Katana szabla czy miecz?

Znajdziesz tu samuraju wszystko co chciałbyś wiedzieć zarówno o swojej broni jak i o sztuce władania nią.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Draug
Posty: 84
Rejestracja: 29 listopada 2003
Lokalizacja: Ciemnogród

Katana szabla czy miecz?

Post autor: Draug »

A wiec rozważania na owy temat, czy katana jest mieczem czy szablą? Co o tym sądzicie i dlaczego?
Muszę zacząć cześciej się udzielać :]
Awatar użytkownika
Hatamoto
Posty: 300
Rejestracja: 26 stycznia 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Hatamoto »

W starych opracowaniech sprzed 100 lat zwykło się nazywać katanę "szablą japońską". Dla mnie nie ma różnicy jak bedziemy mówić na katanę. Cały problem jest problemem przyjęcia konkretnej terminologii więc chodzi o czystą konwencję. Wydaje mi się, że katana jest raczej szablą niż mieczem, bo miecz jest prosty. Wprawdzie zakrzywienie katany jest bardzo niewielki w porównaniu z szablą polską, ale jednak jakieś jest. Ale powtarzam: dla mnie to są niuanse. Mogę mówić szabla choć brzmi to w dzisiejszychg czasach nieco dziwnie.
"Gdy forma zewnętrzna stwarza mozliwość, tresc przyjdzie, aby ja wypelnic"
Awatar użytkownika
Draug
Posty: 84
Rejestracja: 29 listopada 2003
Lokalizacja: Ciemnogród

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Draug »

Ja też byłbym za mieczem ta nazwa jest, wg. mnie odpowiedniejsza.
Muszę zacząć cześciej się udzielać :]
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: GrafRamolo »

Katana to katana :wink: Moim zdaniem utarlo sie muwic miesz i niech tak zostanie, choc budowa przypomina szble to jednak w kultuze japonskiej zajmije miejsce europejskiego miecza. Jednak dlamnie to niema wszystko znaczenia jest to tak wspaniala bron isz jakakolwiek klasyfikacja wydaje mi sie na sile, zreszta po co szufladkowac?
Awatar użytkownika
Zoisaite
Moderator
Posty: 128
Rejestracja: 23 listopada 2003
Lokalizacja: wwa

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Zoisaite »

a moze szablomiecz 8)
Fakt faktem - katana budowa moze i przypomina szable, ale nie nalezy zapominac iz trzyma sie ja tak jak miecz! Czyli uzywa sie obu rak...co prawda - wprowadzona zostala elastyka nadgarstkow [coz za skladnia] - a wiec technika prowadzenia szabli, ale sklonnym jestem uznac "miecz" za synonim[?]
Awatar użytkownika
Draug
Posty: 84
Rejestracja: 29 listopada 2003
Lokalizacja: Ciemnogród

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Draug »

Tak jak Graf rzekłeś jest to odpowiednik europejskiego miecza zarówno czasowo jak i w użyciu, dlatego też przychylam sie do tej wersji (sorry za lakonicznosć mych postów, ale muszę sie ograniczać z pewnych powodów, przynajmniej na razie).
Muszę zacząć cześciej się udzielać :]
Sephiroth
Posty: 62
Rejestracja: 9 kwietnia 2004

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Sephiroth »

Witam.
Chyba o tym nie wiecie ale funkcjonuje określenie "Miecz japoński" i właśnie tak się określa Katane itp.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zoisaite
Moderator
Posty: 128
Rejestracja: 23 listopada 2003
Lokalizacja: wwa

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Zoisaite »

mysle ze mamy tego pelna swiadomosc -> niechajze dowodem bedzie na to fakt iz dzial nosi nazwe Miecz Japonski 8)
Sephiroth
Posty: 62
Rejestracja: 9 kwietnia 2004

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Sephiroth »

Z całym szacunkiem ale jeśli tak to po co ta spekulacja?
Awatar użytkownika
Zoisaite
Moderator
Posty: 128
Rejestracja: 23 listopada 2003
Lokalizacja: wwa

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Zoisaite »

dobra zonk - nazwa jest inna - ale nazwa juz zostala uzyta do nazwania tematu - nie o to chodzi...
Spekulacja moze i rzeczywiscie nie ma wiekszego sensu - nikt nie wyrobi sobie przez to nowego punktu widzenia, nie zbawi swiata - ale coz? Chca o tym rozmiawiac wiec kto im tego zabroni :)
Sephiroth
Posty: 62
Rejestracja: 9 kwietnia 2004

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Sephiroth »

Nikt. A prosze bardzo rozmawiaj sobie.
Mnie tylko chodziło o to że skoro wiecie że Katana jest "mieczem japońskim" to po co pytać czy jest "szablą" czy "mieczem".
Tylko tyle. :)
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: GrafRamolo »

Sephiroth ten problem pojawil sie podczas pewnej dyskusji i ktos chcial by zostal rozwiniety, a spekulacja jest sluszna gdysz w niekturych nawet dosc kompetentnych zrudlach mozna natrafic na nazywanie katany szabla i klasyfikowanie jej do tego rodziaju broni.
Awatar użytkownika
Zoisaite
Moderator
Posty: 128
Rejestracja: 23 listopada 2003
Lokalizacja: wwa

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Zoisaite »

katana to katana - jak powiedzial Graf - nie ma sensu tego szufladkowac, a dobrze wiemy ze miecz to nazwa umowna - rownie dobrze moglaby byc nazywana szabla japonska - jesli cos juz funkcjonuje w przyrodzie od jakiegos czasu to sie kazdemu wydaje ze jest to sluszne - a tak znajdzie sie jakis delikwent ktory nie bedzie do konca przekonany i rozpocznie dyskusje na taki temat :))))
Sephiroth
Posty: 62
Rejestracja: 9 kwietnia 2004

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Sephiroth »

Wy mnie chyba nie rozumiecie. Katana należy do rodzaju broni który określa się nazwą "Miecz japoński". To odpowiedź na wasze pytanie.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: GrafRamolo »

I bylo by super i wszyscy by klasakli i sie radowali gdyby nie fakt rze do mieczy zalicza sie bronie obusieczne o prostej glowni, o przekroju robu, a garda w nich ma krztalt krzyza. Szabla natomiast jest to bron o jednej ostrej krawedzi, zakrzywiona z grada okragla lub koszykowa.

Nie zrozum mnie opacznie ja jestem za klasyfikowanie katany do mieczy a w sumie to jestem za stworzeniem tak na dobra sprawe oddzielnej grupy broni bialej kturej flagowym okazem byla by wlasnie katana, ale naprawde spodkalem sie jusz w wielu ksiazkach dosc renomowanych autoruw z nazywaniem katany szabla i argumenty kture na to przytaczali mialy tyle samo slusznosci co argumenty za rozpatrywaniem jako miecz. Dlatego problem ten istnieje od dwaien dawna i sa zwolennicy obu frakcji, choc w obozie iecza jest zdecydowana przewaga, ale dlamnie jak jusz to powiedzialem a kupamieci powturze
Katana to Katana.
Sephiroth
Posty: 62
Rejestracja: 9 kwietnia 2004

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Sephiroth »

Boże drogi od kilku postów staram się wam wyjaśnić że mamy kilkanaście rodzajów białej min. :
- szable
- miecze europejskie - to te o których pisze Graf
- miecze japońskie - to Katana , Wakizachi , Tachi , Nodachi ...

Albo jesteście pieprznięci albo się nabijacie ze mnie.
Przez grzeczność podejrzewam to drugie.

[EDIT - uprasza się o względną choćby kulturę :roll: - Chifu]

Chifu on ma racje nie interweniju (chyba rze jakies bluzgi polecialy)
Awatar użytkownika
Hatamoto
Posty: 300
Rejestracja: 26 stycznia 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Hatamoto »

Sephiroth pisze:Albo jesteście pieprznięci albo się nabijacie ze mnie.
Przez grzeczność podejrzewam to drugie.
Bez przesady kolego. Nikt tu nie jest pieprzniety, ani nikt nie nabija się z ciebie. Dlaczego sposrod calej gamy możliwych odpowiedzi wybrales tylko te dwie? Nie znamy cie, wiec dlaczego mamy sie z ciebie nabijac? - nie mamy podstaw! Widocznie inni mają nieco inne poglądy na temat katny, miecza japońskiego czy szabli niz ty. Dla ciebie moze to sa oczywiste sprawy, ale dla innych niekoniecznie. Szanujmy swoje wypowiedzi.

I jeszcze jedno: mnie osobiscie drażni jak ktoś wyskakuje z taką wypowiedzią, jaką ty nam zaprezentowales. Ale może to kwestai gustu. Chifu ma rację dokonujac Editu - to jest forum ludzi kulturalnych.
"Gdy forma zewnętrzna stwarza mozliwość, tresc przyjdzie, aby ja wypelnic"
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Shig »

Sephiroth pisze:Boże drogi od kilku postów staram się wam wyjaśnić że mamy kilkanaście rodzajów białej min. :
- szable
- miecze europejskie - to te o których pisze Graf
- miecze japońskie - to Katana , Wakizachi , Tachi , Nodachi ...
To podaj jeszcze za kim przytoczyłeś taki podział, bo ilu specjalistów od broni białej, tyle różnych podziałów tej broni się znajdzie.
...
Awatar użytkownika
[KoP]
Posty: 326
Rejestracja: 13 grudnia 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: [KoP] »

Zgadzam się z Grafem, katana to katana.
Trudno klasyfikować broń ściśle japońską kryteriami europejskimi. Ale jeżeli już chcemy na siłę, to trzeba zauważyć, że wszystko jest kwestią nazewnictwa. U nas katana najczęściej określana jest mianem "miecza japońskiego" bądź co jeszcze lepsze "mieczem katana". Tak naprawdę nazwa nie ma wiele wspólnego z klasyfikacją, a jedynie pomaga rozróżnić jedną broń od drugiej...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: GrafRamolo »

A rzeby niebyc goloslownym Sephiroth otusz we Francji nie muwi sie miecz japonski naokreslenie katany tylko wlasnie szabla.
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Sakura »

Hmm sądzę, że faktycznie miecze japońskie powinny stanowić odzielną klasyfikację czyli "Nihonto", ale same między sobą się różnią a nazewnictwo dla każdego w samej japonii jest zgoła inne. Sama katana nie jest klasyfikacją, a właśnie tak się przyjęło nazywać wszelkie miecze japońskie. Jeżeli chodzi o ściślejszą odpowiedź na zadane w temacie pytanie to zdaje się że katana faktycznie jest odzwierciedleniem europejskiej szabli przedstawianej przez Pana Zabłockiego. Jednak do jedynych podobieństw w budowie głowni możemy zaliczyć krzywiznę(która w niektórych wypadkach wogóle nie istnieje), reszta jest zupełnie inną bajką. Cóż, podsumowując stwierdzam że dla przykładowego laika nazwa szabla jest bardziej znajoma niż katana ... jednak pamiętajcie.. że dla znawców sama katana również czasem może być nazewnictwem błędnym bo od tachi różni ją wiele rzeczy.
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: GrafRamolo »

Tachi, katana, wakizashi, tanto a nawet kwaiken lub taka chybryda jak nagamaki w japoni nosi miano miecza, choc budowa calkiem inna ale bardziej dla japonczykuw wazne jest zastosowanie i fakt isz kazdym z tych rzeczy mozna zabic nisz budowa, zreszta oni szable to poznali stosunkowo niedawno. Ale racja oni na kazda bron maja osobna nazwe i sami nie muwia naprzyklad "podaj mi ten miecz krzywy albo podaj mi ten szablo podobny sztylet, tylko po prostu, katana wakizashi itp" po imieniu.
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Sakura »

A europejczycy jak zwykle mają skłonności do uproszczeń ;)
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Chifuretsu »

IMHO nie ma nic złego w dyskusji akademickiej pod tytułem "czy katana ma więcej wspólnego z szablą, czy z mieczem", ale tylko wspólnego, bo przecież tak naprawdę ani jednym ani drugim nie jest. A w języku obowiązuje zasada uzusu i akurat w Polsce ten uzus jest taki, że mówi się o katanie per "miecz japoński" :) .
Obrazek
Awatar użytkownika
Draug
Posty: 84
Rejestracja: 29 listopada 2003
Lokalizacja: Ciemnogród

Re: Katana szabla czy miecz?

Post autor: Draug »

Chifuretsu pisze: A w języku obowiązuje zasada uzusu i akurat w Polsce ten uzus jest taki, że mówi się o katanie per "miecz japoński" :) .
Co to jest ta zasada uzusu, pytam się bo nie wiem :oops:
Muszę zacząć cześciej się udzielać :]
ODPOWIEDZ