Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Dzial o wszelakiej broni japonskiej, kyu(łuk), naginata, nagamaki, kakae zutsu (bron palna) nunchaku, kama, tonfa, jite i co wam do glowy przyjdzie!

Moderator: Zarząd

Kurokami
Posty: 271
Rejestracja: 24 lutego 2007

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: Kurokami »

ładny zestaw do praktyki szlifu.
oczywiście regularne raporty z poczynionych postępów mile widziane :)
katon
Posty: 43
Rejestracja: 27 sierpnia 2008
Lokalizacja: częstochowa

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: katon »

śliczne niebożątka i to pięcioraczki . Na sam widok micha się cieszy. Człek tu się martwi czy pacjent nie zszedł a tu dość że stabilny to wielokrotnie klonowany . Z niekłamaną ciekawością będziem śledzić postępy rekonwalescentów.
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: RKGalery »

A bardzo proszę. Tak wyglądał ten najdłuższy w chwili zakupu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najgorsze wady po oczyszczeniu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na początku największym problemem był głęboki wżer w 1/3 długości głowni (jego resztkę widać poniżej, przy górnej krawędzi zdjęcia), szczęściem ani uraz ani rdza nie przeżarła klingi. Wyrównałem całość, wstępnie oczyściłem z rdzy wgłębienie (potem tak czy tak będzie zniwelowane ale nie chcę żeby rdza chłonęła wilgoć przy kolejnych szlifach) i testowo, na chybcika wyprowadziłem hamon żeby zorientować się czy jest co ratować. Wygląda na to że jest...

Obrazek
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: Jian »

A jak to się na chybcika wyprowadza hamon bo mnie to bardzo interesuje?

Masz jakiś tajny sposób?

Pozdrawiam :wink:
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: RKGalery »

Tak jak normalnie tylko... szybciej ;). Przejechałem jednym z drobniejszych kamieni (jak widać nieprzesadnie dokładnie- ukośne kreski) a potem hazuya po całości i już, wyszło na tyle żeby dało się ocenić co jest co bez zgadywania.

JEŚLI robisz na nowym (współczesnym i nieszczególnie cennym), zdrowym ostrzu to nie ma się co bawić- fosol (odrdzewiacz) albo gorący ocet, trochę poczekać i wszystko widać. Przy wżerach tego rodzaju praktyka to samobójstwo ale na zdrowej stali nic nie ma prawa się stać.
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: Jian »

A ha i wszystko wiadomo :)

Pozdrawiam
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: RKGalery »

Widziałem juz wiele zniszczonych mieczy ale tak skatowanego jak ten jeszcze nigdy. Kiepsko z ostrością w zbliżeniach ale mam nadzieję tak czy tak dają jakieś pojęcie o stanie w jakim toto się znajduje

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
BlackBoo
Posty: 1
Rejestracja: 20 stycznia 2009

Ciekawe ostrze z ładną krzywizną

Post autor: BlackBoo »

Ha poznaję te ostrze, też się zastanawiałem nad tym mieczem chyba go nawet licytowałem początkowo jednak darowałem sobie ostatecznie ze względu na stan. Wtedy wydawało się że miecz miał specjalnie częściowo spiłowane miejsce koło nakago. Zabieg specjalny robiony mający na celu zapobieganie ewentualnemu próbom używaniu ostrza poza celami kolekcjonerskimi. Dotyczyło to szczególnie te ostrza które sprowadzało się tuż po wojnie, tak też oceniałem go jako Shin Gunto choć te były w większości niszczone. Ostatecznie wolałem dopłacić parę dolarów i wylicytowałem drugi soshu wakizashi z podpisem który też tam był wystawiony. Obecnie go wyczyściłem ale z braku odpowiednich kamyków zakonserwowany leży i tak sobie czeka. W każdym chętnie zobaczę jak będzie wynik twoich prac.
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: RKGalery »

No dobrze to z nim już raczej nigdy nie będzie ale chyba może być o wiele lepiej niż było. W tej chwili wygląda tak (przepraszam, fotograf ze mnie jak z koziej dupy gwizdawka co udowodniłem nie raz) ale do końca grubych kamieni jeszcze sporo zostało. Musiałem przesuwać fukura bo w kissaki przy krawędzi jeden z wżerów był na wylot, szczęściem miecz mimo że zżarty jest jednak dość "tłusty".

Obrazek
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: RKGalery »

No i wyłazi szydło z worka- wygląda na to że hamonu w boshi jest ledwo- ledwo. Miecz na dobrą sprawę da się doprowadzić do porządku (poza paroma otwartymi ziarnami) ale patrząc na kissaki... chyba zrobię co się da i sprzedam go. Szkoda.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 30 stycznia 2009 przez RKGalery, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: Shirotatsu »

No faktycznie troszkę mało tego boshi. Ciekaw jestem jak będzie hamon wygladał po uchigumori, choć sądząc z twoich słów, droga jeszcze daleka
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: RKGalery »

Wiesz co- zastanawiam się czy jest sens. Chyba zjadę najgorsze wżery grubymi kamieniami i sprzedam na ebay-u bo w kolekcji i tak nie zatrzymałbym go. Hamon śliczny ale bez zdrowego boshi- nie ma sensu.
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: RKGalery »

Wystawiłem na allegro. Jeśli ktoś ma ochotę- zapraszam

http://www.allegro.pl/item642899038_glo ... iii_w.html
PIRO
Posty: 13
Rejestracja: 15 listopada 2008
Lokalizacja: sie biorą dzieci ;D

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: PIRO »

Taka niska cena :shock:

Muszę się poważnie zastanowic czy by czasem sobie nie zakupic tego wakizashi. Myślę, że Był by to dla mnie idealny materiał do cwiczeń kładzenia szlifu :)

Pozdrawiam
Ten kto pokonał innych, jest silny.

Ten kto pokonał samego siebie, jest niezwyciężony.
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: RKGalery »

Wiesz- nie jestem pewien jak kissaki (może się okazać że kiepsko tam z hamonem), inaczej zostawiłbym dla siebie bo większość kizu da się usunąć ale... mam 8 innych w kolejce a ten tak naprawdę nie nauczy mnie nic nowego. Wyprowadziłem plus minus do kultury, niech idzie w cholerę bo znowu mi się żal zrobi i będę go jechał jak pies sukę po nocach.
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: Złomowisko (ex: Wakizashi z odzysku)

Post autor: Arek San »

"niech idzie w cholerę bo znowu mi się żal zrobi i będę go jechał jak pies sukę po nocach."

he he he he he he :):):):)
ODPOWIEDZ