities.com/alchemyst/ronin.htm
Katany 47 roninów mają od 3 shaku do 2 shaku, czyli róznią się diametralnie! I - żeby było śmieszniej! - najstarszy miał najdłuższy!
Awatar użytkownika
Mohikanin
Posty: 12
Rejestracja: 8 maja 2007

Re: Czy używać starych mieczy do ćwiczeń?

Post autor: Mohikanin »

Nie zapominajmy o wadze, też jest ważna i wyważenie. Warto myśleć o takim iaito, lub wiadomo ;-)) o czym. Polecam swoje Dotanuki z Tozando:

This extra heavy version of Dotanuki is for those who are seeking the aesthetic Iaito with the weight and balance like Shinsakuto or huge Bakumatsu style piece. The blade used for this Dotanuki Extra Heavy version is the heaviest and probably the thickest among all other Iaito products available from Tozando.
Approximately 1200 gram without Saya(2.50 Shaku). Handmade in Japan.


http://www.tozandoshop.com/Dotanuki_Ext ... 6-s120.htm

poniżej jest tabela dla wzrostu. Mamy wagę i długość i wyważenie.
Mohikanin
Awatar użytkownika
LarsOn
Posty: 152
Rejestracja: 9 stycznia 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy używać starych mieczy do ćwiczeń?

Post autor: LarsOn »

Dotanuki to bodajże najpopularniejszy model w moim dojo, jest też kilka Extra Heavy :D Co do tabelki to raczej się nie trzymamy, jeśli ktoś ma 180 cm wzrostu to najczęściej ma iaito długości 2.60 shaku. Ewentualnie na początek 2.55 ^^
Awatar użytkownika
krzysiek83.1983
Posty: 44
Rejestracja: 15 kwietnia 2008
Lokalizacja: Jastrowia

Re: Czy używać starych mieczy do ćwiczeń?

Post autor: krzysiek83.1983 »

A ja ma 183 może troszeczkę więcej wzrostu i obecnie trenuję shinkenem ostrym, które ma 2, 75 shaku i teraz wiem, że trenuję prawdziwą technikę iaido oraz wiem jak dużo pracy i kontroli muszę wkładać w każdą technikę, aby wprawnie posługiwać się takim ostrzem, ale jak to się mówi trening czyni mistrza.
ODPOWIEDZ