Natura - inspiracja w sztuce Bonsai

Dział poświęcony sztuce bonsai

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
green ninja
Posty: 48
Rejestracja: 13 lipca 2009
Lokalizacja: Kopenhaga/Dania

Re: Natura - inspiracja w sztuce Bonsai

Post autor: green ninja »

Piękne Sosny.

Chciałem założyć nowy temat ale okazuje się , że ten świetnie oddaje klimat. Powiem nawet , ze jak dla mnie jest uniwersalny :)
Całkiem niedawno wykopywałem Cisa koparką (służbowo) , roślina była za duża na bonsai , z bryłą korzeniową i ziemią około 200 kg.
Warto nadmienić , że żaden bonsaista w okolicy nie reflektował na niego już wcześniej.
Koparką załadowałem go na samochód , dowiozłem do domu i z grubsza oczyściłem. Chociaż to martwy pniak ciesze sie wewnętrznie jak cholera :)

Obrazek
Obrazek

Jeszcze nie wiem co z niego powstanie , choć mam kilka opcji. Kiedyś juz czysciłem troche mniejszy korzeń Cisa , piękne drewno , choć trujące. Chętnie przyjmę każdą sugestię co do dalszych działań. Myślałem o potężnym dai(podstawa suiseki) , stoliku pod pewną kaskadową Kosodrzewine ktora kiedys moze bedzie bonsai , taborecie , hokerze , stoliku etc etc .. Jak to Albert Einstein ładnie powiedział "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy" :wink:


Obrazek
Ostatnio zmieniony 8 lipca 2010 przez green ninja, łącznie zmieniany 1 raz.
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Natura - inspiracja w sztuce Bonsai

Post autor: Teddy »

Cześć

Ja Green widzę dla tej karpy tylko jedno : potężny stolik pod równie potężne bonsai, takie np. jakie ma Juraj.

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Pit
Posty: 11
Rejestracja: 13 sierpnia 2009

Re: Natura - inspiracja w sztuce Bonsai

Post autor: Pit »

Michał, ja bym ten korzeń wyczyścił, wyrównał z obu stron, dał go do pokoju i na to szklany blat ze szkła klejonego 2cm grubości. :)
Awatar użytkownika
green ninja
Posty: 48
Rejestracja: 13 lipca 2009
Lokalizacja: Kopenhaga/Dania

Re: Natura - inspiracja w sztuce Bonsai

Post autor: green ninja »

Dziękuje Tadeuszu i Piotrze za Wasze sugestie.
Najbardziej zadowalające jak dla mnie byłoby niewątpliwie niwaki z tego wspaniałego Cisa , gdyby żył.
Drzew takich jak Juraja raczej w najbliższej przyszłości się nie spodziewam w swojej bardzo skromnej kolekcji. Nie wykluczone , że Cis stanie się monumentalnym stolikiem pod bonsai , ale poki co zrobię tak jak doradza Pit.

Powtarzam , że:
- ta waga około 200kg z praktycznej strony zdaniem dunskich bonsaistów z DBA i NBC skreslała rośline jako przyszłe bonsai. Nie chcieli Cisa za darmo a warunki mają tam moim zdaniem wspaniałe.
-Cis był skazany na wykarczowanie i moj głos "nie" nic by tu nie zmienił , poprostu ktoś inny zrobiłby to niszcząc ten skarb doszczętnie.
-Przyznać musze też , że nie dysponuje wiedzą by reanimować takie przypadki , a i Pudzian nie jestem , wierzcie mi , ze i tak sie naszarpałem juz z nim wystarczająco i to nie sam.


Jeszcze raz dzięki , za pomysł z szybą i stolikiem ;)
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Natura - inspiracja w sztuce Bonsai

Post autor: Shirotatsu »

Inspirująca natura - Sosna na Sokolicy . Ostatnio trafiłem na artykuł w Wiki opatrzony takim ładnym zdjęciem.
Uwaga!!! drzewko jest pod ochroną :lol: żeby wam cos do głowy nie przyszło


Obrazek
autor fot. "Crusier"
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Natura - inspiracja w sztuce Bonsai

Post autor: Teddy »

Cześć

Wszelki duch ..., Wojtek Shirotatsu, kowal nad kowale mieczy japońskich zawitał w nasze skromne bonsaiowe progi.
Wojtku istotnie jest to piękna sosna rosnąca w równie pięknym otoczeniu nad 100-metrową przepaścią do przełomu Dunajca, nazywają ją Kingą Pienińską i ma ona 500 - 550 lat, tak jej wiek przynajmniej oceniają fachowcy. Jest to chyba najbardziej znana polska sosna w kraju i na świecie, bo zaistniała już w bardzo dużej ilości kalendarzy. Dla mnie może ona być fajnym wzorcem dla wykonania bonsai z sosny w takim właśnie górskim klimacie. Ja już od dawna sobie obiecuję, ze jak dopadnę materiał odpowiedni to wykonam takie bonsai z matsu przypominające to ulubione przeze mnie drzewo z Sokolicy.
Zresztą na poniższym japońskim malunku jest namalowana w prawym górnym rogu na skale podobna sosna -
Obrazek
I pod poniższym adresem jest też podobna na chińskim kakejiku -
http://bonsai.kamcio.com/download/file.php?id=12959

Pozdrawiam Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Natura - inspiracja w sztuce Bonsai

Post autor: Shirotatsu »

Ładna tsuba byłaby z tą Twoja ulubioną sosną. Jak nic klimat ma japoński 8) . Chyba się skuszę i spróbuję wydłubać taką - zobaczymy co mi wyjdzie.

A tak swoją drogą to "Prosiaczek" jesteś Teddy, że się wcześniej nie podzieliłes takim zdjęciem skoro to Twoja ulubiona sosna w Polsce :wink:

Może masz więcej fotek ciekawych egzemplarzy z naszego kraju ?
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Natura - inspiracja w sztuce Bonsai

Post autor: Teddy »

Cześć

Trochę zamilkłem, to przez to ze w rodzinie mam szpitalny początek roku.

Wojtek, tą sosnę miałem w pracy przed nosem, bo dostałem jej fotkę w kalendarzu ściennym, a jak tylko byłem na wakacjach w Szczawnicy to natychmiast pognałem na szczyt Sokolicy zeby ja obejrzeć z bliska, zresztą żona też była ze mną bo ją "wepchałem" na tą górę. Widok na Dunajec za ta sosną piękny w dole, ale tutaj pokażę Ci fotkę gdzie ta sosna jest uwidoczniona w klimacie jeszcze bardziej japońskim -
Obrazek
Te stare bliskie góry obrośnięte zielenią (takie chińskie trochę) i w oddali urwiste szczyt skalnych gór, no i ta rzeka mgły płynąca doliną Dunajca, przepiękny widok, nie sądzicie. A tu podobnie płynąca mgła w dolinie na japoński m malunku kakejiku-
Obrazek

A co do wykonania tsuby z tą sosną to pomysł zacny bardzo, prześlę Ci elektroniczną fotkę tej sosny w duzej rozdzielczości (2500x2300 pixeli) to będziesz mógł postudiować każdy zakręt gałązki no i zobaczysz martwe drewno, którego normalnie nie widać. W kazdym razie jezeli byś miał ta tsubę sprzedawać, no to zaklepuję sobie prawo pierwokupu, takze nakago ana to już byś zrobił w niej pood ten miecz do cięć, który dla mnie przeznaczysz :D (wcale nie zartuję).
Jeżeli chodzi o fotki innych ciekawych sosen z Polski, to niestety nie mam, bo w internecie coś cienki jest w tym temacie, a sam zdjęć nie robię, b kiepski ze mnie fotograf. Aha mam jeszcze takie sobie fotki to je pokazuję:
Jeszcze jedna sosna reliktowa z Sokolicy, typowa półkaskada, niestety chyba w cieniu fotka robiona i sosna wyszła jakby w negatywie -
Obrazek

I następna sosna z gór, tym razem z Gór Sowich, typowa literatka, czyli bunjin -
Obrazek

No i na koniec Shirotatsu, żebyś się nie wstydził, ze interesujesz się czyms co jest niegodne samuraja kakejiku w tym temacie -
Obrazek
Młody samurai wykonuje cięcia drzewka bonsai (dobra pora roku , grube cięcia wykonuje się właśnie zimą), stary sensei się przygląda, no i koń jedzący sianko też się przygląda, co ten pan wyczynia :) . Najciekawsze jest to zobaczcie, że on wykonuje te cięcia przy pomocy tanto, albo nożem podobnym do tanto (cóż nie mieli wtedy profesjonalnych narzędzi do bonsai f-my Masakuni).

Pozdrawiam Teddy

Ps.: Wojtek odezwę sie na priv
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2011 przez Teddy, łącznie zmieniany 2 razy.
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Natura - inspiracja w sztuce Bonsai

Post autor: Shirotatsu »

ładne fotki , nawet bardzo ładne :)

żadnej wiadomości nie dostałem, co prawda miałem znowu ostatnio awarię kompa i moze coś przepadło, jak mozesz to wyślij Teddy jeszcze raz
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Natura - inspiracja w sztuce Bonsai

Post autor: bisonn@wp.pl »

ja tylko tak trochę przeglądam i też podziwiam krajobrazy
Awatar użytkownika
green ninja
Posty: 48
Rejestracja: 13 lipca 2009
Lokalizacja: Kopenhaga/Dania

Re: Natura - inspiracja w sztuce Bonsai

Post autor: green ninja »

Góry , drzewa.. (uzupełniam temat)

http://www.youtube.com/watch?v=HfWrngax ... re=related

:wink:
ODPOWIEDZ