Proces powstawania menuki

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Proces powstawania menuki

Post autor: GrafRamolo »

Oto dość mglisto i nie dokładnie pokazany proces powstawania menuk ale można się z niego domyślać co i jak się dzieje.

http://www.nihontocraft.com/Making_Menuki.html
Sebastiansan
Posty: 123
Rejestracja: 17 lutego 2007

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: Sebastiansan »

jako z braku kompletnej wiedzy na temat procesu wyrobu menuki zapytam :) ( ja swoje menuki rzeżbie lub formuje na gorąco )
na czym były połozone płytki zaewne miedzi które były wybijane na miedzi ? jakaś smoła czy kałczuk :?:
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: GrafRamolo »

To jest mieszanina węgla i żywicy z sosny. utwardza się a pod wpływem temperatury mięknie. Taka substancja do trzymania metalu w którym się pracuje aby się nie przemieszczał.
Sebastiansan
Posty: 123
Rejestracja: 17 lutego 2007

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: Sebastiansan »

Więc mam rozumięć , że miedz z której wykonywane jest menuki nie tylko jest młotkowana przy pomocy puncy i kształtek ale i podgrzewana
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: GrafRamolo »

Nie, ta substancja jest tylko po to by umieścić w niej metalową formę na którą nakłada się blaszkę metalu a następnie ją się formuje za pomocą puncyn.
Sebastiansan
Posty: 123
Rejestracja: 17 lutego 2007

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: Sebastiansan »

coś mi się właśnie wydawało ,że pucynami na miękkim podłożu to się tak ładnie miedzi nie ukształtuje :lol:
Awatar użytkownika
ADALBERTUS
Posty: 114
Rejestracja: 10 grudnia 2006
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: ADALBERTUS »

Witam

ukształtuje sie, i to bardzo ładnie. Nikt jednak nie mówił, że za "jednym zamachem"
Metoda jest stara jak świat i znana na całym świecie, różnice wystepują tylko w szczegółach.
Przede wszystkim smoła repuserska. Co innego lepiszcze do przyklejania formy w której tłoczymu blachę, a co innego smoła repuserska w której bezpośrednie repusujemy. W przypadku małej serii, ale jednak serii, łatwiej wykonac model i w nim tłoczyć niemal gotowe menuki. Jeśli robimy każdy egzemplarz oddzielnie, robienie modelu nie ma sensu. Kładziemy wtedy blaszke na warstwie smoły repuserskiej, lekko ja podgrzewamy (np. palnikiem)aby przykleiła sie do smoły i tłoczymy puncami. Wzór wychodzi niezbyt wyraźny i nieco rozmazany, dlatego odwraca sie wstępna wytłoczkę i obrabia strone wypukłą, a więc prawą. Całą zabawę można powtarzać jerszcze raz, ale najczęściej tłoczenie wstępne z lewej strony i cyzelerka z prawej wystarczają.
Smoła jest smołą tylko z nazwy. Najczęściej jest to mieszanina prawdziwej smoły (ja stosowałem lepik na gorąco), kalafonii i gipsu lub talku. Kalafonia utwardza masę, talk zmniejsza jej kleistość i też utwardza. Proporcji niestety nie pamiętam - dobierałem doświadczalnie.
Można też tłoczyć na kawałku ołowiu. Trudniej jednak przymocowac do niego blaszkę, jednak wzór wychodzi od razu o wiele ostrzejszy. Niestety, do powierzchni miedzi lubią sie przyczepiać kawałki ołowiu, które podczas wyżarzania wtapiaja sie w miedź tworząc brzydkie "raki".

Pokłony
Wojtek Sławiński - ADALBERTUS
"Quidquid agis, prudenter agas et respice finem"
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: yakubu »

Prosilbym o pomoc w stworzeniu wlasnej smoly - wiadomo, ze dokladnej receptury nie ma, ale chcialbym wiedzec mniej wiecej jakie sa proporcje (wagowe, objetosciowe), bo bez tego trudno bedzie zrobic cokolwiek. Jak uzyska sie baze, to mozna po trochu dokladac skladnikow dla odpowiedniej konsystencji... I jakiej smoły uzywacie - lepik smolowy, a moze dziegiec tez sie nadaje? Co ciekawe, zaden z wiekszych sklepow "jubilerskich" (kociuba, pat) nie ma smoly w katalogu na stronie. Zastanawialem sie tez nad tworzywami termoplastycznymi, ale wychodza one dosc drogo w wiekszych ilosciach.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: GrafRamolo »

Spokojnie.
Smołę grawerską mają w sklepie fishera w Niemczech ale nie polecam jej ma strasznie chemiczny zapach. Podam ci jutro dokładne proporcje i składniki, przepis mam w pracowni. Wszystko będzie dobrze ;) można zrobić sobie kilogram poniżej 10zł
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: yakubu »

Dzieki wielkie, pogrzebalem troche w necie i znalazlem kilka receptur, ale sa one tak rozne, ze wolalbym wykonac cos sprawdzonego przez forumowiczow. Wzialem sie w koncu za kolejna tsubke i tym razem bede musial doposazyc swoj skromny warsztat, bo "polsrodkami" (ktorych uzywalem przy poprzednich pracach) niektorych rzeczy nie dam rady zrobic :)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: GrafRamolo »

1 Kg gips ceramiczny
750 gram kalafonia
50 ml olej roślinny
1-2 łyżki pyłu z węgla drzewnego
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: bisonn@wp.pl »

yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: yakubu »

Bardzo dziekuje, jak widac ilu fachowcow tyle receptur, bo takiej jeszcze nie widzialem :) Ale jako sprawdzona "u nas" przyjme za wzorzec.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: GrafRamolo »

Do czego chcesz tą masę?
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: yakubu »

Na razie mam w planie tsube, musze tylko skompletowac troche sprzetu - czasze, rylce itd.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: GrafRamolo »

Mój przepis będzie dobry. Węgla drzewnego w postaci pyłu dodawaj aż będzie ładnie czarne.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: yakiba »

Ja biorę smołę trochę kalafonii i to na gorąco mieszam z gipsem.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: GrafRamolo »

Yakibo ale smoła prawdziwa tam nie jest potrzebna, ciężko ją potem usunąć. A przy odrobinie wprawy w matsuyani można wklejać przedmioty tak że odchodzą prawie bez zanieczyszczeń.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: yakiba »

Wszystko zależy jaką twardą się zrobi.Jak jest miękka lepiej trzyma ale przedmiot się klei i smoła pozostaje , wtedy wrzucam do rozpuszczalnika i ścieram szmatką.Z twardej odchodzi bez problemu ale twarda nie nadaje się do wygniatania a tylko do wytłaczania puncynami.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: GrafRamolo »

Rozumiem. Ja mam moją z dodatkiem wosku lub bez wosku. Z woskiem do Uchi dachi. W drugiej kuli bez owsku do przyklejania przedmiotów po prostu.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: yakiba »

Też doszedłem do wniosku ,że muszę mieć drogą kulę ale tym razem zrobię ją w wersji oszczędnościowej z hełmu milicyjnego za 18 pln .
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: GrafRamolo »

Opłaca się? za jakieś 50-80zł jest w rodencie super wykonana.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: yakiba »

Mam z Rodentu ale to kosztuje 160 plus przesyłka a hełm mam w domu .W sumie rzadko potrzebuję miękkiej smoły więc druga kula może być nieco gorsza.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Proces powstawania menuki

Post autor: yakubu »

Dzis zrobilem smole - dobrze, ze nie pachnie tak jak wyglada, bo mogloby byc ciezko ;P Poczekam jeszcze jak mi przysla czasze, bede musial ja czyms wypelnic i wtedy przetestuje smole. Mam teraz wrazenie, ze caly smierdze kalafonia...
ODPOWIEDZ