XMA

Czyli sztuki walki wręcz. To co każdy samuraj musi umieć i wiedzieć.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
[KoP]
Posty: 326
Rejestracja: 13 grudnia 2003
Lokalizacja: Warszawa

XMA

Post autor: [KoP] »

Napewno spotkaliście się z terminem XMA (Xtreme Martial Arts), filmiki krążą po necie od dobrych paru lat, a ostatnio przypieczętował to program dokumentalny na discovery.
Dla tych, którzy nie słyszeli krótkie wprowadzenie:
XMA to połącznie sztuk walk typu kenjutsu, iaido, bojutsu, karate, jujitsu itd z 'nowoczesnym i dynamicznym' sposobem ich przedstawiania. Czyli ogólnie mówiąc, dużo efekciarstwa (czasami całkiem uzasadnionego, bo ja na 3 m wyskoczyć nie potrafię ;p ), trochę zastosowania w walce i jeszcze mniej źródłowej techniki.
Orgaznizowe są trunieje, na których ludzie prezentują kata, choć raczej posauje to powiedzenie układy, które sami wymyślali. Są one szybkie i miłe dla nie zaznajomionego ze SW oka. Jednak jak się bliżej przyjrzeć, to już tak ładnie to nie wygląda :) . Cięcia są ćwiartkami cięć, ciosów prawie nie ma, a to wszystko po to aby osiągnąć jak największą dynamikę (po 5 machnięć na sek ;p ), dużo wyskoków i salt... Ale czy to o to w SW chodzi? Nie ma co ukrywać, że publiczności się podoba, stąd moje pytanie czy w tym kierunku sztuki walk zmierzają? Efekciarstwo ponad technikę i filozoficzną podbudowę? Mam nadzieję, że nie, choć co do Amerykanów to nigdy nie można być pewnym ;p
Jakie jest Wasze zdanie na tem temat? Spotkaliście się w ogóle z XMA?
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: XMA

Post autor: Shig »

Dżizas, jak to zobaczyłem pierwszy raz to pomyślałem autentycznie "Co to k... jest? :shock:".
Jest to moim zdaniem maksymalne odejście od źródeł SW i przejście na efekciarstwo. Jak ktoś chce machać kończynami jak popierdzielony paralityk, to niech się lepiej zapisze na gimnastykę artystyczną, a nie udaje, że ćwiczy sztuki walki.
...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: XMA

Post autor: GrafRamolo »

a czemu ten temat tutaj??? przeniose go.

Ja to skomentuje krutko: czasem fajnie jest pujsc do cyrku.
Cichy Wiatr
Posty: 55
Rejestracja: 8 września 2004
Lokalizacja: Strefa Cienia

Re: XMA

Post autor: Cichy Wiatr »

Amerykanie maja swoje dobre i złe strony. Ale w tym wypadku to co robią to show lub showbussines. Moim zdaniem może jest to i widowiskowe, ale ze sztukami niema nic wspólnego. Jarmark i tyle. Graf ma racje z tym cyrkiem - cyrk jest dzisiaj ogólnie nudny, więc takie show go właśnie zastępuje.
Awatar użytkownika
Ronin
Posty: 31
Rejestracja: 3 września 2004
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: XMA

Post autor: Ronin »

KoP pisze: Są one szybkie i miłe dla nie zaznajomionego ze SW oka
W takim razie proponuję zostawić to w spokoju. Niech sie ludzie cieszą. My za to idźmy praktykowac w dojo...
Pokornie zwracam się do wszystkich, którzy szukają Drogi, by nie zmarnowali chwili obecnej.
/Miyamoto Musashi/
Awatar użytkownika
Hyakusen
Posty: 189
Rejestracja: 3 lutego 2004

Re: XMA

Post autor: Hyakusen »

jesli chcecie zobaczyć przerost formy nad treścią i tanie efekciartswo wynikłe z głupiego sposobu myślenia zapraszam do pogolądania kretyńskich postów kretyńskich debili na kretyńskim zbiorowisku pseudo-samurajów szumnie nazwanym "vortal budo".

szczytem był post ogłaszający założenie nowej federacji zrzeszającej systemy zapasów ( jakis grampling ) oraz K1 nazwanej............."Bushido".

to chyba tłumaczy wszystko.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: XMA

Post autor: GrafRamolo »

Hyakusen Dadajmy ze to twoje zdanie by nikt sie nie przyczepil i nie obrazil i nie posadzil nas o nieuczciwa konkurecje :wink:.
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: XMA

Post autor: Chifuretsu »

Ja naprawdę doceniam siłę, szybkość i zwinność tych panów, byleby wywijali czymkolwiek innym, nie kataną. Machanie mieczem samurajskim w taki sposób jest tak absolutnie (w moim odczuciu) sprzeczne z duchem samurajskiego spokoju, błyskawicznego ataku i eleganckiego zakończenia walki, że jakoś mnie zraziło do, skondinąd efektownego, show.
Obrazek
Awatar użytkownika
[KoP]
Posty: 326
Rejestracja: 13 grudnia 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: XMA

Post autor: [KoP] »

Widzę, że wasze zdanie nie odbiega zbytnio od mojego :). Rzeczywiście to co się tam dzieje nie ma wiele wspólnego z tym co ćwiczymy. Ale jedno trzeba im przyznać, też się temu poświęcają, jednak jest to na amerykański sposób, w którym, gdzieś po drodzę, zgubiła się cała głębia. Jednak publiczność szaleje i nowi członkowie mnożą się jak najęci. Ciekawe kiedy ta pseudo odmiana break danceu i capoeiry dojdzie do nas... będziemy mieli nowych specjalistów od SW :roll:
Graf pisze:a czemu ten temat tutaj??? przeniose go.
Defaultowo tworzyłem go w bujutsu, bo mimo wszystko ci ludzie walczą mieczami, bo, kamą itd. Ale gdzie mi się koniec końców stworzył nie wiem, bo późno było ;p
Awatar użytkownika
Shig
Posty: 267
Rejestracja: 17 listopada 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: XMA

Post autor: Shig »

Tak mi się teraz przypomniała rozmowa 12-letnim synem mojej kuzynki, Jaśkiem, który urodził się i mieszka w USA, a od jakiegoś czasu ćwiczy karate.
Spytałem go jaki styl ćwiczy, ale nie bardzo mnie zrozumiał i odpowiedział Karate. Spytałem więc jaka szkoła, a on odpowiedział, że Tiger Karate. Ze stoickim spokojem wyjaśniłem mu, że istnieje kilka podstawowych szkół Karate i ciekawy jestem z jakiej szkoły wywodzi się Karate, które on ćwiczy. Chłopak trochę się tym zaciekawił i na następnym treningu spytał "instruktora" z jakiego stylu wywodzi się ich szkoła, Kyokushin, Oyama, Shotokan, czy jeszcze jakiegoś innego. Instruktor ponoć zbladł i dopiero po chwili odpowiedział, że ich szkoła to oryginalne Karate, które czerpie najlepsze elementy ze wszystkich sztuk walki (nie ma to jak wybrnąć z kłopotliwej sytuacji mówiąc coś zupełnie bez sensu :)).
Powiedziałem "Dżonemu", że jak chce ćwiczyć to swoje "Power Ranger Karate" to niech ćwiczy dalej, ale niech to raczej traktuje jako gimnastykę połączoną z aerobikiem, bo Karate tam raczej nie ma, albo przeniesie się do pobliskiego Dojo prowadzonego przez Japończyków, gdzie trenują Kyokushin. Poparł mnie jego ojciec, który jakiś czas ćwiczył Kyokushinkaikan Karate i młody bodajże od miesiąca jest adeptem "kjokuszynki".
...
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: XMA

Post autor: GrafRamolo »

jakby to powiedzial obeliks "ale glupi ci amerykanie"
Awatar użytkownika
[KoP]
Posty: 326
Rejestracja: 13 grudnia 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: XMA

Post autor: [KoP] »

A no smutne.
Że też amerykanie potrafią tak zadoptować różne aspekty kulturalne, przerobić troszkę i praktycznie wyrzec się zródeł do tego stopnia jak opisane powyżej 'karate'. Dobrze, że Japończycy się jeszcze nie wkurzyli i nie wrócili do siebie :)
Awatar użytkownika
Hatamoto
Posty: 300
Rejestracja: 26 stycznia 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: XMA

Post autor: Hatamoto »

To smutne co dzieje się czasami z SW. Efekciarstwo zastępuje ducha i filozofię. To jest globalna tendencja, ale na szczęście są też pozytywne przypadki. Oststnio widziałem filmiki z brazylijskim jiu jitsu - które są niesamowicie dynamiczne i efektowne, ale chyba już nie efektywne. Kolesie biegają po ścianach, robią salta, odbijają się od wszystkiego co tylko stoi w miejscu. W sumie to wygląda ciekawie, ale chyba nie w tą stronę droga. Takie systemy jak XMA czy K1 są zakałą dla rodziny SW. Przykład z tym małym karateką jest po prostu druzgocący. Mam nadzieję, że do nas nigdy nie dojdzie taka tendencja.
"Gdy forma zewnętrzna stwarza mozliwość, tresc przyjdzie, aby ja wypelnic"
Awatar użytkownika
Chifuretsu
Posty: 542
Rejestracja: 30 września 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: XMA

Post autor: Chifuretsu »

Z pewnością dojdzie, o ile już w pewniej części nie doszła. Zawsze znajdą się ludzie, którzy rozwój duchowy uważają za zbędny wysiłek, za to niezwykle zależy im na budowaniu własnego wizerunku (w oczach innych i własnych).
Ale nie przesadzajcie już tak z tym wieszaniem psów na XMA - równie dobrze można by się wściekać na brak filozofii w gimnastyce artystycznej...
Obrazek
Awatar użytkownika
Tuszek
Posty: 161
Rejestracja: 16 kwietnia 2004

Re: XMA

Post autor: Tuszek »

równie dobrze można by się wściekać na brak filozofii w gimnastyce artystycznej...
Racja ale dlaczego to robią w hakamach i z katanami :? mam na kompie filmik z jakims takim zawodnikiem artystycznego machania kataną: probowalem sobie wytlumaczyc te jego dziwne ruchy (w poszukiwaniu jakiejś techniki) ale bez sqtq. W dodatku wsrod wiwatow rozszalalego tlumu slychac jak i on sie drze...

Pozdrawiam milosnikow tradycji i ducha budo :D
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: XMA

Post autor: GrafRamolo »

Nie przesadzajcie przeciesz fajnie jest pooglondac takie smieszne sztuczki. Nikt tego cwiczyc wam nie kaze, smieszne takie i wesole podrygiwania. Fajniejest pujsc czasem na glupawy film do kina ale tak samo nikt nie kaze wam o nim puzniej pamietac fascynowac sie i opisywac.
Awatar użytkownika
marciniak
Posty: 244
Rejestracja: 29 lutego 2004
Lokalizacja: Manchester City & Katsumushi Dojo Bolton

Re: XMA

Post autor: marciniak »

mnie również te różne sztuczki i fiflaki nie przeszkadzaja, nie ch sobie fikają koziołki, jak nikt nie dostaje przez nich w ryja to wszystko jest OK.
Katsumushi Dojo Manchester
Awatar użytkownika
[KoP]
Posty: 326
Rejestracja: 13 grudnia 2003
Lokalizacja: Warszawa

Re: XMA

Post autor: [KoP] »

Graf pisze:Nie przesadzajcie przeciesz fajnie jest pooglondac takie smieszne sztuczki.
Wiesz jasne, ale nazywanie tego Martial Arts jest trochę chybione, gdyby nazwali to "takie różne dziwne machania mieczem" to może czepiałbym się trochę mniej. Natomiast to co oni robią pod szyldem sztuk walk, jest może efektowne ale nie efektywne, nie ma w tym nic więcej niż chęci popisania się, gdzieś zniknęła cała główna idea.
Chifu pisze:równie dobrze można by się wściekać na brak filozofii w gimnastyce artystycznej...
No nie do końca, bo tam cel juz odgórnie jest inny i nikt nie podczepia się pod coś złożonego moralnie.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: XMA

Post autor: GrafRamolo »

Wiesz co, oszlolomy byly i beda dobze ze zamiast sie panoszyc i wpieprzac gdzie niepotrzeba bawia sie w taki sposub.
Awatar użytkownika
Hyakusen
Posty: 189
Rejestracja: 3 lutego 2004

Re: XMA

Post autor: Hyakusen »

GrafRamolo pisze:dobze ze zamiast sie panoszyc i wpieprzac gdzie niepotrzeba bawia sie w taki sposub.
gorzej jak zaczna, juz pare miejsc i kilkaset ludzi opanowali. jak tak dalej pojdzie to my bedziemy uznani za dziwakow a oni za prawych samurai.
Awatar użytkownika
marciniak
Posty: 244
Rejestracja: 29 lutego 2004
Lokalizacja: Manchester City & Katsumushi Dojo Bolton

Re: XMA

Post autor: marciniak »

jest takie ryzyko, że tak sie stanie, w Polsce już oszołomki majš coraz wiecej "do powiedzenia" - schemat tego jest prosty, majš atrakcyjnš reklamę, moga cwiczyć dzieci, niem a dyscypliny, jest luzik, tak jak u pana Tekuechiego z Krakowa. Co do samurajstwa, to bym się kłocił że ktokolwiek nim jest, oni już wymarli, my tylko bawimy się w odtwarzanie ich ideałów, ćwiczymym japońskie sztuki walki itp. Mamy XXI wiek, może te wzystkie fiflaki i salta z katanami to znak czasu, ludziom się podoba ćwiczyć to co widza na hollyłódzkich filmach, vide Matrix itp.
Katsumushi Dojo Manchester
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: XMA

Post autor: GrafRamolo »

Dopuki moge trenowac to co lubie i robie to reszta mnie nie obchodzi, moze to egoistyczne podejscie ale jakos juz dawno przeszla mi chec naprawiania swiata i ludzi.
Awatar użytkownika
Tuszek
Posty: 161
Rejestracja: 16 kwietnia 2004

Re: XMA

Post autor: Tuszek »

niem a dyscypliny, jest luzik, tak jak u pana Tekuechiego z Krakowa.
btw co to za sekcja? slyszalem duzo przeroznych opini, wiecie cos wiecej o soke takeuchim?
Gourry
Posty: 196
Rejestracja: 2 stycznia 2004

Re: XMA

Post autor: Gourry »

Z tego co widze, to całe to XMP idzie na razie od strony: "Ninjutsu w 5 minut dla oprnych" i skeczy o karate z Jimem Careyem badziej w strone wschodu... (teraz są gdzieś na piozmie Grenlandii, albo Hawajów... sam nie wiem :P) Zakładanie szkół nie mając nawet pasa, czy też propagowanie zdrowego trybu życia przez uczenie ninjutsu w 5 minutowych programach (prawdopodobnie dedykowane szczególnie gospodynia domowym), to wystarczający odchył, żeby uznać, że nie mają o tym większościowo zielonego pojęcia, ale prawda jest taka, że większość Polaków też nie :roll:

Ostatnio (2002) zawody XMA były rozgrywane w Paryżu, także jest to blisko :], a z filmików, które na necie widziałem to paru Polaków nawet zrobiło swoje sample paro minutowe...
stand before the gates and watch metropolis
empires come and go we live forever
and eternity is in your hidden eyes
take my broken wings teach me to fly again
Awatar użytkownika
marciniak
Posty: 244
Rejestracja: 29 lutego 2004
Lokalizacja: Manchester City & Katsumushi Dojo Bolton

Re: XMA

Post autor: marciniak »

Tuszek pisze:
niem a dyscypliny, jest luzik, tak jak u pana Tekuechiego z Krakowa.
btw co to za sekcja? slyszalem duzo przeroznych opini, wiecie cos wiecej o soke takeuchim?
lepiej abys niewiedział, bo zostanie naruszone twoje poczucie wyczucia, elegancji i taktu.


Tak na serio, to taki tam kiciarz z Krakostanu, wmawiający ludziom ciemnote, nie potrafiący machać mieczem, soke z ósmym danem, który nie wiadomo kto mu nadał, zarabia kasę na tym, że na treningach po sali biegają dzieci.
Katsumushi Dojo Manchester
ODPOWIEDZ