Tworcza krytyka

Pokazujmy nasze prace i te udane i te mniej.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Tworcza krytyka

Post autor: MadSun »

Jako, iz czesto forumowicze wstrzymuja sie od wytykania wad z grzecznosci postanowilem zalozyc ow temat.

Wszystkich, ktorzy chca uslyszec konstruktywna krytyke prosimy o zamieszczanie tu zdjec swoich prac.

W tym temacie prosimy jednynie udzielac uwag na temat tego co nam sie nie podoba w pracach tu zamieszczonych.

Mam nadzieje, ze ow watek bedzie prowadzony w dobrym tonie i przyczyni sie do rozwoju.
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tworcza krytyka

Post autor: Arek San »

zatem ja ide pierwszy pod krytyke:):)
co z ta tsuba jest nie tak?
Obrazek
Shouryu

Re: Tworcza krytyka

Post autor: Shouryu »

Jeśli można... W sumie tak nie bardzo wypada komentować pracę innych jak się samemu nic nie zrobiło. Ale zaryzykuje. :wink:
Można było bardziej szczurki dopracować. Ten dolny ma jakoś dziwnie, nieanatomicznie tylną łapę wygiętą.
I jeszcze przestrzeń z lewej strony wydaje się pusta w poruwnaniu z prawą. Odnoszę wrażenie że tsuba musi ciążyć w prawo. Ale to takie tam czepianie sie.
Jak by co to ja się nie znam :oops:
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tworcza krytyka

Post autor: Arek San »

wzórczerpałem z orginalnej tsuby, ale masz racje dolny szczur jest w dosc dziwnej pozie:) rozmieszczenie elementów tak jak na orginale:)
Obrazek
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Tworcza krytyka

Post autor: GrafRamolo »

Mi się ten szalony skok szczurka podoba. Jednak ponieważ miała być krytyka to ja uważam że podobnie jak kolega że szczurki są za mało dopracowane. Nie chodzi mi o detale bo to kwestia stylu ale o bryłę. Są płaskie jak by rozjechane. Nie widać na przykład że głowa ma 3 wymiary brak jej głębokości na tylko szerokość i wysokość. Taka moja uwaga (nie martw się arku też coś wkleję tutaj :) )
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tworcza krytyka

Post autor: Arek San »

taa:) z tą trójwymiarowościa to trudna sprawa:):):)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Tworcza krytyka

Post autor: GrafRamolo »

Mi tego mówić nie musisz przez 5 lat profesor ciągle mi na rysunku powtarzała, "rysuj bryłą nie konturem" i nie wiem czy coś to dało :)
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Tworcza krytyka

Post autor: MadSun »

Arku, dzieki za wklejenie pierwszej pracy.
Podobnie jak Bartek mysle, ze wiele poprawiloby nadanie trzeciego wymiaru szczurkom oraz dopracowanie detali takich jak lapki, pyszczki i uszy. Fajnie wyszla Ci siersc zwlaszcza na dolnym szczurku, ale u prawdziwych szczurow ukada sie ona troche w innym kierunku na lapkach czy tez na grzebiecie zwlaszcza gdy jest on tak wygiety jak u gornego szczura. Zdaje sobie jednosczesnie sprawe, iz dopracowanie tego typu detali jest trudne.

Shouryu, zamyslem bylo by kazdy mogl wyrazac swe zdanie bez wzgledu na to czy sam cos robi czy tez nie. Do tworcow nalezy przefiltrowanie opini i oczacowanie czy one cos wnosza czy tez nie tak wiec pisz smialo co myslisz.
Kurokami
Posty: 271
Rejestracja: 24 lutego 2007

Re: Tworcza krytyka

Post autor: Kurokami »

Arek, mi się nie podobają ogony szczurów - są tylko z grubsza zaznaczone i tu również oko ma wrażenie tego "niedopracowania" o którym mowa wyżej.
poza tym "serki" są jakby mało ...hm... artystyczne?
dodam że (dla kontrastu) świetnie robisz wszystkie hitsu-ana i w ogóle detale użytkowe, kształt, mimi, sekigane, etc. natomiast detale właśnie artystyczne - wymagają wg mnie dopracowania oraz bardziej wyrazistej kompozycji, w której "widz" od razu odczyta zamysł twórcy i znajdzie owo magiczne "Coś".
zaproponowałbym szkicowanie do bólu na etapie koncepcji - ale zapewne o tym doskonale wiesz i w ten sposób robisz...

cóż - po prostu wszystkie te uwagi świadczą o tym jak trudna i wymagająca jest to praca i pewne rzeczy przychodzą po prostu z czasem i z doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tworcza krytyka

Post autor: Arek San »

wszystko prawda, dziekuje:)
jednego tylko nie jestem pewien, czy to sa własnie serki? skopiowałem z orginał ale nie jestem pewien czy to nie jest np jakas potłuczona ceramika? a moze i serek, sam nie wiem

Obrazek
Obrazek
Kurokami
Posty: 271
Rejestracja: 24 lutego 2007

Re: Tworcza krytyka

Post autor: Kurokami »

no właśnie - te "serki" czy inne resztki... :)
a poniżej wklejam takie zestawienie tsuby wzorcowej i Arka obok siebie.
chodzi o to że teraz dobrze widać że Arek zrobił dobrą robotę porównywalną z oryginałem.
Obrazek
fajnie że różnią się tak wieloma detalami które wszak stanowią o indywidualnym stylu.
tym niemniej wszystkie powyższe uwagi odnośnie dopracowania detali nie tracą na aktualności.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Tworcza krytyka

Post autor: GrafRamolo »

Zobacz Arku, U górnego szczurka w oryginale widać tylne uszko i ono szalenie właśnie nadaje przestrzenności. Taki mały detal niby nic a jak ważny.
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tworcza krytyka

Post autor: Arek San »

jaknajbardziej szczegóły sa bardzo wazne, problem tkwi w tym ze to jednak stal, no i zdolnosci artystyczne tez przydałyby sie wieksze;):):)
ODPOWIEDZ