Barwienie stali na czarny kolor

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

bocian
Posty: 13
Rejestracja: 25 czerwca 2012

Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: bocian »

No wlasnie jak w temacie jak mozna zabarwic stal na ten kolor. Slyszalem, ze mozna zanurzac w oleju silnikowym przy hartowaniu[boje sie ze wsadze rozgrzana stal i olej zapali sie i mnie popazy], slyszalem tez ze kapiel w NaOH pod pradem zmienia na ten kolor(tylko nie wiem czy miecz podlaczyc do + czy - ;] a moze w ogole.
Musashi
Posty: 26
Rejestracja: 14 października 2011
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: Musashi »

Zanurzanie w oleju podczas hartowania nie ma nic do zabarwiania stali stosuje sie tą metode przy niektorych stalach ktore pękaja przy hartowaniu w wodzie japoński miecz ma ciemny odcieć z tego co wiem dzięki kamieniom szlifierskim o kwaśnym odczynie , jesli zależy ci na czarnym ostrzu to możesz zrobic tak http://www.youtube.com/watch?v=HFCt_xyQegY ale nie wiem czy to dobra metoda , ja bym siew to nie bawił i zwyczajnie wyszlifował ostrze a pozniej wypolerował tlenkiem żelaza .
Shouryu

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: Shouryu »

Możesz spróbować pobawić sie barwami nalotowymi. Ale, bardzo delikatnie palnikiem lub opalarką, albo w piecu z regulacją temp. Aczkolwiek to bardzo delikatny proces.

Ps. Polerowanie rdzą ?
Musashi
Posty: 26
Rejestracja: 14 października 2011
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: Musashi »

Tak :D wiele osób robiących noże stosuje tlenek żelaza przy polerowaniu, można kupić na allegro , jak kogoś nie stać na kamienie a chce wybielić hamon to stosuje tlenek
Shouryu

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: Shouryu »

Ale ze mnie osioł. Przeczytałem, że barwienie na czerwony, a nie na czarny kolor.

Sprawa jest bardzo prosta, nazywa sie to czernienie lub szmelcowanie.
Mianowicie zanurza się rozgrzany przemiot do oleju.
Olej spala sie tworząc ochronną warstwę węgla na powieszchni przedmiotu. I cała filozofia.

Można jescze stal oksydować. Ale do tego potrzebne są już odczynniki.
joneleth
Posty: 138
Rejestracja: 14 listopada 2007
Lokalizacja: Gielniów/Kielce

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: joneleth »

Ja ze swej strony polecał bym jeszcze oksydowanie woskiem pszczelim. W odróżnieniu od oleju można stosować tę metodę także na zahartowanych przedmiotach. Temperatura zapłonu wosku to zaledwie 150 C, a spala się w niecałych 250 C. Należy rozgrzać delikatnie przedmniot, który się chce zaczernić tak aby przy smarowaniu wosk się rozpuścił. Następnie podpalamy go i czekamy aż wosk się wypali. Czynność powtarzamy kilkukrotnie aż do uzyskania porządanej intensywności barwy.
Aha, ważna rzecz. Po wypaleniu się wosku, gdy jeszcze dymi i jest gorąca powierzchnia studzimy przedmiot zanurzając w wodzie, inaczej zamiast czerni wyjdzie nam kolor grafitowy.

Pozdrawiam!
AW
bocian
Posty: 13
Rejestracja: 25 czerwca 2012

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: bocian »

Ale jaki olej (nie chodzi mi o pszczeli) Boje sie ze mi wanna z olejem stanie w plomieniach i spali mi dom! (robie to w ogrodku) zaswze myslalem ze rozgrzewa sie stal do ponad 800 C
Shouryu

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: Shouryu »

Powiedział bym, że samochodowy, ale Adalbertus mnie zgani. Zatem zwykły olej roślinny ze spożywczaka.
Nic ci sie nie powinno stać. Tylko załóż rękawice. I trzymaj twarz z daleka.

http://www.youtube.com/watch?v=DHMWN-A_ ... re=related
bocian
Posty: 13
Rejestracja: 25 czerwca 2012

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: bocian »

sproboje najpierw z naparstkiem oleju, wrzuce tam cos rozgzranego do czerwonsoci, bo tak ogolnie to olej roslinny sie pali hehe
Shouryu

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: Shouryu »

Kariery jako kowal to ty nie zrobisz ...
bocian
Posty: 13
Rejestracja: 25 czerwca 2012

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: bocian »

ok zobaczylem filmik i mowia tam 450C :)
Musashi
Posty: 26
Rejestracja: 14 października 2011
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: Musashi »

Stal do 800 stopni to przy hartowaniu , radze na poczatek pobuszować po internecie i zapoznac sie z podstawami kowalstwa :) , zresszta z tego ci wiem to przy takim oksydowaniu olejem zadne 450, wystarczy nawet 150 , jesli ostrze ktore chcesz oksydowac jest zahartowane to by sie rozhartowało przy takiej temperaturze.
bocian
Posty: 13
Rejestracja: 25 czerwca 2012

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: bocian »

a jak zrobic zeby ten kolor byl czarny matowy?
Shouryu

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: Shouryu »

To zależy w jaki sposób czerniłeś.
Wpisz w goolu "oksydowanie" lub "czernienie stali" noży itp. Na forach nożowniczych lub rusznikarskich wszystko jest dokładnie opisane. Nie bardzo jest sens dublować istniejące tematy.
keylan
Posty: 123
Rejestracja: 23 grudnia 2010

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: keylan »

Shouryu pisze:Ale ze mnie osioł. Przeczytałem, że barwienie na czerwony, a nie na czarny kolor.

Sprawa jest bardzo prosta, nazywa sie to czernienie lub szmelcowanie.
Mianowicie zanurza się rozgrzany przemiot do oleju.
Olej spala sie tworząc ochronną warstwę węgla na powieszchni przedmiotu. I cała filozofia.

Można jescze stal oksydować. Ale do tego potrzebne są już odczynniki.
szmelcować można też w inny sposób, bierzesz kopytka najlepiej końskie rozgrzewasz stal i takim kopytkiem sobie trzesz, powinno dać dość trwałą czarną powierzchnię.
Shouryu

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: Shouryu »

I piękny zapach. :wink:
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Barwienie stali na czarny kolor

Post autor: GrafRamolo »

Japońska zielona herbata daje ciekawe ciemne efekty na stali :) TRadycyjnie i smacznie.
ODPOWIEDZ