Miecz Japonski - Literatura

Dział poświęcony, starym, oryginalnym mieczom i oprawom japońskim.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
KIER
Posty: 144
Rejestracja: 16 lutego 2008
Lokalizacja: wawka to taka wieś

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: KIER »

Oto mała próbka zawartości:
Obrazek
i jeszcze :
Obrazek

tak to wygląda.
Ocenę zostawiam Wam.
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: cmyx »

Shirotatsu, cierpliwy to ja jestem tylko mnie ruszyło na myśl, że ja tu sobie siedzę i forum przeglądam w oczekiwaniu na wieści o katalogu a w tym czasie jacyś Iksińscy mi nakład katalogu wykupują i zostanę z niczym.

Ano mogłem Cię zapytać, ale uznałem, że od tego jest wątek na forum i nie będę zawracał Ci dodatkowo głowy mailami. Teraz oczywiście bym zapytał, bo tym samym uchroniłoby mnie to przed złapaniem się na podpuchę KIERA.

Gdybyś nawet miał pisać w wątku, że termin pojawienia się katalogu jest któryś tam raz zmieniony to żadne przepraszanie nie byłoby potrzebne. Najbardziej brakowało mi tam informacji.

Teraz jest wszystko jasne i cieszę się, że wszystko się udało i że nakładu mi jednak nie wykupują ;)
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: yakiba »

Aambeeld, o tej książce już sporo było napisane , ja mogę tylko dodać ,że gorąco ją polecam.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: yakubu »

Shirotatsu pisze:Kier zrobił po prostu brzydki kawał
Ot i w tym rzecz. Dobry kawal jest wtedy, gdy wszyscy sie moga posmiac, a ten do takowych nie nalezal...
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: Kagetora »

Eeee - nie jest tak źle - 80% czytających od razu się zorientowało... Reszta po prostu była zbyt zemocjonowana, by wyczuć "wkręt" :)
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: cmyx »

Kagetora, wyobraźmy sobie taką sytuację:

Dowiadujesz się, że pewien kowal ma wykuć kilka mieczy, z których Ty chciałbyś mieć przynajmniej jeden. Wystajesz więc pod domem kowala, dopytujesz jak tam praca idzie. Dowiadujesz się, że jeszcze trochę to potrwa, potem znowu że jeszcze trochę trzeba poczekać. No ale Ty nadal twardo czekasz.

Aż tu pewnego dnia stoisz sobie pod siedzibą kowala i nagle wychodzi jego współpracownik, który informuje Cie, że ma dla Ciebie wiadomość i miecze są od kilku dni na ebay i naprawdę warto je nabyć. Chwilę później zjawia się zaufana osoba, która potwierdza, że miecze są naprawdę wspaniałe bo właśnie sobie taki nabyła na pewnym targowisku. Mówią Ci to osoby zaufane, które przecież nie mają powodów by Cię oszukiwać.

Pytanie: najpierw wyczuwasz "wkręt" i wszyscy razem świetnie się bawicie tym żartem, czy może jednak zdenerwowany szukasz najbliższej kafejki internetowej albo tego targowiska? :D

Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: Kagetora »

Stary, to tylko potwierdza moją sugestię o nadmiernych emocjach niektórych oczekujących... Zresztą - ludzie mają rozmaite rodzaje poczucia humoru. Ja pisałem o swoim :) Mnie żart Kiera nie przeszkadzał... Jeśli Tobie tak - OK, ale uszanuj proszę różnice oceny między nami i moje prawo do innej opinii...
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: cmyx »

Kagetora, zupełnie nie rozumiem tej prośby o uszanowanie Twojego prawa do innej opinii, bo absolutnie nigdzie tego nie zakwestionowałem. Ty za to pisałeś o "rozemocjonowanej reszcie" a więc i o mnie. Zadałem Ci więc pytanie na które dość dziwnie zareagowałeś.

Nie uważam, żeby wprowadzanie ludzi w błąd było zabawne tym bardziej że niejedna osoba, czytająca ten wątek z ukrycia, zafundowała sobie bezsensowną wycieczkę po księgarniach tudzież telefony do nich. Myślę, że różne poczucia humoru nie mają tu nic do rzeczy.

Na tym zakończę bo się robi chyba off topic. Wyraziłem swoje zdanie i nie zamierzam już tego roztrząsać, bo wszystko jest jasne.
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: Kagetora »

cmyx pisze:Na tym zakończę bo się robi chyba off topic. Wyraziłem swoje zdanie i nie zamierzam już tego roztrząsać, bo wszystko jest jasne.
W rzeczy samej - pozostańmy zatem przy "protokole rozbieżności" :) I ja też proponuję - EOT...
Awatar użytkownika
KIER
Posty: 144
Rejestracja: 16 lutego 2008
Lokalizacja: wawka to taka wieś

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: KIER »

Witam.
Dawno nie dodawałem żadnych nowych pozycji z literatury poświęconej mieczom.
Dziś nadrabiam zaległości.

W ręku mam książkę wydaną w 1984 roku przez panów Albert Yamanaka oraz David Scott.

Tytuł tej książki to "Teiryo yoji' czyli "Information concerning sword appraisal" lub po prostu "Informacje dotyczące oceny miecz" Oryginał napisał pan Honami Koson w 1932r.

Jest to wydanie prywatne w ilości 300 egzemplarzy :) i jak do tej pory jedyne. Na 430 stronach są osigaty mieczy z charakterystykami szkół i kowali i jest to obłędna książka.

polecam jak nie wiem co.:):)

Obrazek
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: yakubu »

No, jesli wydali 300 sztuk w 84tym to szybko polece do Empiku, moze jeszcze uda mi sie kupic ;P Gratuluje zdobyczy.
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: cmyx »

yakubu pisze:No, jesli wydali 300 sztuk w 84tym to szybko polece do Empiku, moze jeszcze uda mi sie kupic ;P Gratuluje zdobyczy.
Nie ma co się fatygować, skoro masz wydać minimum 1000 zl przy dobrym wietrze, to Ci Empik gratis wyśle do domu ;)

Gdyby nie to, że nie przepadam za książkami w wersji elektronicznej to opowiedziałbym się czasem za finansowaniem zakupu droższych egzemplarzy ze zrzutek, potem zeskanowaniu i podzieleniu wśród "inwestorów" ;) Wszystkie tomy anatomii Bochenka skanowano więc nie ma rzeczy niemożliwych :lol:
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: yakubu »

cmyx pisze:Wszystkie tomy anatomii Bochenka skanowano więc nie ma rzeczy niemożliwych :lol:
Serio? To podziwiam zapal skanujacych, zdarzalo mi sie czasem cos zeskanowac na studiach, ale walka z tymi piecioma broszurkami by mi nawet do glowy nie przyszla... Az z ciekawosci poszukam w necie :)
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: cmyx »

Widzę, że już równocześnie z papierową wersją książek wychodzą wersje elektroniczne. Być może przyjdzie taki czas, że co cenniejsze pozycje będą dostępne właśnie w takiej wersji bo gdzieś tam juz parę razy spotkałem się z żalami na te unikaty, które rozchodza się zanim jeszcze ujrzą światło dzienne. Chociaż książka elektroniczna to nie to samo co papierowa, to jednak w jakimś sensie rozwiązuje to problem wyczerpania nakładu, który myślę jest dość powszechny.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: yakubu »

Co do samego drukowanego tekstu przekonalem sie juz do kindle'a - eink jest niesamowity. Ale jesli chodzi o albumy ze zdjeciami to jednak nie ma jak papier kredowy :D
stevefrank
Posty: 4
Rejestracja: 17 września 2012

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: stevefrank »

MadSun pisze:W tym temacie chcilibysmy skupic sie na godnych polecenia ksiazkach traktujacych o wszelkich aspektach dotyczacych miecza japonskiego.

Dopisujcie pozycje, ktore uwazacie za wartosciowe.

Ewentualne dyskusje na temat ksiazek prosze prowadzcie w osobnych tematach. Ten temat ma w zamysle byc tylko przejzysta lista.

Dopisujac jakas pozycje, podobnie jak w przypadku ponizszych ksiazek, wymiencie tytul, autora, dodajcie krotki opis oraz zdjecie okladki.

Obrazek
Tytuł: The Craft of the Japanese Sword
Autorzy: Leon Kapp, Hiroko Kapp, and Yoshindo Yoshihara
Opis: Podstawowa pozycja dla kazdego milosnika miecza japonskiego. Ksiazka zawiera dosyc szczegółowy opis calego procesu powstawania miecza japońskiego poczawszy of wytopu tamahagane, poprzez kucie, hartowanie, szlif po wytwarzanie shira-saya.

Obrazek
Tytuł: Miecz Samurajski - Podrecznik
Autor: John M. Yumoto
Opis: Książka wprowadza czytelnika w tajniki wytwarzania, budowy i konserwacji japońskiego miecza. Znalazły się tutaj podstawowe, ale niezwykle cenne informacje na temat miecza japońskiego.

Obrazek
Tytuł: The Connoisseur's Book of Japanese Swords
Autor: Kokan Nagayama
Opis: Podstawowa pozycja dla kolekcjonerów. Niezwykle przydatna przy rozpoznawaniu poszczególnych szkol i stylów. Bardzo pomocna przy szacowaniu wieku mieczy.

Obrazek
Tytuł: Hawley's Japanese Swordsmiths
Autor: W. M. Hawley
Opis: Spis ponad 30000 kowali japońskich zawierający informacje na temat tego gdzie i kiedy żył i pracował dany kowal, jak sygnował swoje miecze oraz relatywna wartość jego mieczy.

Obrazek
Tytuł: Lethal Elegance
Autor: Joe Earl
Opis: W książce zaprezentowano 150 elementów oprawy miecza japońskiego. Każdy element jest szczegółowo i profesjonalnie opisany. Omówione sa techniki i materiały użyte przy powstawaniu danego elementu oraz symbolizm motywów. Jest to jedna z najważniejszych anglojęzycznych pozycji na temat opraw mieczy japońskich.

Obrazek
Tytul: Jelce Mieczy Japońskich
Autor: Krzysztof Polak
Opis: Katalog ten jest pierwszym pełnym opracowaniem kolekcji tsub ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, zawierającej 117 obiektów. W pierwszej części publikacji opisano japońską broń sieczną, kształty tsub i ich historyczny rozwój, główne typy tsub raz symbolikę ich dekoracji. W drugiej część zamieszczono katalog prezentujący poszczególne obiekty wraz z opisami i fotografiami. Ponadto zamieszczono w niej słownik terminów japońskich, podano chronologię i bibliografię.

Obrazek
Tytuł: Cutting Edge: Japanese Swords in the British Museum
Autor: Victor Harris
Opis: Katalog przedstawia fotografie oraz opisy około 100 najwyższej klasy mieczy japońskich wystawionych w 2004 roku w British Museum. Wielka zaleta owego katalogu jest przystępna cena oraz fantastyczne zdjęcia pozwalające dojrzeć nawet drobne efekty metalurgiczne na mieczach datowanych od początku XIVw do XIXw.
Bardzo ciekawy temat japońskich mieczy. Dlatego chcę podzielić się coś Myślę, że wszyscy, jak to, bo tutaj są dużo japońskich mieczy.

http://www.tudordressing.com/index.php? ... &cPath=384
ODPOWIEDZ