Coroczny konkurs twórców.

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Coroczny konkurs twórców.

Post autor: GrafRamolo »

Wpadłem na pomysł by urządzić sobie raz w roku zjazd twórców połączony z konkursem. Tak jak w Japonii tylko na mniejszą naszą skalę.
Zasady były by proste, w ciągu roku na pewno każdy z nas coś stworzy i to co uzna za najciekawsze pokazywał by a inni by oceniali.
Kategorie jakie wydają mi się rozsądne były by takie:
1)Katana
2)Inne ostrze
3) tsuba
4) inna część oprawy

W Japonii mają oddzielne kategorie na wakizashi tanto yari itp ale u nas raczej to było by nadto.
Co do nagród hmm tego w sumie jeszcze nie przemyślałem ale nie przemyślałem jeszcze wielu spraw więc rzucam tylko pomysł a resztę pozostawiam do przedyskutowania. Kto był by chętny i czy macie jeszcze jakieś pomysły? I jak oceniacie moją wizję?
Wstęp na taką imprezę był by otwarty dla każdego ale w konkursie brać by mogły tylko udział w miarę tradycyjnie wykonywane prace.
Shouryu

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: Shouryu »

Dobry pomysł.

Dodał bym jedna kategorie, mianowicie inne "ostrze (głownia ) japońskie" . W tej kategorii konkurowały by tanto, wakizashi i inne głownie jak np. yari.
A są wśród nas twórcy robiący yari. Może zechcą pokazać swoje prace ?

Natomiast kategoria "inne ostrza" obejmowała by prace "niejapońskie". Np. szable i miecze europejskie.

Co do nagród. Myśle, że w najbardziej prestiżowej kategorii "katana" nagrodą mogło by być to że kolejna edycja konkursu odbyła by sie w miejscu zamieszkania zwycięzcy. I to on był by gospodarzem imprezy.

Co do innych. Prestiż wygranej jest chyba sam w sobie wystarczającą nagrodą?

Gdyby w końcu stowarzyszenie zaczęło działać , coroczny konkurs był by świetnym uzupełnieniem jego pracy. I stowarzyszenie mogło by oceniać, tak jak to ma miejsce w Japonii, twórców. Szeregując ich w rankingu.

Myślę , że konkurs był by dobrym sposobem uaktywnienie środowiska. Oraz sposobem na przyciągniecie twórców zajmujących sie "japońszczyzną" ale będących poza ReiDojowym środowiskiem.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: GrafRamolo »

Wolał bym uniknięcie mieszania broni europejskiej i japońskiej, już to kilka razy przerabiałem i nigdy nie wynika nic dobrego to jednak inne dziedziny choć wydawało by się że podobne.

Natomiast aby nagrodą było organizowanie konkursu w miejscu zamieszkania zwycięzcy to dobry pomysł ale ma pewne "ale" Nie każdy dysponuje miejsce do zorganizowania takiej imprezy, poza tym będzie obarczony odpowiedzialnością organizacyjną choć w minimalnym stopniu a to zawsze jakieś obciążenie no i do niektórych miejsc w Polsce dużo łatwiej dojechać niż do innych więc nietypowa lokalizacja mogła by spowodować duży ubytek chętnych. Ale pomysł mi się podoba tylko niestety w moim odczuciu minusy przeważają. Choć chętnie chciał bym aby mój realizm został przegłosowany.

To prawda dobrze było by powołać w końcu to stowarzyszenie i fajnie by było gdyby odbywało się to w ramach jego działalności.
joneleth
Posty: 138
Rejestracja: 14 listopada 2007
Lokalizacja: Gielniów/Kielce

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: joneleth »

Pomysł Przedni.
Świetną sprawą było obejrzenie i porównanie w jednym miejscu prac wielu twórców, a zwłaszcza tych z czołówki:-).
Była by to też szansa aby zobaczyć swoje błędy i czegoś się nauczyć.
Popieram jak najbardziej tę inicjatywę.
A czy masz już na oku jakiś konkretny termin?
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: yakubu »

Pomysl zaiste ciekawy tylko jest jedno ale... Tworcow, ktorzy moga pokazac cos naprawde na wysokim poziomie jest u nas malo i boje sie, ze prac do wyboru bedzie co kot naplakal (obym sie mylil, ale co to za konkurs gdzie nie ma z czego wybierac). Chyba, ze koledzy sa plodniejsi niz moge przypuszczac :P A co do miejsca i czasu - najlepiej, gdyby konkurs odbywal sie gdzies w centrum kraju, zeby kazdy mial szanse dojechac i jego termin byl ustalany z duzym wyprzedzeniem - zorganizowanie spotkania ludzi z calego kraju jest dosc trudne, zwazywszy na to, ze kazdy ma jakies swoje obowiazki.
joneleth
Posty: 138
Rejestracja: 14 listopada 2007
Lokalizacja: Gielniów/Kielce

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: joneleth »

Yakubu, to prawda że niewiele jest osób których prace mogą wzbudzać zachwyt, ale myślę że wszyscy zdają sobie z tego sprawę; wydaj mi się nawet że obsada ewentualnych podiów w każdej z kategorii jest na dzień dzisiejszy do przewidzenia (no może poza kolejnością), ale chyba nie o to tu chodzi, przynajmniej w chwili obecnej.
Również Ci, którzy dopiero się uczą a coś nie coś im wychodzi w miarę powiedzmy "przyzwoicie" mogli by wziąć udział w konkursie. Nie idzie tu o wygraną czy nagrodę tylko o możliwość konfrontacji swych wyrobów zwłaszcza z tymi najlepszymi, wspólne spotkanie i wymianę doświadczeń, myśli i poglądów, co zawsze jest rozwijające. W końcu nie od razu ..., a od czegoś trzeba zacząć. Poza tym taki konkurs na pewno podziałał by na wszystkich motywującego.
Patrząc zaś w przyszłość, gdyby organizować taki konkurs rokrocznie, myślę że za każdym razem ilość i poziom prezentowanych pac będzie wzrastać i wtedy można by rzeczywiście stworzyć w miarę rzeczowy ranking prestiżowych wytwórców.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: GrafRamolo »

Polska to nie Japonia, twórców była by garstka, ale głównie właśnie chodziło mi o wymiar towarzysko edukacyjny. Każda praca wykonana w duchu japońskim była by mile widziana. A jest już nas kilku jak tak sobie myślę.
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: Jian »

Fajny pomysłi jak bym znalał czas to na pewno wystawił bym swoje prace oraz prace P.Piotra Starowicza,zapewne było by co pooglądać.

Jednym z ciekawych działów mógłby być temat związany z nożami w stylu japońskim- kuchenne itd.
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: GrafRamolo »

Tradycyjne noże też by były ciekawe.
Czas właśnie to jest kluczowa kwestia. Nie możemy myśleć "jak będę miał czas" bo nic się nie zorganizuje nigdy. Czas zawsze jest nie oszukujmy się jeden dzień z 365 w roku zawsze można sobie wygospodarować, choćby kosztem piwka z kolegami lub innych przyjemności (choć dla mnie osobiście takie spotkanie z Wami to była by jedna z większych przyjemności w roku, której nie potrafił bym sobie odmówić). To naprawdę zależy tylko od chęci, ja ostatnio straciłem pół roku z życia i praktycznie nic się nie zmieniło i nie odczułem większych zmian. Za to nauczyłem się aby nie szukać wymówek tylko działać bo jeśli nie będziemy działać to nic nigdy nie osiągniemy i nikt za nas tego nie zrobi.
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: Jian »

myślę że w takim razie trzeba będzie podogrywać tematy i ustalić jakiś termin tak by wszystkim pasowało.
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Shouryu

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: Shouryu »

Wszystkim nigdy pasować nie będzie. Już to przerabialiśmy nie raz.

Grafie , skoro ma być japonski konkurs , niech tak będzie. :o

Jest wiosna, zatem jeśli ustalic termin na jesień , to powinno w miarę wypalić. Zimą moga być problemy z dojazdami. Zatem prenie by nie wypalio i trzeba by czekac do przyszłego roku.

Grafie , pomysł jest twój. A jako że masz miejsce i dogodna likalizacje ... chyba wiadomo u kogo odbędzie sie pierwsza edycja. :wink:
Pozostaje tylko termin. :P
joneleth
Posty: 138
Rejestracja: 14 listopada 2007
Lokalizacja: Gielniów/Kielce

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: joneleth »

Jeśli zatem Grafie, zgodzisz się pełnić rolę gospodarza, myślę że wybór terminu jest Twoim przywilejem. Zaproponuj zatem jakąś orientacyjną datę, którą ewentualnie wspólnie przedyskutujemy.
Ja natomiast, ze swej skromnej strony, również przychylił bym się do pory jesiennej.

No chyba że z jakiegoś powodu nie będziesz mógł się tego podjąć.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: GrafRamolo »

No to działajmy.
Myślę że podstawa to zebrać chętnych. Kto w takim razie by chciał wziąć udział?
Jesień myślę jest dobrym pomysłem.
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: Jian »

ja wstępnie się deklaruję :wink:
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
joneleth
Posty: 138
Rejestracja: 14 listopada 2007
Lokalizacja: Gielniów/Kielce

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: joneleth »

Myśle że i ja do jesieni zdąże coś skończyć, w związku z czym także chciałbym wziąć udział w konkursie.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: GrafRamolo »

3 osoby to akurat na podium się zmieszczą ;) ale mam nadzieję że dołączą jeszcze inne.
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: Shirotatsu »

Bardzo fajny pomysł Grafie.
Oczywiście jestem chętny pod warunkiem, że taki konkurs będzie sie odbywał NIE później niz wrzesień.
Najbardziej odpowiedni termin to jak dla mnie pierwsza połowa września.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Coroczny konkurs twórców.

Post autor: GrafRamolo »

Termin to kwestia uzgodnienia jeszcze. A co shiro od września przechodzisz na emeryturę ;)
ODPOWIEDZ