Strona 1 z 1

Ci co skaczą i fruwają czyli NINJA

: 1 marca 2005
autor: Arek San
CZYM, lub KIM byli NINJA? Czy byli wojownikami czy po prostu zabójcami? Byli zwykłymi ludźmi czy wynaturzonymi machinami do mordowania?Pytam bo ostatnio się nad tym zastanawiam. Oczywiście nie chodzi mi o dzisiejsze sekcje NINJITSU ( czy NINJUTSU) bo to tylko zabawa.

Moim zdaniem było tak:
Wyszkoleni w szybkim i skutecznym zabijaniu.Nie w sztuce walki tylko natychmiastowym ZABICIU przeciwnika. Podejrzewam ,że w otwartym pojedynku z dobrym fechmistrzem ninja nie miałby szns. Natomiast doskonale wiedział jak zabić szybko,ale niepostrzerzenie, SKRYCIE, z zaskoczenia. Posługiwali się krótkimi ostrzami, ( wakizashi? prosze nie piszcie o mieczach typu NINJA z kwadratową tsubą bo to się nie trzyma kupy) czesto nożem , bo łatwo go ukryć pod ubraniem. Doskonali znawcy TRUCIZNY , KAMUFLAŻU , PRZEBRANIA i ... PSYCHOLOGII . Ich siła polegała na zaskoczeniu. Pozbawieni skrupułów, zawsze bez WAHANIA zbijali tego na kogo mieli zlecenie. ( byli w naszym rozumienu MORDERCAMI) Wyposarzeni w różnego rodzaju gadźety typu gwiazdki, rzutki, zatrute dmuchawki, pazury do wspinaczki (słyszałem nawet o składanych drabinach (!)ale nie chce mi się w to wierzyć )
Zastanawiam się kim byli poza misją? może mnichem? Samurajem?Kupcem? przecierz musieli coś jeść, gdzieś żyć, spać itd. Po prostu żyć. Czy byli na tyle zindoktrynowani że nie potrzebowali zwykłych ludzkich uczuć? A może byli trzymani w odosobnieniu , szczuci jak zwierzęta i wypuszczani celem kolejnego mordu?KIM BYLI?
Może ktos potrafi powiedzieć cos na ten temat?
to typowy HOLYWOODZKI obrazek NINJA. Czarne ubranko ( identyczne dla wszystkich żeby nie było wątpliwości) miecz typowy z KWADRATOWĄ (koniecznie) tsubą, gwiazdka i kama. po prostu cymes, nieśmiertelny i niezatapialny odporny na ogień i gradobicie wojownik NOCY.

Re: Ci co skaczą i fruwają czyli NINJA

: 1 marca 2005
autor: Kakarigeiko
Wydaje mi sie, że byli raczej szpiegami niż zabójcami. Wogóle określenie shinobi jest chyba bardziej adekwatne. Zabójstwo to raczej marginalna sprawa była w tym fachu...

Re: Ci co skaczą i fruwają czyli NINJA

: 1 marca 2005
autor: [KoP]
Uwaga do wszystkich: Nie umieszczajcie wszystkich tamatów w dziale "Droga miecza" - zwłaszcza tych, które tam nie pasują. I druga sprawa, czytajcie forum, nim zaczniecie nowy wątek... Temat o ninjutsu już istnieje.

Re: Ci co skaczą i fruwają czyli NINJA

: 12 grudnia 2005
autor: Bieluch
NInja..... hmmm..................... Dlamnie to zwykli Wyszkoleni Zabujcy :lol: :lol: :lol:

Re: Ci co skaczą i fruwają czyli NINJA

: 19 grudnia 2005
autor: Takezo
Posługiwali się krótkimi ostrzami, ( wakizashi? prosze nie piszcie o mieczach typu NINJA z kwadratową tsubą bo to się nie trzyma kupy)
O ile sie nie myle to miecze jakich urzywali nazywały się shinobigatana. Charakteryzowały się tym że w odróżnieniu od włsciwie wszystkich innych nihonto były zazwyczaj proste, ponieważ nie były hartowane selektywnie tak jak katany czy wakizashi. Dlatego tez jak widze "miecze typu ninja" z pięknymi imitacjami hamon to jest to dla mnie trochę dziwne. Miecze których zazwyczaj urzywali były bardzo podobne do tych jakich urzywali ashigaru podczas bitwy. A że taki żołnież z poboru musiał się stawić do bitwy z własnym mieczem (z przydziału dostawali tylko zbroje i włócznie) to robili je tak jak shinobi, "domowymi" sposobami, przez co były bardzo słabej jakości. O uzbrojeniu ashigaru(nie jestem pewiem czy to dobrze pisze) można przeczytać w takiej krótkiej książeczce o bitwie na polach Kawanakajimy w 1561(chyba) roku.
Oczywiście takie shinobigatana nie musiały być proste, jeśli się taki klan dorobił to mógł kupić lepsze uzbrojenie (o tym chyba było nawet gdzieś na tym forum).
Zastanawiam się kim byli poza misją? może mnichem? Samurajem?Kupcem? przecierz musieli coś jeść, gdzieś żyć, spać itd. Po prostu żyć.

Z tego co wiem to zazwyczaj pochodzili z najniższych klas społecznych, byli to wyrzutkowie społeczeństwa. Ale niektórzy żyli równiez jako chłopi , drobni kupcy itp. , jako przykład można podac znanego Hattori Hanzo.

Re: Ci co skaczą i fruwają czyli NINJA

: 19 grudnia 2005
autor: Żukson
Ninja raczej nie pochodzili z marginesu społecznego lecz mogli go udawać ( przynależność do niego).
Miecze ich były hartowane ale nie zawsze
jeśli juz to nie selektywnie.
Miecze te miały kwadratowe tsuby oraz proste ostrza aby wymuć na samuraju zmiane taktyki wałki....
Słaba ich jakość była spowodowana tym że miecze te często poprostu byływyrzucane w trakcie ucieczki.
A ninja wywodzą się od mnichów.
Przewaznie Szinoteistycznych.

Re: Ci co skaczą i fruwają czyli NINJA

: 20 grudnia 2005
autor: Takezo
A ninja wywodzą się od mnichów.
Przewaznie Szinoteistycznych.
Czemu shintoistycznych?
Przecież ninja do Japonii trafili z kontynentu , jeśłi chodzi o religijność shinobi
to raczej stawiał bym na coś w stylu zen czyli jednak buddyzmu. Shinto jest ściśle zwiazane z bushido ,którego prawa ninja łamali z zasady.

Re: Ci co skaczą i fruwają czyli NINJA

: 20 grudnia 2005
autor: Żukson
Tak mi sie wydaje. Moge sie mylić. CO nie? :)

Re: Ci co skaczą i fruwają czyli NINJA

: 21 grudnia 2005
autor: Takezo
Moge sie mylić. CO nie? Smile
Oczywiście, to w końcu rzecz ludzka. :wink:

Re: Ci co skaczą i fruwają czyli NINJA

: 5 stycznia 2006
autor: Syrfir
Temat ninja jest to bardzo fascynujący temat który napewno wszystkim się podoba, myśle jednak że byli to chłopi z półświadka którzy mieli dużo umiejętności nie chcieli orać na polu więc zostawali zabójcami czy szpiegami.
A propos ninja znalazlem w necie dwie ksiazki polskie o ninja co sadzicie o nich??
http://www.kupsprzedaj.pl/ks-item,483679.asp
http://www.nowela.net/ksiegarnia/opt_sh ... idkat_rekr