KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
michal-1975
Posty: 38
Rejestracja: 8 września 2008
Lokalizacja: małopolska

KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: michal-1975 »

Dzien Dobry prosze o pdanie gdzie mozna kupic w Polsce kamienie do SZLIFOWANIA NA MOKRO do katany lub noża aby ja doprowadzic do tzw. lustra. Podobno musza byc minimum trzy ziarnistosci. Czy moga to byc np. kamienie do szlifowania granitu.
Prosze jeszcze o podanie konkretnych oznaczen stali na damast wiem ze to ma byc miekka i twardza ale jakie ozmaczenia bo jak bede zamawial to musze podac i gdzie najlepiej ja kupic.Bardzo dziekuje.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: yakubu »

Poszukaj na forum - jest kilka tematow o szlifie, kamieniach i technice szlifowania. Kamienie raczej sprowadzane sa z zagranicy, a uzyskanie efektu lustra raczej nie jest celem szlifujacych nihonto jak mi sie wydaje. Ale na forum sa madrzejsi ode mnie i ewentualnie oni sie wypowiedza.
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: TomekSan »

Ja też się nie znam, ale efekt lutra jest w szczególności domeną papierów ściernych :roll:
Jak pisze coś źle to proszę mnie poprawić :wink:
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: norinaga »

Dobrze piszesz Tomek, a tak wogole Michale to w tym samym dziale tj. KUZNIA kilka tematow nizej niz twoj jest temat SZLIF a w nim 12 stron info, dawno go juz czytalem i malo pamietam ale jestem przekonany ze znajdziesz tam wszystkie interesujace cie informacje.
Ostatnio zmieniony 26 marca 2009 przez norinaga, łącznie zmieniany 1 raz.
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: Teddy »

Cześć

Ja tam się znam tylko ciut, ciut. Ale odważe się poprawić przedmówców.
Wprawwdzie wyszlifowałem i wypolerowałem w życiu raptem tylko jeden nóż wędkarski przerabiany przeze mnie, ale Tomek jestem pewny, że wypolerowanie na lustro to nie jest domena papierów ściernych tylko filcu i pasty polerskiej, albo z wyższej półki - igieł polerskich (chyba tak to się nazywa).

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: GrafRamolo »

Kamieniami lustra nie osiągniesz, to robi się nie poprzez szlifowania a poprzez zagniatanie metalu, tak zwaną igła polerską, ale jest to proces bardzo trudny i wymagający wprawy. Nie wiem czy w przypadku noża warto się w to bawić. Pasty polerskie niestety mają to do siebie że zacierają krawędzie ale może w przypadku noża nie jest to aż tak istotne.
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: TomekSan »

Teddy pisze: Tomek jestem pewny, że wypolerowanie na lustro to nie jest domena papierów ściernych tylko filcu i pasty polerskiej, albo z wyższej półki - igieł polerskich
Teddy, pamiętam jak jeszcze byłem ignorantem praktycznym jak i teoretycznym, wziąłem kątówke z nałożonym papierem ściernym i zacząłem nią jechać po ostrzu i zrobiło się "lustro" z drobnymi ryskami (ale było już lustro) pastą to już tylko się robi na "supergładkie lustro"
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: Teddy »

Cześć Tomku

Dla mnie lustro to jest właśnie to w Twojej nomenklaturze "supergładkie lustro", innego nie ma.
Lustro z drobnymi ryskami to "fajans", bo jakbyś się w nim przejrzał ? :D

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: TomekSan »

Hmm... no nie wiem, ja nawet przed pastą polerską mogłem się spokojnie przeglądać :wink:
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
Awatar użytkownika
Fatum
Posty: 143
Rejestracja: 3 stycznia 2009
Lokalizacja: bochnia

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: Fatum »

co jak co ,nie lustro jest punktem docelowym przy polerowanu glowni :D bo miecz nie sluzy do tego zeby sie w nim przegladac :lol:
ale tak zwykly papjer na katowce wystarczy do lustra i zbedna jest jeszcze pasta ,prawde muwiac jesli powieszhnia jest gladka to juz na granulaci 600 metal wyglada jak po chromowaniu ,wysokie obroty i ruch kolowy o to cala tajemnica .Z tym jednak ze trzeba pamietac ze to poler odpustowy i wyglada conajmniej sztucznie i tandetnie
brk mi polskich znakow wiec zgury uprzedzam
(fla)MASTER
Posty: 134
Rejestracja: 6 lipca 2006

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: (fla)MASTER »

hmm ...
przy komanagura wychodzi lustro,
no może prawie lustro...
Awatar użytkownika
michal-1975
Posty: 38
Rejestracja: 8 września 2008
Lokalizacja: małopolska

kamienie

Post autor: michal-1975 »

A co sadzicie o kamieniach szlifierskich do granitu uzywanych w zakladach kamieniarskich kamienie ( magnetyzowe) sa tam wszystkie granulacje
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: GrafRamolo »

Kamienie do mieczy są jedne, i nie warto zawracać sobie głowy substytutami bo i tak na końcu poszukiwań stwierdzi się że oryginalne są najlepsze.
Awatar użytkownika
michal-1975
Posty: 38
Rejestracja: 8 września 2008
Lokalizacja: małopolska

kamienie do szlifowania

Post autor: michal-1975 »

Dziekuje za odpowiedzbardzo. Ciezko chyba kupic takie kamienie w Polsce ale znalazlem taki sklep i chcialbym abyscie mi doradzili czy te kamienie moga byc podaje adres www.remsport.pl sa to kamienie- Kamien naturalny ARKANSAS firmy Snoli gradacja 800 i 1500 , Kamien ALU-oxyd firmy Holmenkol gradacja 120 i 400, Kamien ceramiczny firmy Swix-m co o tym sadzicie myle ze chyba jestem coraz blizej wreszcie znalezienia takich kamieni w Polsce.
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: Shirotatsu »

Tu mozesz sobie spokojnie zamówic kamienie

http://sklep.dluta.pl/index.php?k=39

Ceny nawet przystępne.
Awatar użytkownika
michal-1975
Posty: 38
Rejestracja: 8 września 2008
Lokalizacja: małopolska

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: michal-1975 »

ceny niskia ale czy sie sprawdzą te kamienie? w sumie te do granitu wypróbuje, odpisze jak sie na nich szlifuje.
Awatar użytkownika
michal-1975
Posty: 38
Rejestracja: 8 września 2008
Lokalizacja: małopolska

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: michal-1975 »

dzieki za adres kamieni chyba jednak zrezygnuje z tych mioch do granitu i skorzystam z twojej podpowiedzi własnie chciałem taki adres-jeszcze raz dzieki za konkretna odpowiedz
Awatar użytkownika
michal-1975
Posty: 38
Rejestracja: 8 września 2008
Lokalizacja: małopolska

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: michal-1975 »

Czesc mam pytanie do Shiro mieszkam niedaleko od Ciebie, czy mogę kiedyś odwiedzić twoją kuźnie i zobaczyć palenisko , młot i narzędzia.
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: KAMIENIE DO SZLIFOWANIA NA MOKRO

Post autor: Shirotatsu »

Oczywiście nie ma zadnego problemu z odwiedzeniem mojej kuźni, zadzwoń tylko lub napisz maila to się umówimy.
ODPOWIEDZ