Moje pierwsze Iaito

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

JPG
Posty: 7
Rejestracja: 18 grudnia 2007
Lokalizacja: Poznań

Moje pierwsze Iaito

Post autor: JPG »

Pozdrawiam wszystkich!

To mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieję że nie podpanę na wstępie pisząc o tym co już było. :)

Noszę się z zamiarem nabycia pierwszego Iaito. Osobiste preferencje co do wyglądu skłoniły mnie do wyboru tego:

http://sklep.kansai.pl/product_info.php?products_id=41

lub tego Iaito:

http://www.budostuff.com/pl/level.botto ... b7f2808a0e


Pytania oczywiście nie są zbyt odkrywcze: Co wiecie na temat tych mieczy, może używacie lub znacie kogoś kto używa, jak się prezentują, może dysponujecie jakimiś lepszymi zdjęciami. Czy nadają się na pierwszy miecz (tu dodam, że ponieważ ryzyko że coś popsuję jednak istnieje to skłaniam się raczej w stronę tego tańszego :) ) No i jeszcze czy to dobre sklepy?
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: antoni maciej dietl »

obydwa modele,jakie przedstawilas,sa dosc drogie i niezaleznie od ceny/ktora mogla byc zawyzona przez posrednikow../reprezentuja wyzsza-srednia lub dobra "polke".
nic nie piszesz o swoim osobistym stopniu zaangazowania w iaido,ale rozumiem ze przyszla pora na cwiczenia z iaito,zamiast dotychczasowego bokkena.w takim wypadku,twoj sensei/sempai powinien udzielic ci rady co do wyboru miecza.
generalna zasada jest kupowanie NAJTANSZEGO iaito,z porzadnej ,japonskiej firmy - cena ok.200-220-$ i uzywanie go do poziomu mniej wiecej 1-2 dana - w tym czasie zarowno tsuka jak i ostrze ulegna naturalnej dewastacji wskutek nieuniknionych bledow w uchwycie i prowadzeniu miecza.po tym okresie - kup sobie DROGIE iaito - rowniez japonskie i trenuj nim do poziomu 4 dana,kiedy to przyjdzie czas na cwiczenia mieczem stalowym i ostrym.wtedy zreszta bedziesz wiedzial o mieczach znacznie wiecej i sam bedziesz udzielal rad swoim uczniom.
to sa moje rady "ze szczerego serca" - ani przez chwile nie podejrzewam cie o to,ze jestes zwyklym komercjalnym trollem,wciskajacym reklamy drogich iaito na zacne strony uczciwego forum...
powodzenia w treningach!!!!!
maciek dietl, Koryukan,Krakow
JPG
Posty: 7
Rejestracja: 18 grudnia 2007
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: JPG »

ani przez chwile nie podejrzewam cie o to,ze jestes zwyklym komercjalnym trollem,wciskajacym reklamy drogich iaito na zacne strony uczciwego forum...
Dzięki ...

Jeśli chodzi o treningi Iaido, to dopiero niedawno zacząłem i po prostu rozglądam się za iaito odpowiednim dla siebie. Ogólnie ni spieszy mi się z zakupami, na razie zbieram informacje. Zresztą półroczny (przykładowy) czas oczekiwania pozwoli jeszcze pracować nad umiejętnościami. Nie chciałbym po prostu przepłacić czy kupić byle czego.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: MadSun »

Witaj,

Ja sugerowalbym przejzec ta stronke:

http://www.tozandoshop.com/category_s/40.htm

Firma to znana i szanowana. A platonosc karta zawsze da sie jakos zalatwic.

Podobnie jak Antoni sugerowalbym kupic raczej tanszy model. A z czasem mozesz sobie kupic samo ostrze i zamowic do niego oprawe. Wiekszosc mieczy Iaito nawet tych z gornej polki ma fatalne oprawy (oczywiscie pod wzgledem estetycznym) wiec moim zdaniem nie ma sensu inwestowac kasy w opcje drozsze tylko z powodu oprawy.
Awatar użytkownika
Hyakusen
Posty: 189
Rejestracja: 3 lutego 2004

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: Hyakusen »

nie widze powodu dla ktorego nie mozna zacza ctrenowac iaito od samego poczatku. roznica w prowadzeniu bokkenem i iaito jest tak ogromna ze wycwiczone ruchy w momencie wziecia do reki stali przestalka miec jakiekolwiek znaczenie. tym samym, nic nie stoi na przeszkodzie zeby po pierwszym okresie zaczac od razu trenowac mieczem skoro to kwintesencja.

co do mieczy - rowniez nie wiem skad taki sztywny podzial na 2 dan, 4 dan, 6 dan, to sa jakies dziwne formulki i tabelki wedle ktorych nalezykupowac iaito, a moim zdaniem iaito sie kupuje kiedy sie wewnetrznie czuje ze juz najwyzszy czasi juz. zgodnie z pierwszym akapitem, j analeze do osob ktore uwazaja ze iaito na poczatku to zaden wielki problem. sa tez tacy, jak maciej, ktorzy uznaja ogolnie przyjete reguly.

budostuff jest drogim sklepem.

osobiscie wybralbym japonczyka, koszty przesylki nie sa tak wielkie. sprawdz tozando albo nishijin - j amam iaito ze strony nishijin (to jest sub-oddzial tozando) i jestem bardzo zadowolony (poszukaj na forum tematu nishijin iaito i zobacz fotki).oczywiscie zaplacilem wiecej niz 220dolcow, ale ponownie, jelsi miecz ci sie podoba to mozna kupic drozszy jesli fundusze pozwalaja.

musisz porozmawiac z sensei tez. on cie widzi z boku i moze wiele ci poradzic.
pozdrawiam.
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: antoni maciej dietl »

nie bez powodu egzamin na 3 kyu zdaje sie jeszcze z bokkenem - mozna nim cwiczyc okolo roku aby nauczyc sie podstaw,tzn.najprostszego scenariusza kata i reiho.roznica w uzyciu bokkena iaito jest dosc znaczna i NIEUNIKNIONE bledy w uchwycie i prowadzeniu niszca bardzo tsuka i ostrze aluminiowe/bedzie sie wyginac na boki/ze nie wspomne o saya niszczonym przy noto/,dlatego nie jestem zwolennikiem kupowania na poczatek drogich iaito.po dojsciu do pewnej wprawy,co nastepuje wlasnie na poziomie 1-2 dana,lepsze iaito bedzie bardziej wskazane/jesli sie ma odpowiednie fumdusze/.chyba ze ktos jest bardzo bogaty - to moze sobie kupic co chce i uzywac.egzamin na 5 dana zdaje sie juz prawdziwym,ostrym mieczem,wiec 4 dan powinien zaczac sie do tego przygotowywac...tak przynajmniej jest w normalnych szkolach podleglych ZNKR - nie mowie tu o tzw.Mc Dojo,rozpowszechnionych wszedzie na swiecie,gdzie ludzie od poczatku trenuja ostrymi,glownie tameshigiri,przecinaja roznosci,"szkoly prawdziwych samurajow",ninjutsu etc,gdzie przewaznie pseudo-senseje z wysokimi stopniami,ktore sami sobie nadali,sami rowniez rozprowadzaja wsrod uczniow miecze podejrzanej jakosci po niebotycznych cenach.
pisze o normalnej praktyce w legit szkolach...
dlugotrwale cwiczenie bokkenem jeszcze nikomu nie zaszkodzilo..
pozdrawiam,maciek dietl
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: GrafRamolo »

Iaito z budostuff są niskiej jakości.
Tozando ma dobre miecze nawet te najtanze.
Awatar użytkownika
Hyakusen
Posty: 189
Rejestracja: 3 lutego 2004

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: Hyakusen »

no ale wlasnie, wedle mnie te legit szkoly podejsciem sie roznia. ja jestem osoba ktora nie uznaje egzaminow i wogole gradacji stopni.nie widze powodu dl aktorego nas cwiczacych maja roznocowac tutyly i nadane kolorki. ale to osobiste podejscie, wiec w tym kontekscie nie ma jak zastosowac takich sztywnych regul.

ponadto, cwiczenie iaito od poczatku moze prowadza do wiekszego procentu mozliwosci uszkodzenia miecza, ale na pewno nie do zniszczenia tsuka, no, pryznajmniej ja sie z tym nie spotkalem. tak czy siak, to nie powinno byc tak, znowu wedlug mojej opini, ze mamy sie wstrzymywac przed kupnem iaito tylko dlatego ze bokkenem cwiczymy dopiero, powiedzmy, pol roku.dojscie do wprawy dla roznych ludzi nastepuje na roznych poziomach zaawansownaia. widzialem 5 dan ktory byl nic nie warty a tranuje z ludmzi ktorzy maja w dupie stopniowanie i machaja jak toshiro mifune (to oczywiscie reguly nie czyni).

bylbym sklonny nie wyznaczac tak sztywnych ram co do kupna iaito. jesli ktos czuje ze to ten czas, jak najbardziej zachecam. (oczywiscie, przypominam, po konsultacji z senseibo on jako jedyny z boku oceni obiektywnie czy to faktycznie ten czas czy raczej znowu sie ostatni samuraj przypomnial).

pozdrawiam rowniez.
Gaweł
Posty: 32
Rejestracja: 13 grudnia 2006
Lokalizacja: Białogard

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: Gaweł »

poza tym posiadanie/ćwiczenie Iaito nadaje trochę innego "charakteru" treningowi
ja osobiście traktuję Iaido jak coś takiego "ekskluzif", a to niestety zobowiązuje do odpowiednich standardów
ojojoj nie zamieszałem aby?
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: antoni maciej dietl »

kazdy oczywiscie powinien isc wlasna droga,pod kierunkiem swojego senseja..
to,co pisze,pisze z wlasnego doswiadczenia/czesciowo,bo nie jest az tak wielkie/a czesciowo z opinii sensejow.iaido zaczalem uprawiac po 20 +latach kendo,gdzie stale uzywalem bokkena a nawet uczylem jak go uzywac.gdy wzialem do reki iaito okazalo sie ze to zupelnie inna bajka.....po wielu latach z bokkenem wyobrazalem sobie ze umiem ciac mieczem,nic bardziej blednego.....
egzamin na 3 kyu zdalem bokkenem a teraz dewastuje tanie/220$ w japonii/iaito - po prostu czuje to w rekach - miecz mnie "nie slucha",ostrze ucieka w rozne dziwne plaszczyzny,hassuji nieprawidlowe,dlonie,tak niby wprawione do bokkena i shinaja - zle trzymaja prawdziwa tsuka,oplot niedlugo bedzie wymagal remontu,kazde noto niszczy systematycznie saya,ktora w dodatku zawadza mi jak cholera i obija sie o podloge.pewnie wszyscy trenujacy znaja to z wlasnych doswiadczen.mysle ze nie warto tak traktowac iaito z gornej polki za np.1500$,nawet jesli kogos na to stac - byloby w tym troche niepotrzebnego szpanerstwa.
tyle osobistych refleksji,powodzenia w treningach,maciek dietl
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: GrafRamolo »

To prawda, pierwsze iaito ulegnie na 100% zniszczeniu, sam naprawiałem już kilka saya u mnie w klubie. Raz się człowiek zagapi i trach drewno pęka. Dlatego warto kupić dobre iaito ale nie przesadzać z ceną.
JPG
Posty: 7
Rejestracja: 18 grudnia 2007
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: JPG »

Pozwolę sobie przedstawić moje wnioski:

Są dwie drogi:
antoni maciej dietl pisze:generalna zasada jest kupowanie NAJTANSZEGO iaito,z porzadnej ,japonskiej firmy - cena ok.200-220-$ i uzywanie go do poziomu mniej wiecej 1-2 dana - w tym czasie zarowno tsuka jak i ostrze ulegna naturalnej dewastacji wskutek nieuniknionych bledow w uchwycie i prowadzeniu miecza.po tym okresie - kup sobie DROGIE iaito - rowniez japonskie i trenuj nim do poziomu 4 dana,kiedy to przyjdzie czas na cwiczenia mieczem stalowym i ostrym.
Hyakusen pisze:nie widze powodu dla ktorego nie mozna zacza ctrenowac iaito od samego poczatku. roznica w prowadzeniu bokkenem i iaito jest tak ogromna ze wycwiczone ruchy w momencie wziecia do reki stali przestalka miec jakiekolwiek znaczenie. tym samym, nic nie stoi na przeszkodzie zeby po pierwszym okresie zaczac od razu trenowac mieczem skoro to kwintesencja.
W zasadzie myślałem żeby spokojnie ćwiczyć jeszcze przez pół roku bokenem, a potem zacząć używać iaito żeby nabierać pewności w jego użyciu. W końcu kiedyś trzeba - moim kryterium (choć mogę się tu mylić bo nie oszukujmy się nie mam nawet 1/20 doświadczenia niektórych tu piszących) jest moment kiedy uzyskasz tyle pewności w użyciu bokena żeby nie stanowić zagrożenia dla siebie i innych)
Hyakusen pisze:bylbym sklonny nie wyznaczac tak sztywnych ram co do kupna iaito. jesli ktos czuje ze to ten czas, jak najbardziej zachecam. (oczywiscie, przypominam, po konsultacji z senseibo on jako jedyny z boku oceni obiektywnie czy to faktycznie ten czas czy raczej znowu sie ostatni samuraj przypomnial).
antoni maciej dietl pisze:kazdy oczywiscie powinien isc wlasna droga,pod kierunkiem swojego senseja..
Oczywiście zapytam :)
Gaweł pisze:poza tym posiadanie/ćwiczenie Iaito nadaje trochę innego "charakteru" treningowi
ja osobiście traktuję Iaido jak coś takiego "ekskluzif", a to niestety zobowiązuje do odpowiednich standardów
To prawda czuć różnicę. To pewnie tak jak ćwiczyć w dresie a ćwiczyć w hakamie. Niby to samo a jednak zupełnie inaczej się czujesz. Może wyjdę na ignoranta, ale chyba ma jakieś znaczenie ten 'charakter', klimat który chcemy (?) poczuć - być choć przez chwilę jak samuraje :) Dlatego trenować mieczem to właśnie kwintesencja Iaido.

Jeśli zaś chodzi o samo iaito to oczywiście nie mówimy tu o kwocie 1500$ ale powiedzmy 1500zł. Mnie zawsze uczyli żeby kupować najlepsze rzeczy na jakie nas stać. Poza tym skoro mam używać go przez kilka lat to wolę kupić takie jaki mi się podoba, bo znam siebie i wiem, że jak wydam pieniądze na coś co nie do końca spełnia moje oczekiwania to bardzo szybko będę chciał się tego pozbyć.
GrafRamolo pisze:To prawda, pierwsze iaito ulegnie na 100% zniszczeniu, sam naprawiałem już kilka saya u mnie w klubie. Raz się człowiek zagapi i trach drewno pęka. Dlatego warto kupić dobre iaito ale nie przesadzać z ceną.
Jak ktoś nie uważa to i pewnie bokken zepsuje :) Chyba?
W każdym razie przyjmuję do wiadomości nieuchronność uszkodzeń. Pozostaje tylko naprawdę uważać i nic nie popsuć od razu - bo szkoda :).


Czekam a dalsze uwagi jeśli zechcecie się nimi podzielić.
Jarek
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: antoni maciej dietl »

jasne,w hakama poczujesz sie inaczej niz w dresie i bedzie to mialo wplyw/posredni/na cwiczenia,ale nie przeceniaj tego - mamy w dojo poczatkujacych w dresach,ktorzy dzieki pilnosci w trenigach i wrodzonym zapewne zdolnosciom robia znacznie lepsze kendo niz ci,ktorzy pospieszyli sie z zakupem hakama ale rzadko pojawiaja sie na treningach.to samo dotyczy pozostalego sprzetu - rowniez iaito/bokkena - sensei potrafi zrobic znacznie lepsze iai bokkenem a nawet kawalkiem kija niz poczatkujacy nawet najlepszym mieczem japonskim.
bokken jest bardzo trudno uszkodzic,zwlaszcza w iaido gdzie w zasadzie nie ma kontaktu broni,chyba ze w niektorych,nieczesto wykonywanych przez poczatkujacych cwiczeniach.pozdrowienia,maciek dietl.
Gaweł
Posty: 32
Rejestracja: 13 grudnia 2006
Lokalizacja: Białogard

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: Gaweł »

JPG pozwolę sobie opowiedzieć mój przypadek (myślę, że inni także pozwolą).
Iaido to nie jest moja "wiodąca" stuka walki, wiele więcej czasu poświecam na Karate. Iaido jest dla mnie takim "uzupełnieniem", ma całkiem inny wymiar i cel ćwiczenia jest całkiem różny.
Kiedy jednak postanowiłem je ćwiczyć (efekt sporych przemyśleń) i po kilku treningach, które potwierdziły moje zaangażowanie dokonałem:
a) zakupu kompletnego stroju do Iaido (w karategi było wygodniej ale
bez tego "charakteru")
b) zakupu iaito
Po prześledzeniu tego szanownego Forum, kilku pytaniach itd. postanowiłem kupić Iaito:
- stalowe, żeby rzetelnie o nie dbać (rdza), z aluminium jest łatwiej
- ręcznie robione, wydaje mi się, ze takie ma w sobie to coś..., ma historię
swojego powstania, twórcę i coś niecoś mogłem stanowić o tym jak
będzie wyglądało.
Wszystko to nadaje mojemu treningowi Iaido takiego "czaru", atmosfery i wyrazu.
Ale to mój przypadek...
JPG
Posty: 7
Rejestracja: 18 grudnia 2007
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: JPG »

Jako kontynuacja tematu "moje pierwsze Iaito" chciałem zapytać o taki oto miecz:

Zdjęcia dostałem od źródła, czyli ze sklepu, którego nazwę przemilczę żeby mnie nikt nie podejrzewał o to że robię tu jakąś reklamę: :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

W sklepie nazywa się to "Kurin Stainless Steel Iaito".

Oceniając po samym wyglądzie, czy warto się tym zainteresować? Przypominam że ma to być pierwszy miecz do treningu iaido. Cena jaką mi zaproponowano to przedział 1400-1500zł.
Jarek
Awatar użytkownika
LarsOn
Posty: 152
Rejestracja: 9 stycznia 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: LarsOn »

Jeśli tym tajemniczym sklepem o którym nie chcesz mówić jest Nine Circles, to iaito można polecić, całkiem dobra firma :) Poza tym jeśli chodzi o iaito ogólnie to z wyglądu trudno orzec o jego walorach użytkowych (a to one są najważniejsze) na podstawie zdjęć. Podanie nazwy firmy często ułatwia sprawę :D
JPG
Posty: 7
Rejestracja: 18 grudnia 2007
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: JPG »

No i misternie knuta intryga wzięła w łeb. Wydało się - faktycznie jest to iaito z Nine Circles.
Jarek
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: Sakura »

Hehe no nie wiem czy tak misternie knuta bo wystarczyło tylko przekopiować nazwę do googla ;)

No i zdecydowanie Larson ma racje, że tak naprawdę jeśli rozmawia się o iaito to zdjęcia niewiele powiedzą (oczywiście jak się już nie mówi o jakichś bazarowych wynalazkach) dlatego najlepiej się posługiwać jednak firmą której renoma mówi o jakości.
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
Hyakusen
Posty: 189
Rejestracja: 3 lutego 2004

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: Hyakusen »

mialem w rekach miecze z nine circles i regularnie tam zmawiam sprzet - jest dobrze wykonany a miecze ktore widzialem , mimo ze do najpiekniejszych nei nalzea (tozando robi je, po prostu, ladniej) to sa dobzre wykonane. tyle ze widac po nich ze to iaito i do cwiczen i tyle. na tozando/nishijin mozna sobie podobierac i maja wiecej elementow ktore skladaja sie na miecz, mi przypasowalo bardziej.ceny pdobne.
Awatar użytkownika
marciniak
Posty: 244
Rejestracja: 29 lutego 2004
Lokalizacja: Manchester City & Katsumushi Dojo Bolton

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: marciniak »

Walne moze ogolnika ale ja kdla mnie to tylko dwa sklepy sa warte uwagi - Nine cirkles i tozando, bynajmniej nie tylko ze wzgledu na miecze, ktore sprzedaja, ale caloksztalt. To sa profesjonalisci.

Mam miecz z tozando - Jigai koshirae :doubt: , jesli dobrze zapisalem nazwe i sprawdza sie bardzo dobrze, juz piaty czy szosty rok z kolei. Dobrze wywazony, nie za lekki - slowem w sam raz.
Katsumushi Dojo Manchester
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: MadSun »

Warto jeszcze dodac, ze NineCircles robi sie coraz bardzije konkurencyjne poniewaz funt leci w dol, no i odpada zabawa z clem bo to brytyjski sklep. Widzialem kilka iaito z Tozando i NineCircles i osobiscie jestem troszke bardziej przekonany do tych japonskich ale to tylko moja subiektywna opinia.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: GrafRamolo »

Czy w którejś z tych firm są w ofercie stalowe iaito?
JPG
Posty: 7
Rejestracja: 18 grudnia 2007
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: JPG »

W Nine Circles. Zdjęcia w moim poprzednim poście.
Jarek
ReappeR
Posty: 1
Rejestracja: 7 lutego 2010

replay

Post autor: ReappeR »

Witam Wszystkich na wstępie. Przechodząc od razu do sedna ponownie odświeżę temat pierwszego iaito, ale ja mam inne pytanie, gdzie kupić pierwsze (do max 900 zl) iaito - przez internet, żeby wiedzieć, że to nie będą wyrzucone pieniądze, jak najbardziej przychylam się do wersji "pierwsze - jak najtańsze"
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Moje pierwsze Iaito

Post autor: yakubu »

Ostatnio bylo troche dyskusji na ten temat pod tym linkiem
http://reidojo.com/forum/viewtopic.php?t=830&start=900
Jesli chodzi o alu zwykle polecane Tozando, jesli stal Cheness. Ale ile ludzi tyle zdan.
ODPOWIEDZ