Bonsai

Pradawna Japonia, jej historia, kultura i sztuka.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Bolas
Posty: 27
Rejestracja: 31 stycznia 2005
Lokalizacja: Żory - śląskie

Re: Bonsai

Post autor: Bolas »

Jesli masz jakiekolwiek pytania a nawet rosline i nie wiesz jak ja dalej kształtowac to zapraszam na forum: http://bonsai.kamcio.com/

Jesli jestes kompletnie zielony to polecam kilka ksiazek na poczatek ktore znajdziesz w dziale ksiazki pod w/w linkiem.
Zapraszam równiez na strone Polskiej Asocjacji Bonsai a jednoczesnie Akademi Bonsai we Wrocławiu http://www.bonsai.com.pl
Akademia bonsai prowadzi nietylko płatne kursy ale takze spotkania. Mysle ze jej właściciel a zarazem prezes PAB - Włodek Pietraszko nie bedzie miał nic przeciwko bys przyszedł na spotkanie i zobaczył "jak i z czym sie to je" bez kosztów. Adres Akademi Bonsai znajdziesz na w/w stronie.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Bonsai

Post autor: GrafRamolo »

Super rosliniki na zdjeciach sa na podnaych wyzej stronach szkoda ze tak daleko jest ten wroclaw. Ale w warszawie tez mamy podobne miejsce. www.ogrodybonsai.com.pl/
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Kakita_Takeo »

Wroclawska Akademia Bonsai szykuje wystawe we Wroclawiu. Wiecej informacji na ten temat na oficjalnej stronie akademii (link wyzej!)
Sore wa himitsu desu^^
qqnamuniu
Posty: 33
Rejestracja: 8 maja 2005

Re: Bonsai

Post autor: qqnamuniu »

"Bonzai z naszych drzew" Wolfgang Kohlhepp
Posiadam tą książkę w wersji elektronicznej i powiem że jest bardzo dobra właśnie byłem w lesie po małe drzewka i zaczynam przygodę z bonsai. Mam czy można gdzieś kupić tańsze doniczki do bonsai oraz czy wy używacie specjalnych odrzywek i ziemi dla bonzai z naszych rodzimych drzewek czy wystarczy ziemia dla kwiatów.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Bonsai

Post autor: MadSun »

Dla zainteresowanych:

20 września, godzina 18.00
Wernisaż wystawy bonsai
Wystawa czynna do 25 września

24 – 25 września, godzina 11.00 – 16.00
Warsztaty i pokazy kształtowania drzewek bonsai przez polskich i czeskich stylistów.

Miejsce: Centrum Manggha, Kraków
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Bonsai

Post autor: MadSun »

Byłem.

Urzekły mnie bonsai z wiązu drobnolistnego z baldachimami z drobnych listków na długich, poziomych rozłożystych gałązkach, rzeczywiście wyglądają jak miniaturowe drzewka.

Spodobały mi się również bonsai z jałowca z finezyjnie powykręcanymi, długimi, smukłymi pniami z kępkami igliwia na szczycie.

Szkoda, że nie było okazów z małymi kwiatkami i owocami, no ale to nie ta pora roku. Generalnie w ogóle nie było drzew owocowych.
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Kakita_Takeo »

qqnamuniu pisze:"Bonzai z naszych drzew" Wolfgang Kohlhepp
Posiadam tą książkę w wersji elektronicznej i powiem że jest bardzo dobra właśnie byłem w lesie po małe drzewka i zaczynam przygodę z bonsai. Mam czy można gdzieś kupić tańsze doniczki do bonsai oraz czy wy używacie specjalnych odrzywek i ziemi dla bonzai z naszych rodzimych drzewek czy wystarczy ziemia dla kwiatów.
Sam sie za bardzo nie znam, ale wiem ze wykopana roslina z lasu szybko umiera i jesli sie BARDZO nie zna na roslinach to nie utrzyma sie jej przy zyciu. Lepiej kupic jakas rosline w szkolce lesniczej albo zwyklym OBI. Doniczki moga byc byle jakie, byle plaskie i byle mialy 2-3 dziurki od spodu=P Wystarczy Ziemia dla kwiatow, chyba ze masz setki zlotych na zbyciu. Po za tym nie oplaca tez kupowac sie odzywek konkretnie dla bonsai. Kup masc ogrodnicza (5zl) do smarowania miejsc w ktorych wycioles galaz (mozna powiedziec ze to rany:D) i nawoz granulowany (5zl) do drzew czy to poprostu do roslin! Tyle wystarczy. A jak chcesz na profesjonalnie bawic sie w bonsai to szykuj ciezkie tysiace...
Sore wa himitsu desu^^
Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Ihei »

Ja jednak położę nacisk na jedno wciąż przewijające się pytanie:

Czy każde drzewo nadaje się na bonsai?

Chodzi mi dokładnie o to, czy jeśli np. wezmę sobie kasztana, albo klon, to na małym drzewku (przypilnuję, żeby nie urosło) nie pojwawią się wielgachne w proporcji liście?

Myślałem, żeby zrobić np. miniaturowego kasztana, ale nie wiem, jak to możnaby sprawić, żeby liście były małe, o takim hardcore jak miniaturowych "owocach" nie wspominając.

Czas mnie nie przeraża, 10 lat czekania na efekt, to będzie bardzo rozwijające ćwiczenie.
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
qqnamuniu
Posty: 33
Rejestracja: 8 maja 2005

Re: Bonsai

Post autor: qqnamuniu »

można i kasztana ale początkowo bedzie on miał duże liście dopiero póxniej się je przycina stopniowo one maleją :) ale 10 lat to i tak chyyba za mało poczytaj jakąś literaturę w tej książce co pisałem wcześniej wszystko było opisane :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Ihei »

Aha, wobec tego poszukam stosownej literatury.
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Bonsai

Post autor: yakiba »

Kiedyś zajmowałem się bonsai, ale przed 5 laty po przeprowadce straciłem niemal wszystkie drzewka, nie przystosowały się do nowego miejsca,Pozostała mi tylko jedna sosna ale ta dopiero w tym roku puściła nowe pędy. W międzyczasie udało mi się wychodować kilka sadzonek czarnej sosny japońskiej z nasion.kiedyś pozyskiwałem drzewka ze starych murów ,rynien lub takie rosnące pod murem domu.Te drzewka często są już gotowym bonsai. Również drzewka rosnące w ulicznych donicach są często tak poobrywane i połamane że nićc już nie trzeba z nimi robic tylko przesadzić do odpowiedniego pojemnika.
Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Ihei »

Ah, czyli są takie wrażliwe na przenosiny? Wszystkie, czy tylko niektóre?

Mógłbym na działce zamontować, ale pewnie mi zajumają prędzej czy później. A czy w bloku się da to nie wiem...
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: Bonsai

Post autor: yakiba »

Nie są aż tak wrazliwe, i normalnie nic by im nie było ale ja w tym czasie byłem w szpitalu a jak wróciłem to rośliny były całkiem wyschnięte.Na działce to dobre miejsce byle nie w miejscu zbyt nasłonecznionym.
Awatar użytkownika
Ihei
Posty: 262
Rejestracja: 19 czerwca 2006
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bonsai

Post autor: Ihei »

Chyba sobie teraz ze 2 ficusy do domu kupię. Chyba, że są jakieś rośliny jeszcze mniej wybredne i wrażliwe...
Dlaczego śnieg pada? Nikt tego nie wie, chociaż wszyscy marzną... Ale czy śnieg wie, że nam zimno?
ODPOWIEDZ