Kozuka i Kogai

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Orochimaru
Posty: 19
Rejestracja: 7 lipca 2007
Lokalizacja: Warszawa

Kozuka i Kogai

Post autor: Orochimaru »

Witam wszystkich.
Jestem na etapie tworzenia swojego pierwszego (i pewnie ostatniego) daisho. Na razie z resora.
Obserwuję to forum już od jakiegoś czasu i jestem pod ogromnym wrażeniem tego co się tu wyprawia.
Na początek chciałbym podziękować Shirotatsu za filmik o skuwaniu warstw. Kiedyś już tego próbowałem, ale dopiero po obejrzeniu mistrza w akcji zrozumiałem jak to robić. I wyszło za pierwszym razem :D
Podziwiam również oprawy Grafa. Coś tak pięknego rzadko widuję nawet na nihonto. Chyba tylko tsuby szkoły Soten mogą się z tym równać. Ja nie mam nawet ułamka cierpliwości Grafa jeśli chodzi o takie rzeczy.

No, ale do rzeczy.
Robię właśnie wymienione w temacie dodatki i mam kilka pytań.
1. Jaka jest grubość kozuki i czy jest taka sama jak kogai? Z tego co wiem szerokość wynosi ok 12-15mm.
2. Zawsze myślałem, że w przekroju są to półkola. Przecież otwory w tsubie na to wskazują. Ale na zdjęciach są to jednak prostokąty. Czy otwór w tsubie jest półokrągły dlatego, żeby (przy wyciąganiu) nie zawadzały o nią zdobienia?
3. Od czego zależy to czy występuje kozuka, lub kogai? nie we wszystkich mieczach są. Chcę, aby przy wakizashi były obie? mogą występować razem przy jednym mieczu?
4. W którym miejscu powinny się kończyć obie rękojeści w stosunku do tsuby? Czy mogą wchodzić w otwory w tsubie po włożeniu miecza do pochwy? Czy końcówka kogai do "dłubania w uchu" zahacza się o tsubę stanowiąc zatrzask utrudniający przypadkowe wypadnięcie miecza z pochwy? Spotkałem się z takimi opisami.
5. Jaka jest technologia wykonywania otworów w saya pod ww. dodatki?
Na razie mam otwór pod kogatanę. Zrobiłem go tak, że wyciąłem rowek, trochę płytsze ramki wokół niego i przykryłem kawałkiem drewna na klej.
6. Czy rowek w saya (w miejscu rękojeści kogai i kozuki) przy początku pochwy powinien wyrównać się z jej powierzchnią, czy może nie wychodzić "do zera"? Innymi słowy, czy patrząc na czoło pochwy od strony otworu na miecz ma ona być owalem, czy może mieć wycięcia po bokach (owe rowki)?

To na razie wszystko, choć z pewnością przypomni mi się kilka detali.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kozuka i Kogai

Post autor: GrafRamolo »

Witam nowego użytkownika, miło że podoba ci się forum.

A teraz konkrety:

1) wymiary kozuki są 9,8x1,5cm Grubość zależnie od zdobień od 4 do 6mm.
Grubość kogai też zależy od zdobień ale zazwyczaj jest podobna ewentualnie o milimetr cieńsza. długość kogai to 21 x 1,3cm.

2)Tak otwór ma inny kształt po to by łatwo się wyciągało. Ale kozuka to nie prostokąt ma kształt stożka z uciętym czubkiem.
tu jest pokazane jak zrobić.
http://www.thecarvingpath.net/forum/ind ... c=950&st=0

3) przy wakizashi kozuka i kogai naraz występowały często przy katanach rzadko ale też się zdarzało. A zależało od zamożności zamawiającego miecz.

4) po włożeniu miecza do saya końcówki obu przyrządów kończą się równo z licem tsuby od strony rękojeści.

5)technologia wykonywania otworu: http://www.sayashi.com/project%20pages/ ... _saya1.htm

6) powinien być owal z leciutko zaznaczonymi wyżłobieniami.
Awatar użytkownika
Orochimaru
Posty: 19
Rejestracja: 7 lipca 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozuka i Kogai

Post autor: Orochimaru »

Dzięki wielkie.

Miałem nosa, że zostawiłem trochę dłuższą kozukę. Tylko kształt muszę zmienić. Katana będzie bez dodatków bo już zrobiłem tsubę (ażurową) bez otworów.

A jeszcze dwa małe pytanka z innej beczki.
O czego zależy czy występuje na saya haczyk soritsuna? O ile kurikata można znaleźć na wielu pochwach to już haczyk rzadziej.
No właśnie jak się powinno pisać: kurikata, czy kurigata? U Sochy jest jedno określenie, a u Yumoto drugie :?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kozuka i Kogai

Post autor: GrafRamolo »

Haczyk zależy od widzimisię.

Pisać można i tak i tak To jest zapis fonetyczny więc tak czy siak nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
Orochimaru
Posty: 19
Rejestracja: 7 lipca 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kozuka i Kogai

Post autor: Orochimaru »

Poszperałem trochę w sieci i nie widać nigdzie kogai z boku.
Ponawiam więc pytanie z punktu 4.
Czy "łyżeczka" na końcu kogai zaczepia się o otwór w tsubie, czy ociera się o niego i w ten sposób stanowi zamek?
Czy też - jakby wskazywał kształt otworu - nie dotyka tsuby?

Właśnie skłaniam się do zrobienia szpili i zastanawiam się nad materiałem. Zdjęcia wskazują na shakudo, lub złoto (mosiądz).
Mam już sporo mosiądzu na oprawie, więc rozważam miedź, lub czernioną stal. Co waszym zdaniem lepsze? Miedź będę zmuszony wyżarzać, więc będzie bardzo miękka.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kozuka i Kogai

Post autor: GrafRamolo »

Nie dotyka, dlatego taki kształt otworu w tsuba. To jest dla ułatwienia wyciągania.

Miedź jest dobra, może być mosiądz, stal rzadziej, widziałem też bambusowe.

A to że będzie miękka to nie przeszkadza w końcu ma to swoją grubość i nie służy do walki, nie musi być bardzo mocne.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Kozuka i Kogai

Post autor: yakiba »

Szukam wzoru oprawy do małego ostrza, trochę większego od kogatany.
W The kraft........ piszą o cymś co nazywa się totsu ale nie mogę nic znaleźć , może macie jakiś pomysł?
Bushi
Posty: 282
Rejestracja: 1 listopada 2006
Lokalizacja: Koluszki/Łódź

Re: Kozuka i Kogai

Post autor: Bushi »

niewiem czy dobrze kojarze ale widzialem kiedys takie małe tanto (naprawde małe) i zastanawiałem się co to za podróbka... niewiem jaki kształt miało ostrze bo było schowane ale z zewnatrz było podobne do tanto...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kozuka i Kogai

Post autor: GrafRamolo »

Szukaj pod nazwą Kwaiken.
(fla)MASTER
Posty: 134
Rejestracja: 6 lipca 2006

Re: Kozuka i Kogai

Post autor: (fla)MASTER »

w tej chwili nie jestem pewny ale zdaje sie ze chodzi tu o niewielkie, bogato zdobione nozyki wykonywane m.in przez rodzine Yosihara, a dokladniej przez kobiety. jest troche zdjec w albumie "Yoshindo Yosihara and Yosihara Tradition", poszukam, popatrzé, postaram sié cos wyslac...
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Kozuka i Kogai

Post autor: yakiba »

(fla)MASTER, dokładnie o to chodzi, zależy mi na tym bo z pękniętej głowni katany zrobiłem między innymi kilka takich ostrzy,w załozeniu miały to być kogatany ale wyszły nieco większe a ponieważ to shihozume więc głębszy szlif zniszczy strukturę ostrza, a poza tym to zawsze coś nowego więc z niecierpliwościa czekam na zdjęcia.
Bushi
Posty: 282
Rejestracja: 1 listopada 2006
Lokalizacja: Koluszki/Łódź

Re: Kozuka i Kogai

Post autor: Bushi »

poszukaj w obrazach w googlach pod nazwą którą podał Graf... ja tak zrobiłem i utwierdziłem się że to jest właśnie to co widziałem kiedyś:)
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Kozuka i Kogai

Post autor: yakiba »

Oczywiście szukałem i pare ciekawych wzorów wypatrzyłem ale kwaiken ma inny typ ostrza niż te , które mam.Poza tym w The kraft jest napisane, że chodzi o noże używane przez kobiety, stąt może kobiety z rodziny Yoshihara się tym zajmóją.Widziałem również na amerykańskiej stronie sklepu z nożami ostrze Y.Y, opisane jako kogatana ale ostrze było w stylu moroha zukuri .Pamiętam też ,że kiedyś oglądałem album o tanto i było tam kilka małych noży w dość dziwnych oprawach ale nie pokazano ostrzy.Po prostu chciałbym też sobie to uporządkować.
(fla)MASTER
Posty: 134
Rejestracja: 6 lipca 2006

Re: Kozuka i Kogai

Post autor: (fla)MASTER »

Yakiba, popatrzylem, poszukalem i okazalo sie ze katalog jest ale dosc daleko bo u moich rodziców a ja jestem w UK, w kraju bede za jakis miesiac na króetkich wakacjach, ale nie moge nic obiecac bo bede mial dosc napiety plan.
w razie czego pozostaje internet, a jakbys chcial to moge ostatecznie sprowadziec ksiazke dla Ciebie, cena ok 45$ plus przesylka.
wiecej na priva
Awatar użytkownika
RKGalery
Posty: 616
Rejestracja: 6 września 2006
Lokalizacja: Łódź

Re: Kozuka i Kogai

Post autor: RKGalery »

Może się mylę ale o ile kojarzę to kaiken jest niczym innym niż tanto w oprawie aikuchi więc trudno powiedzieć że jakiś typ głowni jest "właściwy" a jakiś już nie, zdarzały się najróżniejsze cuda, od suriage, przez oprawianie ostrzy yari.

Co do dziwnych opraw to oprócz "regularnych" kaikenów była cała masa różnych krótkich ostrzy które nosili mieszczanie, oprawianych na najdziwaczniejsze sposoby- ja mam np. oprawiony tak jak fajka. "Technicznie" to niby też kaiken ale w praktyce bardziej nóż niż sztylet.

Yakiba- jeśli chcesz mogę podesłać Ci co mam z różnych fotek, może coś znajdziesz (z tym że wtedy poprosiłbym o ftp bo to jakieś 250+ mb zbieraniny różnej jakości)
ODPOWIEDZ