Nowa tsuba

Pokazujmy nasze prace i te udane i te mniej.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Nowa tsuba

Post autor: GrafRamolo »

troszkę miałem przerwy z twórczości ale nadrabiam te braki, oto moje najnowsze dzieło

Obrazek
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Nowa tsuba

Post autor: Jian »

Bardzo ładna tsubka Grafie.

Mam pytanie: Twoje prace są wykonane bardzo dokładnie i szczegółowo,jednak czy by nie dało się uzyskać tego samego efektu tak by krawędzie wyryte w tsubie były by bardziej gładkie?

Nie wiem czy się jasno wyraziłem?
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Nowa tsuba

Post autor: GrafRamolo »

Oczywiście da się to tylko kwestia zastosowanej techniki/narzędzia/wykończenia. Te kraędzie w tej tsubie podniesione są może o 0,5mm to naprawdę delikatne rancik, i pochodzi po prostu spod młotka, lubię taki efekt ale można osiągnąć praktycznie każdy inny. To tylko takie moje artystyczne widzimisię.
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: Nowa tsuba

Post autor: norinaga »

Wydaje mi sie ze Jian mial na mysli wyryte w tsubie skaly.
Osobiscie wydaje mi sie ze nie sa one wcale takie ostre.
Tsubka bardzo fajna, podobami sie wlasnie ten kontrast-miekkie fale i "ostre" skaly, malpa tez bardzo "elegancka", jak zmniejszy sie fotke tak zeby tsuba byla realnych rozmiarow to dopiero widac ile w tym precyzji.
Jedyne co mnie drazni to ten inny odcien w miejscu gdzie byl uzyty papier scierny, ale mysle ze z czasem kolor sie wyrowna.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Nowa tsuba

Post autor: GrafRamolo »

A skały. To z kolei charakterystyczny ślad po rylcu japońskim, tego typu rylce nie były używane w europie i zostawiają właśnie taki dość specyficzny kontur, podpatrzyłem je kiedyś z mądrej książki. Ale w dotyku nie są nic a nic ostre, dbam bardzo o tego typu aspekty. Mi się podoba ten ślad ale każdy ma inne gusta. Co do ciemniejszego miejsca, nie używam papierów ściernych (jak już to kamienie). Pracuje tradycyjnymi metodami, to jest miejsce gdzie użyłem hisage czyli tradycyjnych hmm jak by to nazwać zdzieraków/drapaczek, to takie stalowe narzędzie do skrobania powierzchni w celu wygładzenia jej. Musiały nie być idealnie ostre i użyłem nieco większej siły dlatego miedź w tych miejscach się bardziej skompresowała i utwardziła i po za patynowaniu w rokuscho nabrała innego odcienia. Sposób na to to wyżarzyć całą tsubę by ujednoliciła się, ponownie wyczyścić i za patynować, przyznam się bez bicia, nie chce mi sie, ale jeśli yakubu będzie nalegał, zrobię to.
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowa tsuba

Post autor: yakiba »

Gratuluję Grafie , mnie ta tsuba się podoba i jeśli miałbym uwagi to nie do wykonania tylko do projektu, trochę zmieniłbym proporcje .
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Nowa tsuba

Post autor: GrafRamolo »

Na większe czy na mniejsze?
Awatar użytkownika
Fatum
Posty: 143
Rejestracja: 3 stycznia 2009
Lokalizacja: bochnia

Re: Nowa tsuba

Post autor: Fatum »

No robi wrażenie .naprawdę gratuluje mi najbardziej podoba się właśnie tło tsubki małpa mniej (nie to żę mi się nie podoba bo dłonie to mistrzostwo przy tej skali tak jak i tważ) ale właśnie to tło szczegulnie pomysł z np rużnicą poziomów w obrębie pola seppa i ta gra lewo -prawo (podobnie jak w tsuba z sową na drzewie ) szczegulnie mi się podoba .chyle czoła
brk mi polskich znakow wiec zgury uprzedzam
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowa tsuba

Post autor: yakiba »

Właściwie mógłbym się podpisać pod tym co napisał Fatum
Awatar użytkownika
Arek San
Posty: 531
Rejestracja: 8 listopada 2004
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowa tsuba

Post autor: Arek San »

ja bym dorobił hitsu ana oraz takane ato:)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Nowa tsuba

Post autor: GrafRamolo »

Hitsu może może, ale to projekt Yakubu, Takane jakoś mi nie pasuje. Zbyt mocny akcent by się stworzył, odciągał by uwagę od głównej kompozycji, poza tym był by innej zupełnie materii, był by dość obcy.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowa tsuba

Post autor: yakubu »

Ja mimo ze mnie palce swierzbia na razie wstrzymam sie od komantarza i odezwe sie dopiero, jak wezme tsube w lapki i zobacze ja "live" :)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Nowa tsuba

Post autor: GrafRamolo »

W poniedziałek wysyłam.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowa tsuba

Post autor: yakubu »

Dzis wrocilem z dyzuru i na biurku juz czekala na mnie tsuba... Jeszcze raz dziekuje za wspanialy prezent!
A jesli chodzi o moje wrazenia i uwagi:
- kocham miedziane oprawy i ciesze sie, ze wybor padl wlasnie na ten badz co badz delikatny, ale jakze piekny metal;
- bardzo mily kolor po zapatynowaniu - jedynie najbardziej rzucajaca sie w oczy wada (juz wczesniej wymieniona) to inny odcien w miejscach uzycia rylca. To chyba najbardziej psuje odbior calej tsuby, bo jest latwo dostrzegalne;
- przyjemne lekkie uniesienie krawedzi - trudno mi dokladnie opisac moje wrazenie, ale porownam to do delikatnej ramy, w ktorej jest obraz;
- makak bardzo ladnie i precyzyjnie zrobiony - oczywiscie zawsze mozna sie czepic jakis szczegolikow, ale to bardzo koronkowa robota. Dodatkowo bardzo trudno w plaskorzezbie przedstawic cos, co ma o wiele wieksza "glebie" a skroty perspektywiczne nie sa latwym kawalkiem chleba;
- moglbym sie doczepic przestrzeni miedzy skala z przodu, a zanurzonym tulowiem makaka - tu powinno byc o wiele ciemniej, niz gdzie indziej (najciemniejsze miejsce calej kompozycji). Ale zdaje sobie sprawe, ze to nie obraz i nie mozna sobie ot tak domalowac koloru, tylko mozna sie ew. ratowac innym metalem/patyna. Czy w tym przypadku byloby mozliwe zrobienie tkiego efektu nie wiem, nie moj poziom wiedzy i umiejetnosci;
- co do kozukahitsu itp. Sam Graf proponowal mi to rozwiazanie. Ja jednak uwazam, ze jest to glownie otwor funkcyjny i gdy nie ma kozuka raczej jest to sztuka dla sztuki. Oczywiscie Graf (slusznie) stwierdzil, ze jest to tez element zdobniczy, ktory rownowazy kompozycje, ale ja mimo wszystko sklonilem sie ku nie dziurawieniu - wiecej miedzi dla mnie ;P I powiem wam, ze nie zaluje - tsuba ma masywniejszy, bardziej agresywny wyglad i nie sadze, ze jest na tyle kompozycyjnie przeladowana, zeby robic cos z druga strona.
No, to jak na pierwsze wrazenie byloby wszystko :) Na reszte rozwazan bede mial duzo czasu ("my precious!" jak to mawial Gollum). A dla Grafa oczywiscie piatka w dzienniczku!
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Nowa tsuba

Post autor: GrafRamolo »

Ciemniejsza patyna jest do poprawienia, jeśli byś chciał możesz odesłać tsubę a ja ją jeszcze raz za patynuje. Nie zrobiłem tego bo po pierwsze chciałem się dowiedzieć dlaczego tak wyszło (teraz już wiem po wnikliwej analizie) po drugie musiał byś czekać z tydzień dłużej a nie chciałem tego. Ale jeśli
Ci to bardzo przeszkadza to poprawię.
joneleth
Posty: 138
Rejestracja: 14 listopada 2007
Lokalizacja: Gielniów/Kielce

Re: Nowa tsuba

Post autor: joneleth »

No Grafie, po długiej przerwie prawdziwe wejście smoka :D
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowa tsuba

Post autor: yakubu »

GrafRamolo pisze:jeśli byś chciał możesz odesłać tsubę a ja ją jeszcze raz za patynuje.
To jak prosic Golluma zeby odeslal pierscien ;P Uznales tsube za skonczona, wyslales i za ukonczona ja tez ja uznaje :)
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowa tsuba

Post autor: Shirotatsu »

Grafie bardzo ładna tsubka. Bardzo lubię miedziane ładne spatynowane kompleciki. Brakuje mi tylko hitsu-ana aby zrównoważyć nieco kompozycje małpiszona. Ale poza tym praca jest "the best"

Yakubu a Tobie gratuluje posiadania tego "skarbu".
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowa tsuba

Post autor: yakubu »

Dziekuje bardzo ! ( sam tez sobie gratuluje ;P )
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Nowa tsuba

Post autor: bisonn@wp.pl »

No Yakubu gratulacje posiadania i wygrania konkursu a Grafowi wspaniałej pracy ,teraz nie pozostaje ci nic innego jak tylko dorobić resztę okuć i zroić kąplet..
ODPOWIEDZ