
..a w szczególności lidera , a za razem moderatora tej części forum - Tadeusza - z tego miejsca gratuluje


Dziekuje Adminom/owi za umozliwienie nam poszerzania wiedzy na Waszym/Naszym Forum

Na początku słowem wstępu raz jeszcze:
Niwaki to nie Bonsai !!
Temat w formie opracowania dostępny na: www.naturalfine.com/niwaki

Choc obie te sztuki łączy bardzo wiele. Zarówno Bonsai jak i Niwaki , Suiseki czy ogrody japonskie , ogrody medytacyjne zen (w tym wypływ miał też Buddyzm) ..mają korzenie w Sinto - religii bóstw , w której prócz wiekowych drzew "oddawano cześć" również głazom/skałom i np. wodospadom.
Niwaki w przeciwieństwie do Bonsai to drzewa hodowane w gruncie , lub w pojemnikach z założeniem , ze i tak do niego trafią...
z japonskiego NIWA(ogród) , KI (drzewo). - więc będą to wszystkie drzewa jakie spotkamy w ogrodzie japońskim..
niejednokrotnie drzewa tak dopracowane i wyidealizowane , ze smiało kwalifikowałyby się na wystawy "bonsajowe" ..podobnie jak w Bonsai i tutaj mozemy wyróżnic podstawowe style realizowane mniej , lub bardziej formalnie.
-KYOKUKANSHITATE wijący się
-SOKANSHITATE bliźniaczy
-TAKANSHITATE mnogi
-TAMAZUKURI kule
-DANZUKURI schody
-KAIZUKURI muszle
-KARIKOMI (jp. ko -pojedyncze) kule
(Tłumaczenia z angielskiego!)
Ponizej przedstawiam fotografie kartki z mojego notesu:

Karikomi (zdjecie ponizej) to rosliny formowane w kuliste , czasem pół-kuliste/lekko eliptyczne formy , głównie strzyżone techniką "żywopłotową" gatunki (Bukszpan, Ligustr, Berberys itp) z chaosem wewnątrz stanowią w grupach po kilka/nascie , element ogrodów Japonskich , w roznych , symbolicznych , przemyslanych i uzasadnionych kombinacjach.

Z reguły jednak "rasowe" niwaki obfitują w mochikomi co swiadczy o wieloletniej pielęgnacji i pracy włożonej w stylizacje konkretnej struktury drzewa - konarów i gałęzi..


Monkaburi to głównie (jesli nie tylko (?) ) Sosny ..usytuowane przy wejsciach do ogrodów i przy bramach posesji z bardzo charakterystyczną gałęzią nad wejściem "gałąź witająca"

Fusezukuri - drzewa których dolne partie podparte są za pomocą konstrukcji z bambusowych tyczek , technika pozycjonująca gałęzie w celu opyumalnego doswietlenia , stosowana tez głównie (jeśli nie tylko (?)) w wypadku Sosen.

Tyle słowem wstępu do tego pięknego tematu


Liczę na Waszą pomoc i rozszerzenie wątku , może jakieś poprawki jeśli coś napisze nie tak, sam jestem jeszcze zielony ale pragnę zgłębiać tą wiedzę i temat będę uzupełniał w miarę konsekwentnie

