Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

BroWC
Posty: 32
Rejestracja: 20 lipca 2011

Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: BroWC »

Witam. Trenujac sobie dzisiaj kata naszla mnie pewna refleksja, czy walka mieczem trzymanym czubkiem ostrza do tylu, ostra krawedzia do dołu ma jakakolwiek szanse bytu? Jak dla mnie, walka w ten sposob bylaby calkiem efektowna, ale czy rownie skuteczne jak zwykle ciecia? Dla proby machnalem sobie kilka razy pare ciec z battodo, tylko ze wersja "odwrotna" i zasady sa chyba te same, jednak nie sprawdzalem tego na zadnym celu, wiec nie moge nic o tym powiedziec. Kieruje do was prosbe, drodzy forumowicze, czy moglibyscie ocenic ten sposob ciecia okiem specjalisty. chcialbym sie dowiedziec, w miare mozliwosci jak najwiecej o tego typu "sprawach", uwazam to za szalenie ciekawe.
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: basil »

Ten sposób widać na paru japońskich filmach (ja kojarzę Ame Agaru i jakiś o Shinsengumi, gdzie tak walczył Okita Sooji). Jakkolwiek takie założenie wydaje się durne, bo każde odbicie miecza grozi, że twój własny miecz cię zabije...

EDIT: po poście poniżej dochodzę do wniosku, że chyba nie zrozumiałem o czym jest temat ;)
Ostatnio zmieniony 30 sierpnia 2011 przez basil, łącznie zmieniany 1 raz.
"Bycie Basilem zobowiązuje"
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: Tomashi »

Mówimy o czymś takim?
W katori Shinto ryu nazywamy to Sha No kamae
Obrazek
Obrazek

A kendocy, iaidocy, i osoby z różncyh ryu kenjutsu znają to jako waki no kamae

Obrazek

o ile samo Sha No kamae jest dla mnie niewygodne, o tyle waki no gamae to jedna z moich ulubionych pozycji, gdyż umożliwia dużą mobilność ruchu, a cięcie miecza z jest wyjątkowo szybkie, mam wrażenie że działa trochę na zasadzie dźwigni przez wznoszący ruch ramion.
Zastosowanie: http://www.youtube.com/watch?v=WOunibdB ... re=related
BroWC
Posty: 32
Rejestracja: 20 lipca 2011

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: BroWC »

Wybaczcie, nie chodzilo mi o pozycje ostrza ile o sposob jego trzymania, gdzie maly palec jest najblizej tsuby. Basil, dobrze mnie wiec zrozumiales, nawet pmimo tego ze zle sie wyrazilem, gomene. :)
Jesli chodzi o sposob ciecia jaki podales Tomashi, tez jest on jednym z moich ulubionych i mysle ze wychodzi mi najlepiej ze wszystkich ciec.
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: Tomashi »

Ok, czyli na myśli masz jakiś swoisty Zatoichi-stajl, na ile rozumiem, tylko z ewentualnym trzymaniem oburącz ;) ?

Obrazek
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: GrafRamolo »

Wiertło wierci w jednym kierunku, w drugim po prostu nie działa, miecz to narzędzie zaprojektowane w określony sposób, używanie go wbrew jego budowie jest bez sensu.
BroWC
Posty: 32
Rejestracja: 20 lipca 2011

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: BroWC »

Oburacz, czy jedna reka, to jest raczej obojetne.
Grafie, zgadzam sie ze uzywanie rzeczy wbrew ich zastosowaniu jest bez sensu, popieram cie w 100%, po prostu chce sie o tym jak najwiecej dowiedziec bo uwazam to za ciekawostke i bajer, watpie w skutecznosc takowych ciec w realnej, lub nawet sportowej walce. Przyznaje, ze to po prostu fajne, efektowne, a do tego ciekawe.
Nie wiem czemu, ale taki sposob walki kojarzy mi sie z zabojcami i ninja...
A.M.Dietl
Posty: 32
Rejestracja: 22 maja 2011

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: A.M.Dietl »

nie wiem czy mozna wierzyc filmom i legendom ale /podobno/uzywano uderzen strona mune aby nie zabic przeciwnika a tylko go obezwladnic.
byloby to zgodne z japonska doktryna prawna nakazujaca ujac przestepce zywego i z jaknajmniejszym uszczerbkiem fizycznym i psychicznym/aby mogl w dobrej formie wytrzymac przesluchania,proces i poniesc kare/.w kilku filmach/DoraHeita/widac wyraznie jak bohater dobywa miecza i odwraca go w rekach po czym powala przeciwnikow nie zabijajac ich.ale w filmach nie takie rzeczy pokazuja.....
A.M.Dietl
Posty: 32
Rejestracja: 22 maja 2011

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: A.M.Dietl »

aha....nie doczytalem,odwrotne trzymanie,maly palec przy tsuba...
ja jestem realista,mysle ze gdyby to bylo skuteczne to Senseje by tego uczyli...moze jakies /bardzo/stare szkoly i ich tajne formy,np.wakizashi w b.bliskim zwarciu???
A.M.Dietl
Posty: 32
Rejestracja: 22 maja 2011

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: A.M.Dietl »

ps.2 na you tube jest"Ogawa Ryu Batto Jutsu Yoma no Oku,old forms from makimono",tam sa takie chwyty ale tylko przy nukitsuke,przy kiritsuke juz normalnie......
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: Mr Smail »

o tym mowicie?
http://www.youtube.com/watch?v=_ELEDHuodZU

zastanawiam się dlaczego czasami tak jednostronnie podchodzicie do tematu, bez opcji ze moze byc inaczej :)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
BroWC
Posty: 32
Rejestracja: 20 lipca 2011

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: BroWC »

Bardzo podobne ciecie cwiczylem sam nawet nie wiedzac ze cos takiego istnieje! Slowo daje! To dla mnie wielka chwila. Styl Daro-Ryu juz w drodze. :lol:
Prosze was o jak najwiecej informacji o tym stylu i jak najwiecej filmikow.
Z gory dzieki. :wink:
PS. Skads kojarze chyba tego Suzuki, to chyba ten ze zdjec w Podreczniku Battodo sensei Piotrkowicza, a przynajmniej tak mi sie wydaje, ze to on.
A.M.Dietl
Posty: 32
Rejestracja: 22 maja 2011

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: A.M.Dietl »

Mr.Smail,to nie ten link,to jakies chlopaki kombinujace wlasna"szkole".wejdz na "ogawa ryu" na tubie,jest dosc duzo filmikow z Ogawa sensei,robi dosc kompletna stara szkole,wyglada przekonywujaco.
/nie potrafie przepastowac linku,sorry klutz jestem....../
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: Mr Smail »

Nie, A.M.Dietel, nie zawsze to co się wydaje jest tym co jest, nie zawsze wszystko wiesz :-) "te jakies chlopaki kombinujace wlasna"szkole" to ćwiczą sobie jedna z form Mugen Shinto Ryu, Nazwiska są w sumie zbędne skoro i tak nikt szkoły nie kojarzy :-) Ogawa Ryu to to z Brazyli, fajne :-) Jednak Mugen to dość stare iaijutsu z Japonii, a o tym tu piszemy :-)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
keylan
Posty: 123
Rejestracja: 23 grudnia 2010

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: keylan »

basil pisze:Ten sposób widać na paru japońskich filmach (ja kojarzę Ame Agaru i jakiś o Shinsengumi, gdzie tak walczył Okita Sooji). Jakkolwiek takie założenie wydaje się durne, bo każde odbicie miecza grozi, że twój własny miecz cię zabije...

EDIT: po poście poniżej dochodzę do wniosku, że chyba nie zrozumiałem o czym jest temat ;)
był jszcze jakiś film z tym gościem który grał nieśmiertelnego(wypadło mi z głowy) gdzie uczyli go tego stajla :)
W europejskiej szermierce widziałem na jednej z rycin miecz trzymany do dołu z chwytem odwrotnym (mały palec przy jelcu), ale to był wynik jakiejś akcji która kończyła się pchnięciem z góry...
BroWC
Posty: 32
Rejestracja: 20 lipca 2011

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: BroWC »

Skoro juz przy temacie jestesmy, bo w sumie swiezbi mnie zeby zapytac, to czy ktos mogłby przyblizyc owy styl mugen shinto ryu? Widzialem na youtube filmiki z tym, ale nic nie slyszalem o tym stylu. Darujcie mi prosze ten maly offtop. :)
BroWC
Posty: 32
Rejestracja: 20 lipca 2011

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: BroWC »

Dyskusja troche obumarla...
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: Mr Smail »

bo to temat w ktorym zawsze bylo malo do powiedzenia poza tym ze "tak mieczem sie nie robi" :-)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
Tomashi
Posty: 323
Rejestracja: 14 stycznia 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: Tomashi »

Kiedyś na kendo-world.com była dyskusja, a właściwie ostra kłótnia i jatka nad stylem zatoichi ryu, który jakiś człek założył sobie w JuEsEj. A tutaj link do jednego z paru tematów, gdzie wspomniana jest dana szkoła, plus wylane szambo na sposób używania miecza ;)

http://www.kendo-world.com/forum/showth ... 0ec435a3b1
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: Mr Smail »

dla mnie wszelkie dyskusje są zbędne, broń to broń i można jej używać tak czy siak, byleby było skutecznie, a jest bo da się tak pociąć - niedługo filmik wrzucę jakiś :-)
a jeśli ja, taka miernota miecza mogę ciąć w taki sposób, to o czym tu dyskutować :-)
najwyżej o subiektywnych odczuciach co do estetyki takich ciec :-)
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: GrafRamolo »

Mr Smile masz 100% racje ale zauważ jeden prosty fakt, pistolet to broń można też robić z nim co się podoba, gangsterzy trzymają go poziomo dla stylu, ale widziałeś oddział anty terrorystyczny tak posługujący się bronią palną?

Tu nie chodzi o to co można a co nie tylko, co jest optymalnym wykorzystaniem potencjału broni a co nie.
Awatar użytkownika
Mr Smail
Posty: 386
Rejestracja: 1 września 2007
Lokalizacja: Opole

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: Mr Smail »

zgadzam się z Tobą w 100%, ale wszystko zależy od sytuacji i kontekstu

dlaczego gangsta trzymają bron tak własnie, nie dla stylu, bo to nie debile :-)
i im nie mniej zależy na trafieniu niż oddziałom antyterrorystycznym :-)

tutaj znaczenie ma dystans i poziom umiejętności, w krótkim dystansie i z mniejszymi umiejętnościami z poziomej pozycji trafia sie bezproblemowo, jakby "rzucając kulami :-)
- z bliska człowiek jest wyższy niż szerszy i zmian o 90 stopni położenia broni ułatwia trafienie - bez różnicy czy w oko czy w pępek, liczy się że dostał.

policja nie ma komfortu gangstera i musi trafić z większej odległości, tutaj potrzebne jest też dobre szkolenie i maksymalne wykorzystanie broni, nie może być przypadkowości trafienia - oko lub pępek, musi być albo oko albo pępek w zależności od rozkazu :-)

reasumując nie zaprzeczam że katanka jest przystosowana bardziej do używania w "klasyczny" sposób, ale w zależności od sytuacji i okoliczności może być używana inaczej i dlatego uważam że błędem jest odrzucanie takiej opcji dla zasady
Tomasz Kuszewicz
Buikukai Polska

www.aikido-buikukai.pl/
A.M.Dietl
Posty: 32
Rejestracja: 22 maja 2011

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: A.M.Dietl »

na marginesie - przypominam legendarna,koncowa scene z Sanjuro.....mifune zalatwil nakadai wlasnie rewersem,z bliskiego dystansu.....
Shouryu

Re: Walka mieczem trzymanym ostrzem do tyłu

Post autor: Shouryu »

Smailu, a to kojarzysz:
http://www.youtube.com/watch?v=Ss9qMhwdgSA

Zwróć uwagę, w jaki sposób wiedźmak rozprawia się z łusym osobnikiem w brązowym kaftanie. ;)

A kto za to odpowiada ?
Odpowiedź - http://www.youtube.com/watch?v=X1RiFASt8io
:wink:
ODPOWIEDZ