Rei - czyli co i jak na treningu Kendo :)

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Bokuden
Posty: 15
Rejestracja: 12 listopada 2012
Lokalizacja: Kraków

Rei - czyli co i jak na treningu Kendo :)

Post autor: Bokuden »

"Rei ni hajimaru, rei ni owaru" (”Kendo zaczyna się i kończy uprzejmością [ukłonem]„)

Przeglądając Forum trafiłem na kilka postów Kolegów którzy narzekali na to co czasami młodzi "padawani" wyrabiają na keiko. Postanowiłem posiłkując się doświadczeniem różnych sekcji Kendo które znam (+ własnym) zebrać w jeden post podstawowe zasady postępowania w Dojo. Mam nadzieję, że ten krótki "tutorial" ;) pomoże w płynnym i bezstresowym przejściu początków w Kendo i innych Szkołach Miecza (zasady postępowania są podobne) wszystkim nowym Fascynatom tej pięknej Sztuki Walki. Panie i Panowie: POWODZENIA! :)

Zasady zachowania dla osób ćwiczących Kendo:

- Jeżeli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, kontuzje które mogą wpływać na Twój trening, albo trening może je pogłębić - zgłoś to przed rozpoczęciem prowadzącemu!
- Strój do ćwiczeń powinien być zawsze czysty i schludny. Właściwym strojem do ćwiczeń jest hakama (szerokie spodnie samurajów), oraz keikogi (bluza z grubego materiału zawiązywana na tasiemkę z boku). W Kendo używamy hakama i keikogi w kolorze granatowym, bądź białym. Ogólnie hakama i keikogi kupuje się do wzrostu. Na pierwszych treningach, jeżeli ktoś nie posiada tradycyjnego stroju do ćwiczeń może ćwiczyć w dresie, bądź spodenki + koszulka.
Należy używać klapek w celu przejścia pomiędzy szatnią a salą treningową.
- W czasie treningu nie należy nosić biżuterii (pierścionki, kolczyki, łańcuszki. W niektórych Dojo Sensei zgadza się na obrączkę - bywa, że ciężko ją ściągnąć) ;P gdyż jej (biżuterii) obecność przeszkadza w treningu i może prowadzić do urazów. Jeżeli używamy dresu, czy spodenek, nie wolno niczego mieć w kieszeniach!
- Zabronione jest jedzenie, picie oraz żucie gumy na sali treningowej. Dojo nie jest stołówką!
- Przed treningiem należy wyłączyć / wyciszyć telefony komórkowe. Ewentualne odstępstwo od tej zasady, należy zgłosić Sensei przed zajęciami.
- Sprzątanie sali jest częścią treningu, każdy w Dojo powinien dbać o jego czystość. W Kendo istnieje tradycja specjalnego mycia wilgotnymi szmatami podłogi. Jest to wyraz naszej troski o współtrenujących, oraz jedna z form rozgrzewki. Woda do mycia nie powinna być zimna. Bardzo często w Dojo panuje tradycja, że wodę i szmaty do mycia przynoszą najmłodsi stażem uczniowie.
Praktyka mycia podłogi przed keiko (treningiem) ma też oczywiście wzgląd praktyczny. Ćwiczymy na bosaka w pomieszczeniach użytkowanych bardzo często przez inne grupy, więc dbanie o czystość podłogi pomaga w unikaniu kontuzji.
- Wchodzimy na salę boso, klapki zostawiamy ułożone przed wejściem (według tradycji piętami do sali, ale ta zasada nie zawsze jest zachowywana). Nie blokując wejścia wykonujemy ukłon stojąc (bez garbienia się, patrząc na wprost, ręce wyprostowane wzdłuż tułowia) lub w pozycji seiza (siad japoński na piętach). Ukłon wyraża gotowość przystąpienia do treningu, szacunek do współtrenujących i skierowany jest do nauczyciela i wszystkich osób znajdujących się w Dojo. Od momentu wejścia do Dojo pamiętaj, że masz zachowywać się, być skupionym, myśleć i ćwiczyć jak samuraj. Wszystkie problemy itd. zostawiasz poza Dojo. Tu jest tylko praktyka Kendo.
- W chwili rozpoczęcia treningu uczniowie ustawiają się przed nauczycielem w jednym lub kilku rzędach (czasami jest to koło). Najwyżsi stopniem ustawiają się z lewej strony nauczyciela. Najwyższy stopniem po nauczycielu wydaje polecenia dotyczące ceremonii rozpoczęcia i zakończenie treningu. Ceremonia składa się z mokuso (krótkiej medytacji) oraz ukłonu w seiza (siadzie japońskim). Siedzenie na piętach dla niektórych osób jest bardzo niewygodne, mimo to należy postarać się siedzieć prosto, z lekko wypchniętymi do przodu biodrami i bez kręcenia się, czy innych niepotrzebnych ruchów. Miecz (shinai) trzymamy w lewej ręce i kładziemy po swojej lewej stronie, tsuba (garda) ma znajdować się przy kolanie. Jeżeli używamy bokken, to trzymamy go w prawej ręce i leży on po prawej stronie (powierzchnią tnącą w naszą stronę) Miecz powinien być odkładany bez uderzania nim o podłogę i leżeć stabilnie, tak aby nie toczył się.
- W przypadku spóźnienia na trening, uczeń powinien wejść do sali, ukłonić się i usiąść z boku w seiza. Zachowując ciszę poczekać, aż nauczyciel poprosi go o dołączenie do grupy ćwiczących. Takie zachowanie gwarantuje większe bezpieczeństwo.
- Za każdym razem, gdy nauczyciel przerywa ćwiczenia, aby pokazać nową technikę, uczniowie powinni zakończyć ćwiczenie i jak najszybciej usiąść w seiza. Po demonstracji kłaniają się nauczycielowi, a następnie powracają do ćwiczeń. W niektórych Dojo nie jest praktykowane w tym momencie siadanie w seiza, co nie znaczy, że nie jest wymagane zakończenie ćwiczenia i pełne skupienie na tym co prowadzący pokazuje / mówi. ZAWSZE wymagany jest na końcu ukłon! (w seiza, bądź stojąc).
- Jeżeli nauczyciel wywoła ucznia, aby zademonstrować technikę, ten powinien pozdrowić go ze swego miejsca (ukłonem) i szybko do niego podejść. Gdy nauczyciel zakończy pokaz, uczeń powinien cofnąć się i podziękować mu (ukłonem, często praktykuje się równoczesne powiedzenie "domo arigato" czyli dziękuję bardzo), zanim rozpocznie ćwiczenia.
- Uczeń, który w czasie zajęć otrzymuje instrukcję skierowaną bezpośrednio do siebie, zawsze dziękuję nauczycielowi po zakończeniu wyjaśnień (jak zwykle ukłonem).
- Powstrzymaj się od wygłaszania komentarzy na temat czyjegoś stylu lub techniki.
- Ćwiczącym Kendo nie wolno tracić nad sobą panowania. Uważaj, by nie być samolubnym i ćwicz spokój ducha
- "Kokyū o tadasu, shisei o tadasu, kokoro o tadasu" – koryguj oddech, koryguj postawę oraz nastawienie, koryguj ducha.
- Pamiętaj, że kendō, to nie nauka górowania nad przeciwnikiem. Poprzez trening dąż do odkrycia wyższych celów drogi miecza.
- Jeżeli trzeba opuścić Dojo przed końcem treningu, należy zgłosić to nauczycielowi przed treningiem.
Ze względów bezpieczeństwa i szacunku dla Szkoły Miecza NIGDY(!) w czasie ćwiczeń bez zgody nauczyciela nie schodzimy z miejsca na którym ćwiczymy (nawet gdy rozwiąże nam się himo w men, czy zsunie tenugui), w żadnym wypadku nie opieramy się o nic (a szczególnie o miecz!), nie siadamy, nie kładziemy się. Jeżeli czujemy się źle, słabo nam, czy doznaliśmy kontuzji, ZAWSZE należy przed podjęciem działań przez podniesienie ręki powiadomić prowadzącego. On jest za nas odpowiedzialny i musi wiedzieć co się dzieje.
- Należy dbać o swój sprzęt (shinai, bokken, bogu). Sprzęt powinien być zawsze w dobrym stanie (czysty, bez drzazg, itp.). Wypływa to zarówno z szacunku do Szkoły Miecza jak i z wymogów bezpieczeństwa. Shinai, czy bokken jest z drewna, ale to jednak broń którą można zrobić poważną krzywdę.

Zasady zachowania dla osób z zewnątrz - pragnących obejrzeć trening Kendo:

- Najlepiej do Dojo wchodzić bez butów np. w skarpetach. Uczestnictwo (nawet bierne) w treningu, wymaga zgody prowadzącego trening.
- W czasie obserwowania treningu wymagane jest odpowiednie zachowanie. Należy siedzieć w ciszy z boku sali, w miejscu wyznaczonym przez instruktora.
- Nie wolno pić, jeść, palić papierosów ani żuć gumy.
- Zabroniona jest rozmowa przez telefon komórkowy w czasie trwania treningu. Należy unikać wszelkich rozmów.
- Podczas treningu nie wolno chodzić po dojo.
- Osoby, które nie wiedzą, jak zachować się w poszczególnych sytuacjach, powinny zapytać starszego ucznia albo instruktora.

W tym poście wykorzystałem zbiór zasad zamieszczony na stronie gliwickiej Sekcji Kendo. Domo arigato! :)

Gdyby ktoś miał doświadczenia których tu nie umieściłem, to zapraszam - uczmy się od siebie wzajemnie :)
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wyrozumiałość :)
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Rei - czyli co i jak na treningu Kendo :)

Post autor: yakubu »

Sądzę, że nie tylko młodzi padawani mogliby się z tego wiele nauczyć - bo zachowanie niektórych "gwiazdorów" z wyższymi stopniami też często woła o pomstę do nieba. No i podstawowa kwestia - kendo nie ćwiczysz tylko w dojo, ale i w codziennym życiu, tak więc powinno się te wszystkie wartości przenosić do "cywila".
Awatar użytkownika
Bokuden
Posty: 15
Rejestracja: 12 listopada 2012
Lokalizacja: Kraków

Re: Rei - czyli co i jak na treningu Kendo :)

Post autor: Bokuden »

yakubu pisze:Sądzę, że nie tylko młodzi padawani mogliby się z tego wiele nauczyć - bo zachowanie niektórych "gwiazdorów" z wyższymi stopniami też często woła o pomstę do nieba. No i podstawowa kwestia - kendo nie ćwiczysz tylko w dojo, ale i w codziennym życiu, tak więc powinno się te wszystkie wartości przenosić do "cywila".
Chciałoby się napisać "Lubie to" a nie ma jak ;P
Co racja, to racja. :)
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wyrozumiałość :)
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Rei - czyli co i jak na treningu Kendo :)

Post autor: Mr Smail »

naiwniacy, ale miło że są kolejni :)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Rei - czyli co i jak na treningu Kendo :)

Post autor: yakubu »

A jak mam rozumieć tych "naiwniaków"?
ODPOWIEDZ