Miecz Japonski - Literatura

Dział poświęcony, starym, oryginalnym mieczom i oprawom japońskim.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Miecz Japonski - Literatura

Post autor: MadSun »

W tym temacie chcilibysmy skupic sie na godnych polecenia ksiazkach traktujacych o wszelkich aspektach dotyczacych miecza japonskiego.

Dopisujcie pozycje, ktore uwazacie za wartosciowe.

Ewentualne dyskusje na temat ksiazek prosze prowadzcie w osobnych tematach. Ten temat ma w zamysle byc tylko przejzysta lista.

Dopisujac jakas pozycje, podobnie jak w przypadku ponizszych ksiazek, wymiencie tytul, autora, dodajcie krotki opis oraz zdjecie okladki.

Obrazek
Tytuł: The Craft of the Japanese Sword
Autorzy: Leon Kapp, Hiroko Kapp, and Yoshindo Yoshihara
Opis: Podstawowa pozycja dla kazdego milosnika miecza japonskiego. Ksiazka zawiera dosyc szczegółowy opis calego procesu powstawania miecza japońskiego poczawszy of wytopu tamahagane, poprzez kucie, hartowanie, szlif po wytwarzanie shira-saya.

Obrazek
Tytuł: Miecz Samurajski - Podrecznik
Autor: John M. Yumoto
Opis: Książka wprowadza czytelnika w tajniki wytwarzania, budowy i konserwacji japońskiego miecza. Znalazły się tutaj podstawowe, ale niezwykle cenne informacje na temat miecza japońskiego.

Obrazek
Tytuł: The Connoisseur's Book of Japanese Swords
Autor: Kokan Nagayama
Opis: Podstawowa pozycja dla kolekcjonerów. Niezwykle przydatna przy rozpoznawaniu poszczególnych szkol i stylów. Bardzo pomocna przy szacowaniu wieku mieczy.

Obrazek
Tytuł: Hawley's Japanese Swordsmiths
Autor: W. M. Hawley
Opis: Spis ponad 30000 kowali japońskich zawierający informacje na temat tego gdzie i kiedy żył i pracował dany kowal, jak sygnował swoje miecze oraz relatywna wartość jego mieczy.

Obrazek
Tytuł: Lethal Elegance
Autor: Joe Earl
Opis: W książce zaprezentowano 150 elementów oprawy miecza japońskiego. Każdy element jest szczegółowo i profesjonalnie opisany. Omówione sa techniki i materiały użyte przy powstawaniu danego elementu oraz symbolizm motywów. Jest to jedna z najważniejszych anglojęzycznych pozycji na temat opraw mieczy japońskich.

Obrazek
Tytul: Jelce Mieczy Japońskich
Autor: Krzysztof Polak
Opis: Katalog ten jest pierwszym pełnym opracowaniem kolekcji tsub ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, zawierającej 117 obiektów. W pierwszej części publikacji opisano japońską broń sieczną, kształty tsub i ich historyczny rozwój, główne typy tsub raz symbolikę ich dekoracji. W drugiej część zamieszczono katalog prezentujący poszczególne obiekty wraz z opisami i fotografiami. Ponadto zamieszczono w niej słownik terminów japońskich, podano chronologię i bibliografię.

Obrazek
Tytuł: Cutting Edge: Japanese Swords in the British Museum
Autor: Victor Harris
Opis: Katalog przedstawia fotografie oraz opisy około 100 najwyższej klasy mieczy japońskich wystawionych w 2004 roku w British Museum. Wielka zaleta owego katalogu jest przystępna cena oraz fantastyczne zdjęcia pozwalające dojrzeć nawet drobne efekty metalurgiczne na mieczach datowanych od początku XIVw do XIXw.
h0rant
Posty: 157
Rejestracja: 2 czerwca 2006
Lokalizacja: Bydgoszcz/Toruń

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: h0rant »

Obrazek


Tytuł: Wojskowe miecze japońskie
Autorzy: Richard Fuller i Ron Gregory
Wydawnictwo: Diamond Books
Cena: ok. 40PLN
Opis: Pierwsze opracowanie zagadnienia mieczy wojskowych na polskim rynku. Bogata w opatrzone komentarzami ilustracje, ryciny, szczegółowo opisana ewolucja wojskowych opraw. "Bardzo techniczny" żargon, raczej nie do poczytania, ale do zasięgnięcia konkretnych informacji. Polecałbym szczególnie ze względu na wiadomo sytuację na portalach aukcyjnych.
Ostatnio zmieniony 1 grudnia 2009 przez h0rant, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KIER
Posty: 144
Rejestracja: 16 lutego 2008
Lokalizacja: wawka to taka wieś

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: KIER »

Katalog z wystawy NBTHK listopad 2009 Dai Token Ichi. Pierwszy raz z wersją angielskojęzyczną. Super zawartość.
Polecam( jeszcze pachnie drukiem)
Obrazek

Oraz
"An Illustrated book of Japanese Armor"
Pana Yoshihiko Sasama.
Obrazek
Z pozdrowieniami.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: yakiba »

Kier jak zwykle lakoniczny opis a książki ciekawe więc i opisać dokładniej je warto a i przy innych pozycjach cena i gdzie kupić by się przydało./
Awatar użytkownika
KIER
Posty: 144
Rejestracja: 16 lutego 2008
Lokalizacja: wawka to taka wieś

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: KIER »

OK to cuś dopisze

Add .1
Stron :164
Jest to przegląd z wystawy, a mianowicie Miecze,oprawy,zbroje, tsuby, cała reszta garmażerii. Nawet parę sztuk broni palnej.
Z zakupem jest troszkę gorzej, gdyż było to rozprowadzane na konwencie.
Jest możliwość zdobycia paru egzemplarzy ale to trzeba się szybko deklarować i ja do końca nie mogę obiecać że się uda.

Koszt tej pozycji waha się w granicach 300-350 pln.

Add.2

Pozycja ciężko zdobyta w księgarni Maruzen cena 13,000 yen.
Na 470 stronach narysowano i opisano wszystko co tyczy się samuraja.
Od bielizny poprzez Keiko,Tanako,Kon-ito-odoshi-yori, kurcze ale mądre nazwy. Aż doMengu,Sode,Wakibiki i tym że podobne.
Ważnym elementem tej książki jest to, że po angielsku są jakieś pomocnicze skrótowe opisy.

Uff.
Myślę że pomogłem.

Z pozdrowieniami.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: yakiba »

Kier, szybko się zdeklarowałem - napisałem na priva , no i cisza
Awatar użytkownika
KIER
Posty: 144
Rejestracja: 16 lutego 2008
Lokalizacja: wawka to taka wieś

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: KIER »

Kanzan Shinto Oshigata Dictionary. -With Romanization and English foreword- by Sato Kanzan
Kanzan z indeksem w języku angielskim.
pierwsze wydanie 2005r.
Stron ok 500
Dokładne opisy ponad 720 głowni i oshigat.
Polecam.
Obrazek

z pozdrowieniami
Awatar użytkownika
yogoro
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2009
Lokalizacja: Polska

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: yogoro »

Witam


Właśnie pojawiła się w ofercie cenionego niemieckiego wydawcy
nihonart.de nowa pozycja "Gai So Shi - The Robert E. Haynes Study Collection of Japane"
Książka prezentuje fotografie 189 przedmiotów ze szczegółowymi opisami Roberta E.Haynes'a .
Książka liczy 236 stron i jest w 3 wariantach językowych : japońskim , niemieckim i angielskim .Cena to ok 145 Euro z wysyłką do Polski

poniżej link do strony wydawcy

http://www.nihonart.de/shop/main_bigwar ... 415dc9cb17
Awatar użytkownika
KIER
Posty: 144
Rejestracja: 16 lutego 2008
Lokalizacja: wawka to taka wieś

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: KIER »

Dawno nic nie polecałem.
Właśnie dostałem nowy katalog z tegorocznej wystawy NBTHK. No nie muszę dodawać że jest to pozycja godna polecenia.

Obrazek

Następną pozycją jest katalog wystawienniczy z Tokugawen atr muzeum. Tom trzeci jest poświęcony nie tylko mieczą ale i wszystkim co się z mieczami wiąże.
Obrazek

Kolejną pozycją jest miesięcznik nie tylko o mieczach, ale i o zbrojach, tsubach itp. W formie zeszytu 46 częściowo kolorowych kart. Naprawdę fajna pozycja.
Obrazek

A na koniec zostawiłem perełkę. Na 124 kartach są postacie z Mangi. Dziewczyny mniej lub bardziej skąpo ubrane dzierżą w dłoniach miecze.
Miecze te, to nie sa jakieś tam nabazgrane głownie lecz są to dzieła sztuki kowalskiej. Znajdziemy tam między innymi głownie Karyu Kagemitsu, Kunihiro, Nagamitsu, Masamune, Kanesada oraz wiele innych bardzo ciekawych głowni. Dodam że poza rysunkami znajduje się też ikonografia zdjęć tych głowni, wraz z opisami.
Obrazek

To na razie tyle. Prawdziwą wiedzę czerpie się z (mądrych) książek.

Z pozdrowieniami
Jacek K
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: Kagetora »

No, to poleć, Jacku, jeszcze ksiązkę "47. samuraj" w wersji z płytą "7samurajów" + włożonymi w książkę pocztówkami słynnych głowni mieczy. Fajne zwłaszcza dla poszukiwaczy przygody, anegdot i kanonicznych wzorców głowni :)
Awatar użytkownika
KIER
Posty: 144
Rejestracja: 16 lutego 2008
Lokalizacja: wawka to taka wieś

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: KIER »

Właśnie dziś dostałem fajną pozycję.
Jest to katalog z wystawy w Krakowie na 140 stronach jest sporo fajnych mieczy, tsub i są też zbroje. Są też opisy i 3 dość ciekawe artykuły. A i ważne wszystko jest w kolorze co podnosi atrakcyjność wydania.
Obrazek
Pozycje dostałem od córki, która powiedziała że kupiła dwa egzemplarze w EMPiK lub Matrasie. Ceny mi nie zdradziła.
POLECAM.

Z pozdrowieniami
Jacek K
Ostatnio zmieniony 15 marca 2011 przez KIER, łącznie zmieniany 1 raz.
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: norinaga »

Nareszcie :D
Żeby jeszcze przez net był dostępny to będzie super.
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: cmyx »

O to jest ten wyczekiwany katalog. Tylko z tego co pamiętam wraz z jego pojawieniem się miała być informacja/osobny wątek na forum i na stronie nihonto a tu informacja przychodzi od Kiera. W matrasie ani w empiku tego nie ma, chyba w żadnej księgarni internetowej ten katalog nie jest dostępny więc źródło zakupu jest bardzo zagadkowe ;)
Awatar użytkownika
yogoro
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2009
Lokalizacja: Polska

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: yogoro »

Jak wynika z postu Kiera ,
katalog pachnie świeżością i dopiero co opuścił drukarnię , jak również nie będzie zapewne dostępny w EMPIK-u itp sklepach.
Czekamy zatem na wieści gdzie i za ile jest on do nabycia.
Ja sam piszę się już na dodatkowy egzemplarz
pozdrawiam[/list]
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: yakubu »

Szkoda, ze nie bylo zadnego info... No nic, trzeba szukac na wlasna reke po empikach.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: yakiba »

Kier , dobry żart.
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: cmyx »

Może powiedzmy jasno, żeby nie szukać tego katalogu po księgarniach bo go tam nie ma. Po co ludzie mają szturmować empiki i matrasy a już pewnie ich pracownicy się zastanawiają o co u licha chodzi tym pytającym ;)
MK
Posty: 21
Rejestracja: 27 sierpnia 2009
Lokalizacja: Warszawa

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: MK »

cmyx pisze:Może powiedzmy jasno, żeby nie szukać tego katalogu po księgarniach bo go tam nie ma.


Może trzeba szukać głębiej? Ta publikacja nie ma ISBN - Taką rzecz dostaje się tylko spod lady.
Pozdrawiam serdecznie

--
Mariusz K
Awatar użytkownika
TIGRA
Posty: 3
Rejestracja: 21 listopada 2009
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: TIGRA »

Ja dzisiaj kupiłam swój egzemplarz na Krakowskim Przedmieściu w W-ie. Zobaczyłam go na wystawie i jakoś tak nie mogłam się powstrzymać.
Bardzo fajna pozycja - polecam!
O płatku wiśni
na wietrze samotny,
czemu płaczesz?
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: cmyx »

Shirotatsu pisze:Katalog bedzie mozna zamówić elektronicznie na stronie stowarzyszenia lub po przez forum Rei Dojo gdzie w odpowiednim czasie założę osobny temat dotyczący katalogu.
Myślałem, że chociaż te słowa zostaną dotrzymane a tu książka sobie krąży i cisza. Też chciałem sobie kupić katalog ale nie mam czasu na bieganie po księgarniach i zaglądanie nazwijmy to pod ladę. Co innego było mówione a co innego wyszło. Jestem rozczarowany. Najpierw człowiek czeka i czeka a potem ma sobie latać i szukać bo gdzieś jest lecz nie wiadomo gdzie. To nie fair w stosunku do tych, którzy tyle czekali, ślędząc na darmo wątek, zadając pytania itd.
Awatar użytkownika
KIER
Posty: 144
Rejestracja: 16 lutego 2008
Lokalizacja: wawka to taka wieś

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: KIER »

cmyx - Poczekaj do poniedziałku 21 marca 2011r to będzie już info co i jak:)
Praca tytaniczna całego zespołu przyniosła końcowy efekt. Katalog już jest i myślę że wyszedł on całkiem ciekawie. W tym tygodniu zapadną pewnie już ostateczne kwestie sposobu dystrybucji (co poniektórzy mają jakieś dziwne chody lub dojścia).Mogę tylko nadmienić że ok 30 osób pracowało w różnym czasie nad formą, zawartością i kształtem katalogu. Pragnę im z tego miejsca podziękować za wykonanie tytanicznej pracy której ukoronowaniem jest katalog "Piękno wykute w stali" z wystawy w Krakowie.

Proszę jeszcze o parę dni cierpliwości.
Jeśli się uda to info na stronie PSMJ będzie już w sobotę.

Z pozdrowieniami
Jacek KIER

cmyx- i tak prywatnie. Ja nic takiego nie obiecywałem a przygotowanie katalogu w miarę dobrego trwa, tym bardziej że jest to takie pierwsze w Polsce przedsięwzięcie. Czyli, dość trudne.
Trzeba był złości się do pomocy jak zrobili to niektórzy koledzy, to byś był na bieżąco w sprawach katalogu.
Awatar użytkownika
cmyx
Posty: 62
Rejestracja: 15 września 2009

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: cmyx »

KIER, nigdzie nie powiedziałem, że Ty coś obiecywałeś. Temat w wątku wystawy prowadził Shirotatsu, którego zacytowałem.

Nie przypominam sobie, żeby warunkiem otrzymywania informacji, w wątku a nie prywatnie, był osobisty udział w projekcie. Nie przypominam sobie również by był ogłaszany jakiś nabór do pomocy.

Mam pełną świadomość, że ta praca wymagała sporego wysiłku, ale to nie ja wyszedłem z informacją, że jest planowany katalog, nie ja pisałem że będą podawane informacje na jego temat, nie ja zamroziłem temat bez słowa. Ja się tylko zainteresowałem możliwością zakupu tego katalogu i cierpliwie czekałem. Pytałem wtedy kiedy temat umarł, niejednokrotnie czując się jak natręt który coś wymusza o czym wtedy już pisałem.

Teraz również wyczuwam taki lekki zarzut, że "czego ty właściwie chcesz człowieku skoro przy tym się nie napracowałeś". Zupełnie jakbym nie doceniał Waszej pracy tylko oczekiwał, że teraz dostarczycie jaśnie panu cmyxowi katalog pod drzwi z przeprosinami, że tak wolno
Wam to szło. A tak wcale nie jest. Jestem zdania, że jak coś się mówi to się tego należy trzymać, albo to odwołać. Jeśli ja deklaruje, że chętnie kupię katalog to się tego trzymam. Nie mówię, że może kupię a może nie kupie, zobaczymy a potem sobie znikam.

KIER, napisałeś co i jak i tyle mi wystarczy. Poczekam aż się sprawa rozwinie bo miejsce na półce nadal wolne ;)
Awatar użytkownika
aambeeld
Posty: 170
Rejestracja: 26 listopada 2006
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: aambeeld »

:lol:
nieźle się ubawiłem tym Kier'a "Córka mi kupiła w empiku"!

hahaha - mi też ciśnienie skoczyło! :lol:

Świetny wstęp do zapowiedzi długo wyczekiwanego katalogu. :D

Żeby nie było offtopa - kolejna pozycja literatury: "The Art of Japanese Sword Polishing" by Satsuo TAkaiwa, Y. Yoshihara i Państwo Kapp.

Obrazek
Awatar użytkownika
KIER
Posty: 144
Rejestracja: 16 lutego 2008
Lokalizacja: wawka to taka wieś

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: KIER »

cmyk.

To jak widzisz Sam pytania powinieneś kierować do Shiro. Ja owszem na pytania kiedy będzie? odpowiedziałem tylko że "będzie" to tyle na tamten czas.
Obecnie już katalog jest i myślę że wystarczy dla wszystkich zainteresowanych. Wydany jest w formacie A4 na papierze kredowym lakierowanym w pełnym kolorku, stron 144 miękka oprawa. A jest jeszcze w twardej , ale to tylko parę sztuk celem uhonorowania garstki ludzi na całym świecie i nie będą one dostępne.

W sprawie pomocy przy katalogu, fakt ogłoszeń na słupach ani w TV nie było bo i po co. Kto chciał to sam się zgłosił i problemu nie był. Ludzie pomagali w różny sposób, każdy tak jak umiał. I za to Im dzięki.

A Ty już jesteś niezadowolony.

Z pozdrowieniami dla bardziej i mniej zadowolonych
Jacek KIER

P.S
aambeeld- fajna pozycja :D
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Miecz Japonski - Literatura

Post autor: Shirotatsu »

Witam

Ale się zrobiła afera :lol:


Cmyx - jeśli chciałeś się coś dowiedzieć odnośnie katalogu to trzeba było pisać bezposrednio do mnie.
Celowo nie pisałem żadnych informacji gdyz termin ukończenia druku nie do końca był precyzyjny. Miałem znowu pisać, że katalog juz prawie jest i potem znowu pszepraszać, za opóźnienie? Wolałem nic nie pisać, aż będę miał 100% pewne informacje.
Wyraźnie napisałem:
Shirotatsu pisze:Katalog bedzie mozna zamówić elektronicznie na stronie stowarzyszenia lub po przez forum Rei Dojo, gdzie w odpowiednim czasie założę osobny temat dotyczący katalogu.
Rozumiem, że wszystko to wynika z niecierpliwości w oczekiwaniu na katalog ale proszę na mnie się nie zżymać bo czekam na oficjalne potwierdzenie aby zamieścić odpowiednia informację.

No cóż - Kier zrobił po prostu brzydki kawał - wydarł od drukarza 2 egzemplarze i postanowił trochę się z Wami po przedrzeźniać.

W piatek (18.03.2011) odbędzie się walne zgromadzenie stowarzyszenia, na którym zapadną decyzje o dystrybucji i cenie.
W sobotę utworzę nowy watek dotyczący katalogu (tak jak w poprzednim poście pisałem - w odpowiednim czasie :wink: ) i tam zamieszczę wszystkie informacje.

pozdrawiam wszystkich niecierpliwych

Shiro

ps. myślałem, że zajmowanie się nihonto wymaga cierpliwości ale widać myliłem się.
ODPOWIEDZ