MOJE TSUBY

Pokazujmy nasze prace i te udane i te mniej.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Arek San »

Tsuby robie z e stali, czasem z miedzi, a na habaki lepsza jest miedz, jest plastyczniejsza, z tym ze i tak trzeba wyzażac by nie pekała
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Jian »

Arku mieczyk jest super,
Ja bym tylko dał seppe z mosiądzu,według mnie ładniej by to się komponowało,ale to tylko moje zdanie no i ta podkładka po habaki mi zupełnie nie leży,nie wiem chyba wolał bym jakoś przykombinować inaczej ale rozumiem że nie było jak tego zrobic hmm...poza tym pięknie!
:D
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Arek San »

wole seppy z miedzi , tak jakos naturalniej wyglada, a szczególnie jak spatynuje sie. seppy mosiezne jakos do mnie nie premawiają
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Jian »

Nie rzecz jasna... :wink:

Ja własnie robiłem raz seppe patynowaną ale mosiężną i doskonale leżało z habaki mosiężnym...ale to po prostu że tak mi akurat pasuje.

Poza tym Areksan wszystko ładnie i jak bym miał coś do oprawienia to się zgłoszę,ale to dopiero jak będę dobre głownie robił :D
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: MOJE TSUBY

Post autor: basil »

Trochę opóźniona ta moja wypowiedź, ale znalazłem coś takiego:
ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Są to habaki do tanto. Takie rozwiązanie w sam raz nadałoby się do tego miecza panie Arku.

Pozdrawiam!
"Bycie Basilem zobowiązuje"
katon
Posty: 43
Rejestracja: 27 sierpnia 2008
Lokalizacja: częstochowa

Re: MOJE TSUBY

Post autor: katon »

Arek san -gratuluje . Od razu wiadomo dlaczego niemiaszki chcieli anektować dolny śląsk.
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Arek San »

Istotnie byc może takie habaki byłoby rozwiązaniem, ale w tym ostrzu habaki już było i nie chciałem dorabiac. Mśle ze ta blaszka pod habaki to naprawde detal, jak zajdzie patyną to nie bedzie sie tak rzucała w oczy:)
a teraz kolejne ostrze które oprawiłem:):)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ostrze sygnowane FUJIWARA YASUTOMO, ale nie odczytałem do konca sygnatury, moze komuś sie uda to będe wdzięczny:)
Klinga bardzo ładna, zdrowa , pewnie w ogóle nie używana , nakago ma skromną patynę , ale świadczy to o tym , że było w dobrych warukach przechowywane, znawcy wykluczają także gimei z powodu tego ze Yasutomo to mało znay kowal i raczej nie opłacałoby sie go podrbiać.
Tsuba Kaneie, okucia żelazne ale chyba nie od kompletu bo są rózne motywy- na kashira orzechy a na fuchi smoki. menuki z miedzi tez nie od kompletu - dwa różne Shishi. Habaki miedziane kryte złotą blaszką - bardzo ładne. Oplot taśmą skórzaną - ale sie nakląłem przy zaplataniu:):):) Saya z magnolii, okucia saya z rogu, lakierowane na brąz a potem takim ciemnym klarem co sie przyciemnia reflektory w autach - efekt kapitalny (od razu mówie ze klient nie chciał orginalnej laki) no i chciłem uzyskac efekt takiej jakby skóry, chyba sie udało :)
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Arek San »

a tutaj wakizashi po przerobieniu tsuki i zmianie oplotu


przed:
Obrazek

po zmianie:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Arek San »

takie tam ostatnie moje tsubki

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kurokami
Posty: 271
Rejestracja: 24 lutego 2007

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Kurokami »

podziwiam Arek na pierwszej tsubie strukturę drewna. świetnie udało C i się to oddać w metalu. to rzeczywiście wygląda jak drewno. gratuluję - super.
pozostałe tsuby surowe i z klimatem - kompozycja trzeciej mi się także bardzo podoba. to dobra tsuba.
ta w środku mogłaby być nieco bardziej dopracowana w detalach jak dla mnie. pozdrawiam.
Gość

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Gość »

Jak oplot skórzany to tylko taki :

[URL=www.fotosik.pl]Obrazek[/U]RL
katon
Posty: 43
Rejestracja: 27 sierpnia 2008
Lokalizacja: częstochowa

Re: MOJE TSUBY

Post autor: katon »

Witam
Pik popieram twoją opinie i dodam że w moim przekonaniu jest to najładniejszy oplot jaki istnieje. Mam jedną ciekawą klingę puki co w shirasaya i od jakiegoś roku myślę nad oprawą . Choć wolno,- jednak dojrzewam aby tsuka bojowa miała właśnie taki charakter.Zaś co się tyczy prac Arka to wiele pochwał które zostały na forum napisane są w pełni zasłużone - wyrazy uznania-pozdrawiam Katon
Gość

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Gość »

Katon- może byś pokazał tę głownię , np. w dziale " Nasze katany".
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Jian »

Arku tsubki super,szczególnie podobają mi się druga i trzecia.

Powiedz mi czy stosujesz jakieś podklejenie np kawałkiem ito w miejscu przy kashira by nie było widać same?

Katanka też fajnie oprawiona :D
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Arek San »

Jian,tak jesli drastycznie widac same przy kshira mozna zastosowac kawałek tasmy. nie zawsze jest to konieczne, ale ja osobiscie nie lubie takich "przeswitów" :)
pozostałym dziekuję za uznanie:) ciagle staram sie podnoscic jakosc swoich prac :)
a to moja ostatnia praca:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: MOJE TSUBY

Post autor: GrafRamolo »

Co do oplotów arka muszę przyznać że jest w tym świetny, tak samo jak w saya i tsuka. Bardzo ładne proporcje i wysoka jakość wykonania a przede wszystkim to co najważniejsze czyli zrozumienie tematu.

Co do tsub też wyrażam swoje uznanie lecz w tej ostatniej tsubie o ile listki podobają mi się o tyle gałązki są jakieś takie rozmyte, niby daje to ładny kontrast ale jakoś nie do końca mi pasuje. Ale ogólne wrażenie bardzo dobre.
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Arek San »

Jestem oczywiście otwartyna uwagi i krytyke:)gałązki faktycznie mogłyby byc bardziej wyraźne natomiast w przypadku tej tsuby zastosowałem po raz pierwszy podniesone obrzerze typu uchi kaeshi :) i oczywiście bede ddalej eksperymentował w tym kierunku:)
Kurokami
Posty: 271
Rejestracja: 24 lutego 2007

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Kurokami »

właśnie miałem już wcześniej napisać o tych krawędziach - wg mnie wyszły fajnie i bardzo plastycznie.
co do rysunku drzewa mam jednak mieszane uczucia - wydaje się jakby niedokończony i mam wrażenie jakby nie do końca się zdecydowałeś czy płaskorzeźba ma być negatywowa czy pozytywowa.
ale fajnie że robisz ciekawe próby - to z pewnością przyniesie efekty.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Arek San »

samo drzewo ( pień) jest wypukłe a listki i gałęzie wklęsłe, takie połaczenie jednego i drugiego.
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: MOJE TSUBY

Post autor: norinaga »

Arek czy mozesz napisac jak patynujesz swoje tsuby.
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Arek San »

tsube umieszczam na drucie w garnku nad wodą. do wody wsypuje chloran potasu ( kilka łyżek) i na bardzo małym ogniu gotuję przez kilka-kilkanaście godzin. tsuba pokrywa sie dośc grubą warstwą nalotu, trzeba go oczyścic i zabezpieczyc woskiem. czasem zdarza sie takze stal miejscami zaczyna rdzewieć , wtedy trzeba oczyścic i cały proces od nowa. oczywiście przed gotowaniem należy tsube odtłuścic, a najlepiej wytrawic w kwasie solnym. najlepiej eksperymentowac samemu, ja od kilku miesięcy "patynję" tsubę na dworze . pozwalam jej rdzewiec , jak uznam ze już to wtedy ją oczyszze i zabezpiecze, na pewno sie pochwalę zdjęciami :)
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Arek San »

moja ostatnia radosna twórczośc:)
Obrazek
Obrazek
Kurokami
Posty: 271
Rejestracja: 24 lutego 2007

Re: MOJE TSUBY

Post autor: Kurokami »

przyjemne, choć - wybacz szczerość - ta linearność najlepiej wychodzi przy pomocy głębokiego rytowania (rylcami).

ja osobiście czekam na więcej ażurowych tsubek :)
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: MOJE TSUBY

Post autor: yakubu »

Sama forma tsubek - ksztalt, powierzchnia, brzeg - jak dla mnie super. Za to nad rytami wg mnie mozna byloby jeszcze troche popracowac i "dopiescic". Surowosc formy surowoscia, ale ryty wygladaja troche jakbys byl juz zmeczony, a koniecznie chcial dokonczyc prace na sile.
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: MOJE TSUBY

Post autor: basil »

To jak już krytykujemy to ja też się wypowiem :D Jedyne co troszkę mi się nie podoba to słonko na tych tsubach. Reszta świetna jak na mój skromny gust ;)

Pozdrawiam!
"Bycie Basilem zobowiązuje"
ODPOWIEDZ