ciekawe filmiki z netu

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: GrafRamolo »

1 wymysł powojenny 2 wymysł powojenny by propagować tradycję 3 koryu 4 folklor ;)

Faktycznie słaby ten opis, zmylił mnie.
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Mr Smail »

ja myślę że zbyt literalnie podchodzicie do koryu :-)

podejrzewam że dla Japończyków koryu oznaczać będzie już wszystko co związane ze starą kulturą, czyli wszelkie "tradycyjne" sztuki walki

gendai-budō to pewnie teraz już mma i pokrewne... :-)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: GrafRamolo »

Zgodzę się , ale wg tej nomenklatury aikido, iaido i karate nie są stare ani tradycyjne ;)
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Mr Smail »

a to dlaczego ?
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: GrafRamolo »

Bo powstały stosunkowo niedawno.
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Mr Smail »

a to prawda, ale mimo to bazują bardziej na tradycji niż współczesności, stąd moje przypisanie bardziej do koryu
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Tomashi »

Jesli przyjmiemy definicje gdzie koryu = oldschool, to tak, aikido jest oldschoolowe ;)
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Mr Smail »

z aikido jest big problem, bo nie wiadomo do konca czy w ogole jest sztuka walki
jesli przyjmiemy ze tak, to tez ni ewiadomo czy to stara szkola uwzgledniajac tradycje i korzenia czy nowa szkloa biorac pod uwagę przekaz filozoficzny...

dla mnie to system bardzo mocno osadzony w koryu, prubujący jednak przedefiniować na nowo pojecie sw
niestety aikido nie przewidzialo powstania nowego nurtu (mma) ktory na nowo przedefiniowl pojecie sw w dzisiejszych realiach :-)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Mr Smail »

bardzo fajne bo moje :-)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Tomashi »

Ładne wywracanie ludźmi smailu, to już zachacza o aikibudo :)

A od siebie dodam: samuraje garbusy w natarciu! http://www.youtube.com/watch?v=JzDzIUwTmOY&feature=plcp
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Mr Smail »

a czym się różni aikibudo od nie aikibuda? bo ja nie znaju :-)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Tomashi »

Ot chociażby tym że aikibudo w swej metodyce treningowe bliższe jest aikijujutsu niż Moriheiowskiemu aikido lat 60tych, czyli stawia większy nacisk na defensywne aspekty techniki, nadto widać IMO modyfikacje, gdzie zamiast standardowego shomen uchi jest jodan tsuki. W dużym użyciu są atemi. I nie zauważyłem ruchu po okręgu tylko tai sabaki skupione na zajściu z kończeniem techniki. Rzeczy, of course, na plus, bo widać że praktyczne. Tylko na moje nie-eksperckie oko to unowoczesnione aikido jest :)

Edit: aha, i smaczek z końca filmu. Nie wiedziałem że O goshi (koshi nage?) jest w repertuarze aikido :)
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Mr Smail »

aikibudo, aikijujutsu, aikido....
sporo trudnych nazw :-)

widziałeś film, ukazujący fragment ponad godzinnego materiału :-)
zapewniam cie że jest sporo ruchu po okręgu w moich technikach,
ale nie chodzi w tym o łażenie w kółko macieju :-)

MU powiedział kiedys tam gdzieś że aikido to irimi, atemi i kokyu
i do tego zmierzam, a czy to nowoczesne czy starożytne jakoś mnie nie interesuje :-)
szukam takemusu aiki, to jest mój cel, a ponieważ jak narazie nie spotkałem nikogo kto by tego uczył, to szukam sam po swojemu :-)

prawda jest że koledzy aikidocy jakoś mnie nie rozumieją jak narazie,
ale co ja na to moge obecnie poradzić :-)
Tomashi pisze:Edit: aha, i smaczek z końca filmu. Nie wiedziałem że O goshi (koshi nage?) jest w repertuarze aikido :)
a nie ma? kurde to gdzie ja sie tego nauczyłem, bo chyba na boksie też nie... to ci psikus :-)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Tomashi »

Mam nadzieje że nie odebrałeś tego jako atak Smailu, mówię tylko o tym, o czym widze. W latach 30tych MU nauczył wariacji na temat Daito Ryu Aikijujutsu, która po II WŚ ewoulowała w coś, co dzisiaj znamy jako Aikido Aikikai. Z wszystkimi tego konsekwencjami. Po prostu w swojej technice i poszukiwaniach cofnąłeś sie do praktycznych korzeni sztuki, bo w nich czujesz sie lepiej. Aikido to w ogóle śmieszna sprawa, inaczej naucza je taki np. Isoyama http://www.youtube.com/watch?v=MeWH3IFIIfY a ianczej inni mistrzowie http://www.youtube.com/watch?v=qL-Iv_VDQ-Q ;)

PS: Na serio nie wiedziałem że w Aikido jest rzut przez biodro, to powinna być sztandarowa technika stylu, a widże ją po raz pierwszy :)
Shouryu

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Shouryu »

Mnie tam na aikidzie uczyli ogoshi. Ale dopiero na judo miałem prawdziwą szkołę. Swoja drogą ktoś powiedział, że judocy gdy przyjdą na aikodo nie maja problemu z wykonywaniem technik, a w drugą strone to nie działa. :o

W filmie Smaila podobały mi się przechwyty, krótkie i szybkie, podobne do wing chun. Dla tego napisałem, że ładne kung fu. :)

W ogóle, Smail ma fajne podejście. Nie spina się jak inni i ma dystans.

Ps. Chociaz czasami potrafi cos palnać... :wink: :)
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Mr Smail »

oj tam czasami :-)
wiesz ja sie nie spinam, wiec czasami moje wypowiedzi ktos odbiera jako "palniecie" ale to jego problem :-)
Tomashi, jaki atak :-) se jaja robimy co nie :-)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Tomashi »

Co sądzicie o takiej formie walki? Czy wygrane faceta wynikają z braku wprawy jego oponentów czy jego faktycznej biegłości w walce?

http://www.youtube.com/watch?v=-1T70EhQQsY
Shouryu

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Shouryu »

Ma 2 rzeczy których nie maja jego oponenci. Doświadczenie w sparingu i umiejętnośc walki swoja bronią. To wystarczy by ich rozłożyć.
Poza tym nie wiadomo z kim mam do czynienia.
Wątpie zeby miał szanse w walce na zasadach kendo. Z drugiej strony kendoka będzie miał problem walcząć w konwencji piakowego miecza.
Jedyne rozwiazanie - dać im stal do ręki i niech pokaża co są warci. :wink:
A.M.Dietl
Posty: 32
Rejestracja: 22 maja 2011

pianka

Post autor: A.M.Dietl »

IMHO......
nikt z wystepujacych nie ma pojecia o walce mieczem japonskim.glowny "piankowiec" zapewne jakies doswiadczenie w walce pianką,jego przeciwnicy - zadnego.
nie widze podstawowych elementow sztuki miecza - kamae,seme/tame,prawidlowe cięcie,zanshin.zero uzycia dystansu i timingu.to sa uderzenia pianka ktore kazdy w miare sprawny czlowiek moze wykonac bez przygotowania.rowniez mieczem kazdy moze sobie machac a nawet przypadkowo zrobic krzywde niewyszkolonemu przeciwnikowi.
nie mialby szans z zawodnikiem Kendo sredniej klasy,rowniez Iaido,o starych szkolach nie wspominajac......
keylan
Posty: 123
Rejestracja: 23 grudnia 2010

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: keylan »

Nie znam się na japońskiej, ale dla mnie to wygląda jak by gość się naogladał filmów samurajskich bo robi takie zadęte pozy... :)
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Mr Smail »

a moim zdaniem zlałby większość kendoków, i wszystkich iaidoków razem wziętych
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
Jan Chodkiewicz
Posty: 62
Rejestracja: 23 lutego 2010
Kontakt:

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Jan Chodkiewicz »

Moim też. Choć do sparingu i tak nigdy nie dojdzie bo o wiele łatwiej krytykować na forum.

Choć zgadzam się, że na filmach prezentuje sytuacje ewidentne i walczy często z bardzo niedoświadczonymi sparingowo oponentami.
Kwestie postaw, prawidłowych cięć etc. też uważam za niedopracowaną (podobnie jest u mnie) ale sąd o jakobym przypadkowym machaniu to już skrajność... typowa zresztą dla dużej części kanapowej JSW.
Shouryu

Re: ciekawe filmiki z netu

Post autor: Shouryu »

Obrazek
ODPOWIEDZ