Kyudo - informacje ogólne

Dzial o wszelakiej broni japonskiej, kyu(łuk), naginata, nagamaki, kakae zutsu (bron palna) nunchaku, kama, tonfa, jite i co wam do glowy przyjdzie!

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Blas
Posty: 2
Rejestracja: 11 grudnia 2003
Lokalizacja: Gliwice

Kyudo - informacje ogólne

Post autor: Blas »

Zjednoczenie się z celem (czy też z strzałą) i takie tam. Z tego co słyszałem w Polsce ponoć ktoś to trenuje, ale szczegułów nie znam. (Jeśli mnie pamięć nie myli to miał ktoś tę sztukę prezntować na zeszłorocznych mistrzostwach Karate Kyokushin w Sośnicy, ale nikt z tego co mi wiadomo się nie pojawił)

Sport (jesli wgóle sport) to ponoć dość drogi, ale na trening jeśli miałby okazję wybrałbym się z wielką chęcią.
Make it as simple as posible, but not simple.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: GrafRamolo »

Lord W budojo ma ponoc byc strzelnica to raz, Dwa Polak cwiczy sobie strzelanie z luku i trzy koles co ci muwilem rze obi szyje strzelal kiedys z luku i nawet robi luki z bambusa tylko z tego co wiem zerwal sobie kiedys sciengna i musial zrezygnowac z treninguw ale napewno wiadomisci i znajomosci ma.
Awatar użytkownika
lordBoorak
Posty: 20
Rejestracja: 3 grudnia 2003

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: lordBoorak »

ze ma byc strzelnica, to wiem. Stałem obok ciebie jak koleś o tym mówił ;)
Ale w sumie to nawet nie chodzi o to, że oniecznie chce się nauczyć strzelać i szukam miejsca, tylko raczej chciałem poczytać wypowiedzi ludzi, jak się coś takiego trenuje i czy jest to bardzo dziwne, czy tylko troszeczke. Acha. I jeszcze bo jest mało tematów, więc trzeba rozwijać "drogę miecza" ( chociaż temat nie do końca mieczowy ;) )
"Miecz to dusza samuraja, a dyscyplina ostrzy tę duszę"
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: GrafRamolo »

Lord! Odezwijsie ty do mnie bo ja mam pare waznych spraw do ciebie miedzy innymi i o kyudo ci cos powiem! (do piontku sie odezwij)
Awatar użytkownika
gregos_28
Posty: 9
Rejestracja: 24 grudnia 2003
Lokalizacja: Warszawka

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: gregos_28 »

Ja strzelam w Warszawie z jap. luku w stylu Heki to Ryu Insai Ha... zdaje sie, ze od 1997 roku...Mozna nas obejrzec podczas strzelania przy ul Wal Zawadowski najlepiej w weekend okolo 11...w miejscu gdzie z Wisly wydobywa sie piasek...i wielka brednia jest to jakoby w kyudo trafienie do mato nie bylo wazne...
Kiedy w koncu ludzie zaprzestana wypowiadac takie bzdury???To tak jakby ktos mowil, ze w iaido dobre ciecie jest niewazne...a najwazniejszy jest uklad horepgraficzny...OPANUJTA SIE!!!
Pozdrawiam! GAMBATTE!
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: GrafRamolo »

Gregos, hmm witam kompetetna osobe! sadze ze zalozymy oddzielny dzial o kyudo bo to bardzo ciekawy i ruwnie rozlegly temat co miecz. Milo cie widziec i mam nadzieje ze podzielisz sie z nami swoja wiedza a co za tym idzie nauczymy sie czegos nowego. Ja osobiscie o kyudo wiem malo i nie kryje sie z tym, moge w zamian opowiedziec ci o mieczach.
Gość

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: Gość »

Podejrzewam, ze o mieczu tez moglbym Ci sporo opowiedziec...
Gość

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: Gość »

Ale jesli chcecie zalozyc osobny topic o kyudo to smialo...
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: Chifuretsu »

Japońskie łuki są piękne, ale, tak na oko, chyba dość nieporęczne rozmiarowo? Oczywiście, często strzelano z konia, ale z ziemi było się już chyba trochę mniej mobilnym i lepiej, jak sądzę, było się trzymać w stabilnym szeregu :) ?

Z tego, co się orientuję, czasem (rzadko bo rzadko, ale zawsze) używało się w Japonii małych (krótkich) mongolskich łuków refleksyjnych, były szybsze i lżejsze, ale chyba pozbawione tego stylu i gracji, jak sądzicie? No i, oczywiście, strzelanie z nich nie należało w żadnym wypadku do starych sztuk :) .
Obrazek
Awatar użytkownika
gregos_28
Posty: 9
Rejestracja: 24 grudnia 2003
Lokalizacja: Warszawka

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: gregos_28 »

Sa trzy rodzaje kyudo...hosha, kisha i dosha...kyudo "piesze", "konne" i takie jak w "korytarzu w swiatyni san ju san gen do"... na stronie www kyudo cytowanej powyzej napewno mozna te informacje odnalezc...
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: Chifuretsu »

Ehm, i...?
Obrazek
Awatar użytkownika
gregos_28
Posty: 9
Rejestracja: 24 grudnia 2003
Lokalizacja: Warszawka

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: gregos_28 »

Co ma znaczyc to "Uhym?"...
Awatar użytkownika
Hatamoto
Posty: 300
Rejestracja: 26 stycznia 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: Hatamoto »

Wiem, ze Kyudo trenowane jest nieregularnie w Lodzi i w Warszawie. Wydaje mi sie, ze Konrad Szczepara z Polskiego Zwiazku Kendo stara sie powolac od pewnego czasu ogolnopolska organizacje kyudo, ale ostatnim razem na zjezdzie w Lodzi bylo za malo osob, zeby to bylo prawnie mozliwe.


Ja sam widzialem maly pokaz kyudo w Muzeum Narodowym we Wroclawiu przy okazji wystawy "Laka japonska". Wygladalo to dosc mizernie, bo Japonczyk, ktory udzielel pokazu raczej slabo sie znal (moim zdaniem)

podaje tez namiar na tekst z mojej strony poswiecony kyudo i kyujutsu : http://strazprzyboczna.magma-net.pl/kyujutsu.htm

Nie ulega watpliwosci, ze kyudo to piekna forma medytacji. Sam bardzo chialbym sprobowac.
"Gdy forma zewnętrzna stwarza mozliwość, tresc przyjdzie, aby ja wypelnic"
Awatar użytkownika
Konrad Szczepara
Posty: 10
Rejestracja: 25 marca 2004

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: Konrad Szczepara »

Hatamoto pisze:Wiem, ze Kyudo trenowane jest nieregularnie w Lodzi
Nie ulega watpliwosci, ze kyudo to piekna forma medytacji. Sam bardzo chialbym sprobowac.
Od półtora roku, co sobotę, od 10:00 do 14:00, w Gimnazjum nr 43, ul. Powszechna 15 w Łodzi (UKS "Budo-Łódz"). Ćwiczących jest 6-8 osób (4 łuki). Treningi prowadzi sensei Masakatsu Yoshida, 2 dan. Co więcej potrzeba, aby uznać te treningi za regularne? Oczywiscie - zapraszamy do wspólnej medytacji ...
Daruma
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: Shig »

Byłem dzisiaj w Centrum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha na pokazach judo, kendo i iaido. Okazało się, że zjawił się również pan Masakatsu Yoshida i zrobił chyba pierwszy dla szerszej publiczności w Polsce, króciutki pokaz kyudo. Jeżeli komuś się wydaje, że kendo jest strasznie sformalizowane i ceremonialne, to powinien kyudo zobaczyć :)
...
Awatar użytkownika
Hatamoto
Posty: 300
Rejestracja: 26 stycznia 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: Hatamoto »

Większośc treningu kyudo to ćwiczenie form. Przy tym kendo to odrzutowiec w porównaniu z dwupłatowcem z II Wojny. Ale kyudo ma zupełnie inne założenia niż kendo. Rzekłbym ma inne metodę kształtowania ducha.
"Gdy forma zewnętrzna stwarza mozliwość, tresc przyjdzie, aby ja wypelnic"
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: Jian »

Uważam Ze Kyudo jest esencja budo : )
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: Ihei »

Heh, też spotkałem się z dobrze dowiedzioną tezą, że to łuk jest podstawową bronią wojownika i filozofia łuku, jest starsza niż traktaty o mieczu.
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
perenko
Posty: 2
Rejestracja: 3 listopada 2007
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: perenko »

Cześć ! Jestem nowy.
Chciałbym zacząć trenować kyudo.
Czy ktoś z Was ma informacje, kto zajmuje się tym w kujawsko-pomorskim?
Pozdrawiam! Perenko.
h0rant
Posty: 157
Rejestracja: 2 czerwca 2006
Lokalizacja: Bydgoszcz/Toruń

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: h0rant »

Witamy.
Niestety z moich informacji wynika, że nikt. W kujawsko-pomorskim wogóle jest posucha w kwestii japońskich sztuk walki innych niż bujutsu. Gdybym jednak był na Twoim miejscu i stacjonował w Bydgoszczy zainteresowałbym się kendo-z tego, co wiem sekcja działa całkiem prężnie.
perenko
Posty: 2
Rejestracja: 3 listopada 2007
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: perenko »

Dzięki za odpowiedź.
Też słyszałem, że w Bydzi jest dobra sekcja kendo.
Chciałbym jednak nauczyć się strzelać z łuku, dlatego poszukuję kogoś w rejonie, kto się na tym zna.
Pozdrawiam. Perenko.
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: Jian »

Powiem tak:
Mam yumi,yugake,ya do makiwary i sobie troszkę strzelam,niestety jeszcze nie mam senseia ale mój sensei od Iaido złapał kontakt z kimś z Wa-wy z kim mozna potrenować.
mam jak na razie fajna hale do strzelania w Choszcznie,lecz i tak jest to makiwara jak na razie.

Ale Kyudo jest piękne,strzelałem wczesniej z łuków bloczkowych i klasycznych lecz teraz chyba podoba mi się najbardziej :D
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: GrafRamolo »

To może koniec końców trafisz do nas, jeśli kontakt z warszawy pochodzi :)
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: Jian »

Być może,z miłą chęcią postrzelał bym pod jakimś czujnym okiem.
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kyudo - informacje ogólne

Post autor: GrafRamolo »

Zapraszam, choć to nie będzie na pewno moje oko gdyż ja prędzej zrobił bym sobie łukiem krzywdę niż wystrzelił strzałę ;)
ODPOWIEDZ