Ichihara Nagamitsu po szlifie

Dział poświęcony, starym, oryginalnym mieczom i oprawom japońskim.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Ichihara Nagamitsu po szlifie

Post autor: Shirotatsu »

No w końcu po wielu interwencjach w tpsa poprawili moje łącze i udało mi się zalogować na forum :)

Ostatnio na spotkaniu u Bartka dostałem to przeszlifowania od Kiera głownię Ichihara Nagamitsu. Nie było to jakieś wielkie szlifowanie bo głownia miała piękny oryginalny japoński szlif hadori. Było jednak w paru miejscach parę fatalnych rys, które szpeciły piękno tej głowni i trzeba było je usunąć. Nie była to dla mnie łatwa sprawa albowiem oryginalny szlif był hadori ja chcąc usunąc rysy musiałem ruszyc wszystko kamieniem Kaisei. Polerkę zrobiłem w starym stylu sashikomi. Ciekaw jestem a zarazem obawiam się jak mój szlif wypadnie w odniesieniu do poprzedniego. Przypuszczam, że Jacek powinien aż za dobrze pamiętać jak wygladała głownia przed moja pracą. :lol:

Zdjęcia troszkę mi nie bardzo wyszły - zupełnie nie wiem dlaczego, może jeszcze za mało mam doświadczenia w fotografowaniu lustrzanką.
W paru miejscach pojawiaja się brązowe refleksy pochodzące od listewki podtrzymujacej lampę, no i oczywiście wszędobylskie pyłki kurzu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: Ichihara Nagamitsu po szlifie

Post autor: TomekSan »

Aż mnie w żołądku ściska jak widzę tak piękne ostrza ! Świetne ! Oby takich więcej :)
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Ichihara Nagamitsu po szlifie

Post autor: yakiba »

Dobra robota ,piękna głownia a zdjęcia- chciałbym umieć takie robić
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Ichihara Nagamitsu po szlifie

Post autor: GrafRamolo »

Ładnie ładnie.
A co do zdjęć zrobię tutorial ale muszę znaleźć chwilę wolnego a z tym ciężko ostatnio.
Awatar użytkownika
KIER
Posty: 144
Rejestracja: 16 lutego 2008
Lokalizacja: wawka to taka wieś

Re: Ichihara Nagamitsu po szlifie

Post autor: KIER »

Witam
Fotki troszkę przekłamują jak głownie będę miał w ręku to dam pełen komentarz.
Z fotek widać że jest całkiem cacy taka mocna 5, tam jakieś pyłki wirują i zbytnio hady ostro nie widać.
Ale tak no to to całkiem fajnie.
Prześle foty Panu Mito Hon-ami-ke miech on oceni ;)
ale mi się nawet podoba

Z pozdrowieniami
Jacek K
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Ichihara Nagamitsu po szlifie

Post autor: Jian »

Czy można znać dokładne wymiary głowni ?
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Gość

Re: Ichihara Nagamitsu po szlifie

Post autor: Gość »

Kier prezentowal ta glownie w galerii i na zalaczonym certyfikacie jest podana nagasa-66,3 cm i drogi wymiar 1,8 cm podejzewam ze chodzi o sorii.
pozwole sobie na mala zgadywanke i obstawiam ze motohaba to jakies 3,2cm; sakihaba 2,2cm; motokasane 0,8cm;
ciekaw jestem czy mi sie udalo
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Ichihara Nagamitsu po szlifie

Post autor: Shirotatsu »

z niecierpliwościa czekam na opinie po szlifie. Głownia juz dotarła i ciekaw jestem bardzo spostrzeżeń własciciela.
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Ichihara Nagamitsu po szlifie

Post autor: Jian »

pewnie będą będą pozytywne :D
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: Ichihara Nagamitsu po szlifie

Post autor: TomekSan »

Takie miecze (i oczywiście szlify) utwierdzają mnie w przekonaniu, że dobrze wybrałem jeśli chodzi o ścieżkę miecza japońskiego :)
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
Awatar użytkownika
KIER
Posty: 144
Rejestracja: 16 lutego 2008
Lokalizacja: wawka to taka wieś

Re: Ichihara Nagamitsu po szlifie

Post autor: KIER »

Uf dotarłem w końcu do kompa
Jeśli chodzi o tą głownie to:
głownia jest bardzo ładna :)
Była ładna i miała dość szpecące wżerki oraz ktoś w niefrasobliwy sposób próbował ją chyba "szlifować" czego skutkiem było zdemolowanie hady a shinogi było podrapane jakimś drutem lub wiertłem.

To co zrobił mistrzu Shiro jest wyprowadzeniem na "ludzi" ładnego zdezelowanego kawałka stali na wspaniałą głownie. Zrobił to co tylko było możliwe do zrobienia na dzień dzisiejszy oraz na jego możliwości.
To była wspaniała robota.
A czy mi się podoba? Niech najlepszym tego przykładem będzie fakt że w dowód jego fachowości oraz jakości pracy :) będzie miał od mła jeszcze jedną głownie do wyprowadzenia na "ludzi". A mianowicie sygnowanego NOBUKUNI z lat 1308-1356. To dopiero będzie wyzwanie godne Mistrza :)

Z pozdrowieniami
Jacek K
ODPOWIEDZ