My i nasze style.

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

voodoo1974
Posty: 1
Rejestracja: 13 maja 2010

Re: My i nasze style.

Post autor: voodoo1974 »

od najwcześniejszych lat (lata 80-te) coś mnie ciagnęło w stronę tzw. wschodnich sztuk. ale moja przygoda "na serio" :wink: zaczęłą sie jakieś 15 lat temu w Toruniu, niby to była zwykła sekcja aikido i iaido, ale b.konkretna. takich ludzi jak Sz.P. prowadzący /nie będę tu rzucał nazwiskami, bo nie o to chodzi/ ciężko spotkać na codzień i trzeba mieć szczęście, żeby spotkać kogoś, kto naprawdę na serio podchodził do tematu. potem to nazywało się Toruńskie Stowarzyszenie Aikido i Iaido i sobie trwało kilka lat. treningi były praktycznie codziennie i obejmowały Nishio Aikido + Iaido (Muso Shinden ryu, Omori ryu, Enshin ryu, Katori Shinto ryu) + dużo elementów Shorinji Kempo. Niestety z ogólnie pojętych przyczyn tzw. politycznych to stowarzyszenie nie przetrwało tzw. próby cięższej chwili, a pozostałością tamtego co było, jest sekcja, Renshin Aikido w Płocku. Zresztą prężnie działają, ale to już inna bajka. Ja natomiast cały czas poszukuję, ale niestety ciężko znalezc cos co było... teraz mam zamiar się zapisać do klubu tenshinkan.com.pl, oczywiście po konsultacji z Panem Szanownym, którego nazwiska nie będę wymieniać. ten facet, który trenuje iaido myślę, że co najmniej 20 lat (nauki pobierał u Pana Kirmiela), wyraził jedną opinię, którą to tu przytoczę:
"jak widze gdzies teksty typu "kadra narodowa" i tym podobne bzdety, to raczej kieruje sie w przeciwna strone. Jesli ktos chce cwiczyc dla rekreacji, to nie ma to znaczenia, ale jaka wartosc ma cwiczenie dla rekreacji? (...) Doradzam udzial wylacznie w stazach, gdzie sa zawodnicy z gornego poziomu. Jezdzenie i poszukiwanie, uzywanie wlasnego mozgu, to podstawa. Na tym polega skutecznie uczenie sie i robienie postepow, a nie jakieś tam zawody (...)" A co Wy myslicie o organizowaniu zawodów w sportowych w iaido? Troche odbiegłem od tematu, proszę mi wybaczyć.
Awatar użytkownika
LarsOn
Posty: 152
Rejestracja: 9 stycznia 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: My i nasze style.

Post autor: LarsOn »

Jak dla mnie zawody w iaido są dobrym sprawdzianem dla nerwów i jedną z dostępnych metod treningowych której aż żal nie wykorzystywać.
Ponadto w ramach zawodów (szczególnie tych rangi europejskiej) można spotkać najlepszych nauczycieli z Japonii i Europy od których nie pozostaje nic tylko brać ;)
Co innego ćwiczenie jedynie z myślą o zawodach, to już lekka patologia.
voodoo1974 pisze:Jezdzenie i poszukiwanie, uzywanie wlasnego mozgu, to podstawa. Na tym polega skutecznie uczenie sie i robienie postepow
W sumie nic dodać, nic ująć.
voodoo1974 pisze:tenshinkan
Jako lojalista mogę powiedzieć tylko jedno: dobry wybór, do zobaczenia na treningach :)
There is no need for academic theorizing about Budo training. One obtains a theory from a natural understanding based on experiences gained in training.
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: My i nasze style.

Post autor: Mr Smail »

pisakem tutaj ale zamienilem na nowy temat :)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
Zoisaite
Moderator
Posty: 128
Rejestracja: 23 listopada 2003
Lokalizacja: wwa

Re: My i nasze style.

Post autor: Zoisaite »

wielki to dziś dzień albowiem byłem na pierwszym od..hmm..6 lat treningu Kenjutsu :shock:

Odbyło się to w klubie Soto i czekam na następny trening!
stevefrank
Posty: 4
Rejestracja: 17 września 2012

Re: My i nasze style.

Post autor: stevefrank »

[quote="RKGalery"]Ja przez parę lat ćwiczylem kung fu modliszki, potem wyjazd związany z pracą i oddalenie od klubu wymusiło redukcję praktyki do form. Teraz ćwiczę kendo- jako dziecko szczęścia (po treningach czasem myślę o tym nieco
I checked your blog. it's very interesting.
Awatar użytkownika
Bokuden
Posty: 15
Rejestracja: 12 listopada 2012
Lokalizacja: Kraków

Re: My i nasze style.

Post autor: Bokuden »

Cześć :)

Zacząłem w szkole średniej od Wing Tsun, Shaolin Chang Quan i Tai Chi. Następnie ćwiczyłem Aikido, a obecnie Kendo (Dojo Doshinkan), oraz Kenjutsu w Szkole Soke Takeuchi Toshimichi.

Generalnie od szkoły średniej rozwijam zainteresowania Dalekim Wschodem (szczególnie Japonią).

Z niebojowych ;) zainteresowań interesuję się psychologią w biznesie, łączę to z pracą zawodową.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wyrozumiałość :)
Awatar użytkownika
Nebril
Posty: 108
Rejestracja: 4 kwietnia 2007
Lokalizacja: Poznań

Re: My i nasze style.

Post autor: Nebril »

Bokuden pisze:Cześć :)

Zacząłem w szkole średniej od Wing Tsun, Shaolin Chang Quan i Tai Chi. Następnie ćwiczyłem Aikido, a obecnie Kendo (Dojo Doshinkan), oraz Kenjutsu w Szkole Soke Takeuchi Toshimichi.

Generalnie od szkoły średniej rozwijam zainteresowania Dalekim Wschodem (szczególnie Japonią).

Z niebojowych ;) zainteresowań interesuję się psychologią w biznesie, łączę to z pracą zawodową.
Ja na Twoim miejscu dodałbym do zainteresowań odkopywanie tematów sprzed 8 lat :) Bez urazy, fajnie że ożywiasz stare dyskusje ;)
Watashi no hobākurafuto wa unagi ga ippai desu.
Awatar użytkownika
Bokuden
Posty: 15
Rejestracja: 12 listopada 2012
Lokalizacja: Kraków

Re: My i nasze style.

Post autor: Bokuden »

Nebril pisze: Ja na Twoim miejscu dodałbym do zainteresowań odkopywanie tematów sprzed 8 lat :) Bez urazy, fajnie że ożywiasz stare dyskusje ;)
Ściśle mówiąc powinienem sprzed 20 ;P

A na poważnie, te tematy pewnie tez ludzie czytają (tak jak ja) i fajnie, że Forum jest takie, że tu wszystko pomimo upływu lat jest.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wyrozumiałość :)
Asagi
Posty: 30
Rejestracja: 5 stycznia 2011
Lokalizacja: Wrocław

Re: My i nasze style.

Post autor: Asagi »

Trochę już siedzę, a się nie "wyspowiadałem", tak wiec skoro temat odkopany, to jest ku temu okazja :)

Tak więc moja, taka na poważniej, styczność z japońskim mieczem i sztuką jego władania wygląda tak:
- od października 2010 roku, Iaido, Seitei + Muso Shinden Ryu (+ trochę elementów Kashima Shin Ryu kenjutsu, ale tego było mało, a trwało jeszcze krócej).
- od października tego roku Aikido - Aikikai (w tym Aiki-jo i Aiki-ken)

Przygodę z Iaido rozpoczynałem w Kokoro-Kan, gdzie miałem przyjemność poznać Sensei'a Smail'a, następnie trafiłem pod skrzydła Sensei Mirelli Stern i pod nimi trwam do dziś, poza tym migruję od czasu do czasu na staże PSI do Opola z Sensei'em Górnickiem :)

Co do Aikido, to jako że miałem dziwnie blisko (to samo miejsce co Iaido), uznałem że zajrzę i jako, że spodobało mi się, zostałem na dłużej.

Pozdrawiam.
bukat2
Posty: 7
Rejestracja: 21 lipca 2012
Lokalizacja: Warszawa

Aikido

Post autor: bukat2 »

Ja za to od 9 lat trenuję Aikido. Zacząłem też myśleć nad Iaido lub ewentualnie Kendo. Jak możecie mi polecić to bardzo proszę ;). Pozdr
Awatar użytkownika
Nebril
Posty: 108
Rejestracja: 4 kwietnia 2007
Lokalizacja: Poznań

Re: Aikido

Post autor: Nebril »

bukat2 pisze:Ja za to od 9 lat trenuję Aikido. Zacząłem też myśleć nad Iaido lub ewentualnie Kendo. Jak możecie mi polecić to bardzo proszę ;). Pozdr
Polecam, Żanet Kaleta :P

A tak serio, to polecam, idź na trening i się przekonaj, czy Ci pasi :). Ja ćwiczę z przerwami obie te rzeczy i bardzo fajnie się uzupełniają :)
Watashi no hobākurafuto wa unagi ga ippai desu.
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: My i nasze style.

Post autor: Mr Smail »

Asagi pisze:gdzie miałem przyjemność poznać Sensei'a Smail'a..
o!
i co to za gość? :D
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
ODPOWIEDZ