KOSHIRAE - STYLE

Dzial o wszelakiej broni japonskiej, kyu(łuk), naginata, nagamaki, kakae zutsu (bron palna) nunchaku, kama, tonfa, jite i co wam do glowy przyjdzie!

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

KOSHIRAE - STYLE

Post autor: Arek San »

ostatnio nurtuje mnie jeden temat. mianowicie zagadnienie stylów koshirae. obecnie zasadniczo wszystkie chwyty dozwolone, zakłada sie do miecza to co sie ma, ale chodzi mi o to czy pierwotnie na przykład własciwe było złozenie tsuby soten do saya zakonczonej zaobleniem, albo np tsuki z mocnym przewężeniem do tsuby namban.
generalnie czy istniały jakies style koshirae? kształty, kolory, profile? macie jakies informcje na ten temat?
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

Re: KOSHIRAE - STYLE

Post autor: antoni maciej dietl »

mysle ze owocna bedzie analogia z wspolczesnymi ubiorami jakie spotykasz na ulicy lub w mediach.wszystko zalezy od mozliwosci finansowych,osobistego smaku wreszcie od okazji,przy czym,niestety ,powyzsze elementy funkcjonuja czesto niezaleznie.
na jednym koncu byli ci,ktorzy mogli sobie pozwolic na wysmakowany dobor oprawy do okazji,pory roku i dnia i swojej pozycji spolecznej/to samo dotyczylo reszty stroju/.na drugim koncu - ci,ktorzy nie mieli zadnego wyboru.wszyscy inni - gdzies posrodku......
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: KOSHIRAE - STYLE

Post autor: Arek San »

Tak, rozumiem, ale chodzi mi o to czy istniały jakies konkretne style, szkoły itp. bo domyslam sie ze konkretni twórcy mieczy raczejtrzymali sie jakis swoich własnych wytycznych :)
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

Re: KOSHIRAE - STYLE

Post autor: antoni maciej dietl »

tak,istnialy liczne szkoly/style wykonywania opraw mieczy- Goto,Nara,Yokoya,styl "namban" i inne.
jesli menuki,kogai i kozuka byly w tym samym stylu/stanowily komplet/-nazywano to "mitokoro-mono"/rzeczy-z-trzech-miejsc"/.
jesli calosc okuc byla w komplecie,nazywano to "soroi-mono"/jednolita-rzecz"/,lub "daisho-soroimono" dla obu mieczy.
bron stanowila jedyna "bizuterie" w stroju samuraja,utrzymanym w calosci w stonowanym charakterze.dobor dodatkow,podobnie jak dzisiaj,zalezal od kieszeni i gustu.pozdro...maciek
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: KOSHIRAE - STYLE

Post autor: Arek San »

czy jest jakas ksiazka na ten temat? najlepiej nie po anielsku/japosku? preferuje jednak nasz ojczysty jezyk:):):):) ale rczej chyba małe szanse na taka literature, prawda?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: KOSHIRAE - STYLE

Post autor: GrafRamolo »

Antoni to co piszesz odnosi się do opraw wykonanych przez jednego konkretnego artystę, jeśli wykonał on dwa, trzy lub więcej elementów wtedy mają one takie właśnie miano, nie wiem czy o tym pisałeś a ja tylko źle zrozumiałem?

A co do styli to jak najbardziej były różne. Ale zasadniczo styl kosztuje ;) kogo nie stać wkłada co ma.
Po polsku książki nie znam ale postaram się poszukać jakiś przykładów i opisać choć z grubsza na ile moja kulawa wiedza pozwala.
(fla)MASTER
Posty: 134
Rejestracja: 6 lipca 2006

Re: KOSHIRAE - STYLE

Post autor: (fla)MASTER »

ja polecam pilne studiowanie katalogów.
podobno dobrym zródlem wiadomosci na ten temat jest ksiázka
KATANA TOSO NO SUBETE, KOKUBO Kenichi (1984) cena ok 85 $
niestety dostepna jest tylko wersja japonska, jednak zawiera b. duzo zdjéc.
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

Re: KOSHIRAE - STYLE

Post autor: antoni maciej dietl »

Grafie,to wlasnie mialem na mysli piszac o "komplecie" - przepraszam ze nie wyrazilem sie dostatecznie jasno....
ODPOWIEDZ