Shinkendo

Czyli sztuki walki wręcz. To co każdy samuraj musi umieć i wiedzieć.

Moderator: Zarząd

Gaweł
Posty: 32
Rejestracja: 13 grudnia 2006
Lokalizacja: Białogard

Shinkendo

Post autor: Gaweł »

Jest na Forum ktoś ćwiczący Shinkendo?

A może jakieś opinie, releksje, uwagi?
Ciekaw jestem bardzo co możecie powiedzieć (napisać) na ten temat. I nie mam na myśli odsyłania do stron www, ale wasze prywatne zdanie.
Shouryu

Re: Shinkendo

Post autor: Shouryu »

Ciekawe, na innym forum pojawił się podobny temat parę dni temu. Autorm ma się udać dziś na swój pierwszy trening. Może podzieli się wrażeniami.

Co do shinkendo, to śmieszy mnie trochę ten wynalazek. Goście biegający w judogach jak judocy i aikidocy udają samórajów. W przypadku aikidoków jeszcze ujdzie, bo miecz jest dodatkiem do sztuki. Ale jak ktoś chce uprawiać szermierkę japońską, to troche to niepasuje.

Poza tym wywodem odzieżowym, shinkendo to jakiś sztuczny twór. Bo o ile kendo jeszcze mogę zrozumieć, o tyle shinkendo istnieje chyba tylko dla tego, że sensei Obata chciał się wypromować i sprzedać. Wciąż istnieje wiele działających starych szkół i stylów kenjutsu. Jedne leprze inne gorsz, mniej lub bardziej pełne. Nie widzę więc potrzeby twożenia czegoś co nawet nie jest nowym stylem ale wręcz sztuką walki (mieczem). No chyba że sensei Obata odkrył w sztuce miecza coś, czego dziesiątki pokoleń mistrzów przed nim nie zdołało dostrzec.

Aby nie było niedomówień, nie trenuje shinkendo. Zdanie o nim wyrobiłem sobie na podztawie materiałów z jakimi miałem styczność. I nie maiałem zamiaru nikogo denerwować swoją wypowiedzią.
Ot, wyraziłem tylko swoje zdanie. :)
Gaweł
Posty: 32
Rejestracja: 13 grudnia 2006
Lokalizacja: Białogard

Re: Shinkendo

Post autor: Gaweł »

no właśnie o taką opinię mi chodzi
czytając materiały pisane przez ćwiczących zwykle są to same achy i ochy, a mnie się rozchodzi o różne opinie,
nowe twory (style,systemy) pojawiają się co jakiś czas i są odpowiedzią na "zapotrzebowanie", a więc może i tutaj mamy taką sytuację?
Shouryu

Re: Shinkendo

Post autor: Shouryu »

Jeśli chodzi o style czy szkoły, to powstawanie nowych jest akurat poprawne. Stare z czasem tracą werwę, wykruszają się im zęby :twisted:
W tedy pojawiają się ludzie znowymi pomysłami si świerzym podejściem.

Co innego jeśli ktoś tworzy nową sztukę. Gdyby Obata sensei, założył nowy stul kenjustu, to bym się nie czepiał. Myśle że kenjustu i iaido -jutsu zupełnie wystarczą. A że kompleksowe style kenjutsu takie jak TS Katori SR, Kashima Sr itp, zawierają i teczhniki iai, i walki z partnerem, walki bez broni, i tak dalej i tak dale.. To nie widzę sensu tworzenia czegoś co właściwie nie jest wogule orginalne pod szyldem czegoś nowego.

Co nie znaczy że sam system jest zły. Chodzi mi raczej o formę w jakiej jest sprzedawany.

Ps. Na przykładzie shinkendo widać że sw zatoczyły koło. Od Daito ryu i aikijujitsu do aikido, od aikido do shinkendo ( mocno z aikido powionzanego). Czyli od systemu miecza do systemu ręcznegi i znowu do systemu miecza.
Seijokan
Posty: 1
Rejestracja: 8 listopada 2009

Re: Shinkendo

Post autor: Seijokan »

Ja trenuję shinknedo :)
Zapraszam na zajęcia do Gliwic - Sośnicy.
Więcej info na www.shinkendopolska.com

I shinkendo nie jest żadnym wynalazkiem !
Shourytu nie będę odnosiła się do twojej śmiesznej wypowiedzi - trenuję shinkendo od 2005 roku roku czyli od momentu , kiedy ona trafiło do Polski.
Shinknedo to poważna sztuka walki - jeśli chcecie podyskutować na temat shinkendo proszę o poważne pytania i o poważną dyskusję.

Shinknedo to nie tylko formy kata,cięcia i sposoby dobywania miecza, ale walka z partnerem oraz tamashigiri .

Zapraszam na Seminarium w kwietniu 2010r.z Obata Kaiso oraz w styczniu 2010 z Rolandem Lajosem ( moim nauczycielem)- można również przyjść na trening i samemu się przekonać.
Awatar użytkownika
Robert Kudelski
Posty: 31
Rejestracja: 2 lutego 2009
Lokalizacja: Wawa

Re: Shinkendo

Post autor: Robert Kudelski »

Seijokan
kiedy bedzie u Was jakis kolejny staz?
Z przyjemnoscia zobaczylbym senseia Obate na zywo.
pozdr
robert_kudelski
Mudan
Posty: 27
Rejestracja: 10 października 2005
Lokalizacja: Wawa

Re: Shinkendo

Post autor: Mudan »

Sięgnołem do ksiązki Toshishiro Obata, która leżakuje od dłuższego czasu na półce i pozwole sobie zacytować:

„Though Shinkendo swordsmanship is relatively new, the components and techniques upon which it is based are not; ant the combining of these techniques with Obata Toshishiro’s experience and extensive knowledge of bujutsu has led to the creation of Shinkendo….

Some important facts..
1. Shinkendo is trademarked.
2. Shinkendo utilizes the Soke system.
3. Shinkendo has a doctrine Including philosophy) and a system of technique.
4. Shinkendo is not based on a Dan/Kyu system, but rather on the older ranking traditional Menkyo system.
5. The goal of the philosophy of Jinsei Shinkendo (Life is Shinkendo) is to improve one’s life and to contribute to society and world peace."
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Shinkendo

Post autor: Tomashi »

Nie ma w tej książeczce jakichs obrazków technik/kata lub ich opisów?
Awatar użytkownika
Marcus65
Posty: 182
Rejestracja: 14 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Shinkendo

Post autor: Marcus65 »

Seijokan pisze:Ja trenuję shinknedo :)

Shinknedo to nie tylko formy kata,cięcia i sposoby dobywania miecza, ale walka z partnerem oraz tamashigiri .
W zasadzie dokładnie to samo, co w battodo. Czyli jednak wyważanie otwartych drzwi...

Pozdro
Marcus
Shouryu

Re: Shinkendo

Post autor: Shouryu »

Albo sposób na zarobienie sporej kasy. :twisted:

A Seijokana pewnie już nie uświadczymy na forum . Dobrze zę chociaż link do strony po nim został.
Awatar użytkownika
Marcus65
Posty: 182
Rejestracja: 14 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Shinkendo

Post autor: Marcus65 »

To chyba "ona" była :) Ale kto wie, może nieustannie podgląda nasze forum...

Pozdro
Marcus
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Shinkendo

Post autor: Tomashi »

Obawiam sie jednakże iż była to jednorazowa obecność w celach reklamy Dojo. zdaża sie :) a szkoda, bo kobiet w naszym męskim gronie nigdy mało :lol:

Marcus- różnica między tym a battodo jest taka, że wy jesteście na północy, a oni na południu. A Katori na wschodzie ;)
Shouryu

Re: Shinkendo

Post autor: Shouryu »

Skoro już jedziemy z offtopem, to...

Katori jest w na Południu, Centrum i Wschodzie.

Po wnikliwym przyjżeniu sie sprawie, dochodze do wniosku, ze to chyba faktycznie była kobieta. :shock:
Ostatnio zmieniony 16 września 2010 przez Shouryu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Shinkendo

Post autor: Tomashi »

Made by me ;)

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Shouryu

Re: Shinkendo

Post autor: Shouryu »

Fajna mapka. :) Wynika z niej że z dostępem do sztuki miecza moze być problem w przynajmniej połowie kraju.
Może by na pociechę uwzględnić kendo i iaido ? Obraz powinien stać sie bardziej optymistyczny.

Ps. Moze by wydzielić nowy temat, z mapa na której każdy mógł by siebie i swój styl zaznaczyć ?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Shinkendo

Post autor: GrafRamolo »

Gratulacje mapki!!! uśmiałem się przednio! Ale taka mapka realna z zaznaczonymi stylami to naprawdę dobry pomysł.
Przy Kashima powinno być jeszcze "ponoć" albo "jak legendy głoszą" ;)

Swoją drogą nie wiedziałem że battodo ma taki rozmach. Myślałem, że to tylko warszawski klub.
Shouryu

Re: Shinkendo

Post autor: Shouryu »

To jak, robimy mapkę ?
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Shinkendo

Post autor: Tomashi »

Pewnie że robimy! :)

Battodo w ciagu chyba 2 ostatnich lat powysyłało swoich Danów na różne cześci świata i okolic, więc sie powoli rozrastają. ale są to zaledwie 3 miejsca poza Warszawą ,więc nie ma aż tak dobrze :)

Iaido i kendo na szczęście można łączyć, bo większość klubów posiada jedno i drugie. Łatwiej też będzie zaznaczac, bo kropkami po całej mapie :) A co do aikido, to nawet mam idee jak to opisać. Dobra, robie jeszcze dziś apdejt mapy ;]
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Shinkendo

Post autor: GrafRamolo »

Poczekajcie, zrobimy ale ja mam pomysł napisze o tym wieczorem jak wrócę do domu.
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Shinkendo

Post autor: Tomashi »

mam teoretycznie już mapke 2.0 z pozaznaczonymi klubami Kendo/Iaido i paroma innymi ciekawostkami, ale nie ma pospiechu, poczekamy na ciebie Grafie. :)

czyżbyście sugerowali panowie jakąś mapke w oparciu o technologie google maps?

Edit: http://www.kendo.pl/index.php?option=co ... &Itemid=11 na podstawie tej mapy i informacji naszych użytkowników dobierałem kluby.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Shinkendo

Post autor: GrafRamolo »

http://reidojo.com/forum/viewtopic.php?p=45110#45110

Google earth fajna sprawa tylko jak to byście widzieli? No i musimy najpierw stworzyć bazę by móc robić zabawy w eatrh ie.
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Shinkendo

Post autor: Mr Smail »

odkopie temat shinkendo

widzialem kilka treningow, pokazy, staze
moim zdaniem to taka zabawa w miecz dla aikidokow i innych nie cwiczacych miecza
ogolnie jak zostac samurajem - miec takie poczucie

mnie osobiscie brakuje klimatu czyt. genezy :-) oraz widze tylko powiezchownosc czyli taki system synstetyczny, bez wgladu w analityke...

ale nie cwiczylem osobiscie
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Ayane
Posty: 1
Rejestracja: 25 września 2011
Lokalizacja: Śląsk, Gliwice

Shinkendo

Post autor: Ayane »

Trenuje shinkendo od lutego ubiegłego roku i uważam, że jest to sztuka walki mało znana, lecz bardzo ciekawa.
Uczęszczam na treningi do seijokan dojo. I nie zgodze się z innymi, że shinkendo jest stworzone od tak se. W końcu Obata sensei stworzył tylko z 8 cięć tyle technik, że nie idzie spamiętać. Seijokan ma racje, że to nie żaden wynalazek.
Oczywiście zapraszam zainteresowanych na treningi. Więcej info na stronie http://www.seijokan.pl/shinkendo/ . Jeśli jest ktoś ciekawy jak wyglądą treningi i jakiekolwiek sprawy to pisać też można także do mnie na GG, albo na forum lub po prostu przyjść na trening.
Pozdrawiam Ayane
ODPOWIEDZ