Fotografia

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
ADALBERTUS
Posty: 114
Rejestracja: 10 grudnia 2006
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Fotografia

Post autor: ADALBERTUS »

Witam,
poprzedni post gdzieś się zapodział, więc próbuję jeszcze raz. Zmniejszyłem długą fotkę – może tym razem automat nie wyrzuci. Poniżej załączam tamten tekst.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Witam jeszcze raz
wybaczcie, że cofnę się o kilka postów, ale ...
GrafRamolo pisze:Albertusie, niestety pleciesz głupoty ... szkła od zenitha czy practicy nigdy nie były dobre Nie pisz takich bzdur bo robisz tylko ludziom wodę z mózgu ... Mój ojciec -fotograf, którego doświadczenie i wiedzę dość łatwo zbyłeś...
Kiedy zaczynają działać emocje milknie rozum - chyba się jednak Grafie ciut zagalopowałeś.
Nie znam Twojego taty, nie mam pojęcia jaką wiedzę fotograficzną reprezentuje i nie wiedziałem, że jest niepodważalnym autorytetem którego wiedza spływa na całą jego rodzinę z Tobą na czele. Co prawda ta promieniująca wiedza nie zauważa powłok antyrefleksyjnych na ruskich i NRD-owskich szkłach, nie wie, że redukcja bagnetu na gwint M42 nie ma soczewek i myli przesłonę z migawką, jakoś nie dostrzega, że nikt nie ma zamiaru porównywać tych szkieł z profesjonalną optyką, nie widzi przede wszystkim tego, że rozmawiamy o amatorskim pstrykaniu zdjęć. Twoja głęboka i profesjonalna wiedza nie dostrzega, że mało kogo stać na wydatek kilku czy kilkunastu tysięcy złotych na zakup "dobrego" (czytaj markowego) aparatu, co i tak nie gwarantuje wykonania dobrego zdjęcia, więc stawia pod znakiem zapytania sens całej inwestycji. Skoro Twoje profesjonalne podejście do tematu nakazuje z każdą głupotą biec do „fachowca”, czemu sam remontujesz wspomniany samochód, jesteś znawcą w tym temacie ? Nie lepiej udać się do specjalisty ? Profesjonalizm przede wszystkim. Super – nie dopuszczamy w takim razie nawet myśli o niczym innym i ograniczamy Twoje Forum do geniuszy rodzących się z pełnią wiedzy, w dodatku geniuszy mających odpowiednie zaplecze finansowe. Tylko nie zauważyłeś, że przytłaczająca większość uczestników tego (przepraszam, TWOJEGO Forum) to amatorzy. Śmiem przypuszczać, że nikt (z Tobą włącznie) nie traktuje robienia broni japońskiej jako podstawowe źródło swojego dochodu, bo nie żyjemy w Japonii. W porównaniu z japońskimi profesjonalistami każdy z nas (z Tobą włącznie ) jest amatorem i tylko amatorem. A nawet gdyby było to źródłem utrzymania, to amatorskiego charakteru naszego hobby ten fakt by nie zmienił. Nie zmieni tego nawet posiadanie najwspanialszych narzędzi wyprodukowanych na specjalne zamówienie przez czołowego japońskiego kowala. Tak samo, jak (wybaczcie drastyczne porównanie) niepodważalne zawodowstwo chińskiego producenta tzw. „katany” nie czyni z niego profesjonalisty w pełnym tego słowa znaczeniu. Chyba wszyscy jesteśmy samoukami (co nie umniejsza, broń Boże ich umiejętności) i nikt z nas (może się mylę ?) nie posiada certyfikatu ani innego japońskiego świadectwa poświadczającego jego profesjonalną wiedzę. Masz Grafie dużą wiedzę, robisz przedmioty, które się ludziom podobają, starasz się trzymać je w stylu (czy rzeczywiście są na prawdziwym japońskim poziomie nie wiem, nie znam się na tym), ale nie przesadzaj - nie jesteś wyrocznią z którą dyskutować nie wolno, co najwyżej należy przyklęknąć. Świat nie kończy się na Japonii i japońskich wyrobach a miecz japoński nie jest szczytem kunsztu kowalskiego tylko szczytem marketingu. Kiedyś była na ten temat dyskusja, ale chyba zbyt bluźniercza, bo o niej, jak widać, zapomniałeś. Jasne, że lepiej być bogatym i zdrowym niż biednym i chorym. Lepiej jest mieć dobre narzędzia niż kiepskie. Lepiej szlifować głownię markowymi kamieniami niż papierem ściernym. Wszyscy to wiemy. Ty też wiesz, ale czy uwierzyłeś komuś na słowo i powtarzasz tę opinię innym, czy znasz to z własnego doświadczenia ? Grafie, szlifowałeś kiedyś na kiepskim kamieniu ? Używałeś narzędzi Topexu ? Jak mogłeś !!! HEREZJA. Wybacz sarkazm, ale bądź konsekwentny. Skoro zarzucasz komuś pisanie bzdur, to sam tego nie rób. Skoro rzucasz gromy za używanie narzędzi nie tych „naj naj naj”, zastanów się najpierw nad sensem i realiami tak pojętej ortodoksyjności. Nie będę powtarzał cudzych słów - przeczytaj jeszcze raz post Shirotatsu i zastanów się nad jego treścią.
Z jednej strony piszesz, że tylko dobre body + dobry obiektyw i gromisz półśrodki, a jednocześnie mówisz, że jeśli nie stać kogoś na dobry samochód z dobrymi oponami itd. to kupuje gorszy. Gdzie tu logika ?
Ale niech tam.
Kończę tę wypowiedź, bo nie chcę narażać Cię na dodatkowe koszty.

PS.
Skaner Plustek 1200dpi. Wyszedł wielki plik, dlatego do publikacji zmniejszyłem rozdzielczość.
Obrazek

Fotki w dużej rozdzielczości pod adresem:
http://www.miecze.cp.win.pl/platnerz-co ... calosc.jpg
http://www.miecze.cp.win.pl/platnerz-co ... _600px.jpg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Minolta A1. Zaawansowany compakt. Rozdzielczość 2560x1920. Dostępna w cenie 400 - 600 zł (Allegro) Uwagi - patrz mój poprzedni post.

Obrazek

Zdjęcie robione z prostego teleskopowego statywu aluminiowego (47 zł). Obiektyw w pozycji MACRO. Migawka wyzwalana wężykiem przerobionym na pedał nożny. Format zapisu RAW.
Pełny rozmiar zdjęcia:
http://www.miecze.cp.win.pl/platnerz-co ... 2560px.jpg



Pokłony
ADALBERTUS
"Quidquid agis, prudenter agas et respice finem"
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: Fotografia

Post autor: Shirotatsu »

Skanowanie jest też OK, sam również czasem skanuję głownie lub tsuby ale zdecydowanie wolę Fotografię - zdjęcia mają zdecydowanie lepszą głębię.

Kolej na mnie:
Aparat (body) : Nikon D80 ,
obiektyw kitowy: Nikkor 18-55 f/ 3,5-56 G VR
Statyw jeszcze zwykły aluminiowy za 50 zł ( dlatego minimalnie nieostre zdjęcia)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Kagetora
Posty: 184
Rejestracja: 19 czerwca 2008
Lokalizacja: W - wa

Re: Fotografia

Post autor: Kagetora »

Ad vocem! :) Panowie - pax vobiscum! Liczy się tylko uzyskany efekt! Bez względu na to czym robicie i jakie techniki stosujecie - tylko rezultaty Waszych prac są istotne, a sprzęt jest wtórny! Sam nawet najlepszy miecz nie walczy, sam topowy aparat nie daje efektu idealnego zdjęcia, w pewnych sytuacjach najlepszy skaner zawodzi... Po co zastanawiać się, dlaczego Rosjanie po wojnie wywieźli całe szkło składowane u Zeissa w Jenie do siebie? 20 lat temu pisałem z entuzjazmem, że są obiektywy pozwalające rysować 200 linii na milimetr, a ówcześni spece od foto studzili mój zapał pisząc, że przecież materiały światłoczułe pozwalają na max. 100 :wink: Czy ma dla nas znaczenie, że najwybitniejsi fitograficy poszukują starych obiektywów (nie tylko konkretnego typu, ale nawet serii!), kupują je za ciężką kasę i przekładająich szkła (za kolejną ciężką kasę!) w nowe obudowy, by uzyskać ich specyficze cechy na swoich pracach? I tak tego poziomu nie zrozumiemy, więc o co kruszyć głownie? Zwłaszcza japońskich mieczy? :wink:
Więc - walczcie na wykonane prace! Teorię (praksję) niech kazdy dopracuje sobie sam do aparatu na jaki go stać...
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Fotografia

Post autor: yakiba »

Kagetora masz rację ale warto wiedzieć jaki sprzęt wykonał dane zdjęcie.
A swoją drogą czy macie jakiś pomysł na paprochy przyczepiające sie do głowni i widoczne jako białe plamki.Może pole elektrostatyczne ?Ale jak?
Awatar użytkownika
zz_top
Posty: 74
Rejestracja: 2 marca 2008
Lokalizacja: Białystok

Re: Fotografia

Post autor: zz_top »

Niezawodnym sposobem jest i tak Photoshop :-) Jakbyś ładnego zdjęcia nie zrobił i tak trzeba je obrobić w programie komputerowym. Jak ktoś chce to niech podeśle nieobrobione zdjęcie dowolnego miecza - ofiarowuję się je profesjonalnie opracować i sami ocenicie różnicę przed i po obróbce...
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: Fotografia

Post autor: TomekSan »

A co Panowie możecie rzec o Canonie 500D jako lustrzance dla amatora?
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Fotografia

Post autor: bisonn@wp.pl »

przyjechał do mnie wkońcu nikon d 80 z kitem 2 zacząłem pstrykać na auto ale zdjęcia wychodzą nie ostre jak to ustawić?
Obrazek

taki objektyw
i aparat
Obrazek

hehe coś ponaciskałem i już ostrzy ale teraz lampa słabo błyska
przedtem mocno błyskała, a teraz świeci pierw na obiekt potem ostrzy i robi
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Fotografia

Post autor: bisonn@wp.pl »

Chciałem tym nikonem złapać ducha to znaczy jak najlepiej uchwycić
wszystkie efekty hamonu na nieoszlifowanym mieczu .Ale nie wiem jak to
zrobić ,starym aparatem coś złapałem zdjęcia poniżej ale nie jest to zadowalający mnie wynik .Hamon z tego miecza
Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Marcus65
Posty: 182
Rejestracja: 14 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotografia

Post autor: Marcus65 »

Najlepiej przestań pstrykać na auto. Poznaj aparat, parametry takie jak czas otwarcia migawki, ISO, przysłona. I broń Boże nie rób zdjęć z fleszem "własnym" aparatu. Jeśli chcesz używać flesza, to wyłącznie zewnętrznego i to też nie świeć prosto na miecz, a raczej rozpraszając światło, choćby przez skierowanie flesza na ścianę czy sufit. Zainteresuj się tematem tzw. soft boxa. Aha, warto też zaopatrzyć się w statyw i tzw. wężyk. Dzięki temu będziesz mógł robić zdjęcia z dłuższymi czasami otwarcia migawki bez ryzyka, że wyjdą poruszone i nieostre.

Pozdro
Marcus
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: Fotografia

Post autor: bisonn@wp.pl »

Statyw mam dość porządny tylko to co się aparat zakłada jest plastikowe a powinno być metalowe założę jeszcze dodatkowe oświetlenie i kupię pilot trochę lepszy od wężyka chyba ale popstrykałem trochę i coraz bardziej mi się ten aparat podoba.
Tak prezentuje się mój najnowszy miecz ma on piękny kształt i hamon wygląda mi on na kokuten właśnie na kokuten się wzorowałem ale pasuje go oszlifować i dopiero dalej się uczyć fotografi
****************************** ************************* Obrazek

Ciekawy jestem o co chodzi z tą szybą gdzieś to czytałem ale nie wiem jaką funkcję ta szyba spełnia
Awatar użytkownika
Marcus65
Posty: 182
Rejestracja: 14 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotografia

Post autor: Marcus65 »

Zdecydowanie lepiej jest, jeśli tło jest ciemne i matowe. Przynajmniej flesz nie daje wtedy takiej plamy światła za mieczem, jak jest na powyższej fotce.

Pozdro
Marcus
ODPOWIEDZ