Kyokai Szczecin Shotokan Karate - nowa strona

Czyli sztuki walki wręcz. To co każdy samuraj musi umieć i wiedzieć.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
marciniak
Posty: 244
Rejestracja: 29 lutego 2004
Lokalizacja: Manchester City & Katsumushi Dojo Bolton

Kyokai Szczecin Shotokan Karate - nowa strona

Post autor: marciniak »

niedawno powstala strona sekcji karate w której trenuję, można ją obejrzeć http://www.kyokai.livenet.pl

powiem tyle, że jest tam ciekawy artykuł o kulturze japońskiej, nieco fajnych fotów i filmiki z kata shotokanu. Strona będzie jeszcze rozwijana, tekstów będzie więcej - może ktoś ma jakieś propozycje ?
Katsumushi Dojo Manchester
Awatar użytkownika
Timek
Posty: 53
Rejestracja: 13 listopada 2004

Re: Kyokai Szczecin Shotokan Karate - nowa strona

Post autor: Timek »

No wreszcie klub shotokan nie sportowy nastawiony na samoobrone :)

Możesz mi powiedzieć jak podchodzicie do kata, i jak je trenujecie ??
Awatar użytkownika
marciniak
Posty: 244
Rejestracja: 29 lutego 2004
Lokalizacja: Manchester City & Katsumushi Dojo Bolton

Re: Kyokai Szczecin Shotokan Karate - nowa strona

Post autor: marciniak »

Normalnie, czyli robimy jakieś kata, najczęsciej heiany, potem w grupach trenujemy interpretację kata. nie nastawiamy się na znajomośc bóg wie ilu kata, ale na prawidłowe wykonanie tych co już się zna. Ważna jest forma i wykonywanie technik z odpowiednią dynamiką, interpretacja kata ma za zadanie uzmysłowić do czego to tak naprawde służy. To tak w wielkim skrócie. :)
Katsumushi Dojo Manchester
Awatar użytkownika
Timek
Posty: 53
Rejestracja: 13 listopada 2004

Re: Kyokai Szczecin Shotokan Karate - nowa strona

Post autor: Timek »

Spoko to fajnie, bo z tego co wiem w większości klubów shotokan bądź karate tradycyjnego chyba ćwiczy sie kata dla zawodów itd.

Ja ćwiczę wprawdzie Shito ryu karatedo ale kiedyś ćwiczyłem coś zblizonego do shotokanu i brakowało mi tam interpretacji kata i jakby innego traktowania form. W wielu klubach oddziela sie np. trening kata i bunkai od treningu technk samoobrony i traktja to jako zupełnie dwie rózne rzecz. W moim obecnym klubie jest inaczej, trenujemy kata i równoczesnie ćwiczymy interpretacje każdego ruchu i zastosowanei tego w samoobronie . Co do ilości kata to sie z tobą zgadzam, najlepiej mieć 2 ,3 swoje ulubione fory i je szlifować. Ja dpiero od niedawna trenuje jakieś kata bardziej zaawansowane , ale juz mam swoje ulubone formy, poza tym oczywiście ciągle trenuje serie Pinan 1-5 ( u was to heiany ) i interpretacje do nich .

jak chcesz pogadac na tematy karate to daj znać :))

Osu
Awatar użytkownika
marciniak
Posty: 244
Rejestracja: 29 lutego 2004
Lokalizacja: Manchester City & Katsumushi Dojo Bolton

Re: Kyokai Szczecin Shotokan Karate - nowa strona

Post autor: marciniak »

Jak wygląda u was kwestia zdawania egzaminów i jakie macie podejście do ćwiczenia siły uderzenia, w tym kopnięć ?

U nas generalnie egzaminy to są bo są, trzeba to trzeba. Ćwiczymy na miesiąc przed egzaminem do egzaminu (na co drugim treningu), po egzaminach wracamy do normalnego treningu.
Katsumushi Dojo Manchester
Awatar użytkownika
Timek
Posty: 53
Rejestracja: 13 listopada 2004

Re: Kyokai Szczecin Shotokan Karate - nowa strona

Post autor: Timek »

Siema

Egzaminy w moim klubie są traktowane troche inaczej> to znaczy nie ma stałego momentu w roku kiedy są one przeprowadzane, zazwyczaj jest tak ze na niższe stopnie 10 -7 kyu mozna zdwać pod koniec każdego miesiąca. Wygląda to tak że zdający wychodzi na środek i wykonuje wymagane techniki czy kata a wszyscy robią te techniki razem z nim , tak wiec ja już kilk razy zdaałem np. na 7 kyu :)
Na wyższe stopnie 6 - 1 kyu zdaje sie na seminariach i zgrupowaniach , które organizowane są co kilka miesięcy. Egzamin składa sie z cześci praktycznej jak techniki, kata, kumite, interpretcja kata oraz części teoretycznej, ( zasady stylu shito ryu, nazewnictwo technik, wiedza o znaczeni ruchów z kata - czesto tez wiedza o budo i japonii , okinawie )


Nie ma jakiś specjalnych przygotowań do egzaminów, każdy przygotowuje sie indywidualnie. Zauważyłem też inne traktowanie stopnie przez senseia, to znaczy nie patrzy on na kolor paska ale na umiejętności i zaangarzowanie. W sekcji jest kilka osoób ktore mają białe pasy a umiejętności daleko większe niż np. ja
:D

Akórat przygotowuje sie do egzaminu na 6 kyu. Wydaje mi sie że w moim stylu jest jeszcze jedna różnica w egzaminach. Ponieważ jest to styl chyba najbardziej uniwersalny łączący elementy z róznych styli karate, wiedza jaką trzeba opanować na kolejne egzaminy jest naprawde duża, np. w większości styli na nastepny stopnień trzeba znać jedna kolejne kata , może dwa. Ja na 6 kyu może już znać wszystkie kihon kata oraz 5 kata pinan wraz z interpretacją plus kihon i kumite oczywiście, więc jest tego sporo . (styl zawiera koło 50 form kata :)

Jesli chodzi o trenig siły uderzeń i kopnięć to chyba głównie ćwiczymy to poprzez trening na tarczach oraz poprzez różne specjalistyczne ćwiczenia które trudno byłoby mi tu opisać tak żebys miał ich pełny obraz. Jedno znich polega na tym ze stoimy bokiem do partnra i on nas trzyma za zgiętą ręke jak do Kagi Tsuki. My opieramy stope Sokuto na jego pasie i wykonujemy ruch jak przy Yoko Geri w tym czasie on napina maxymalnie miesnie brzucha i siłujesie z nami tak byśmy nie mogli zrobic pełnego wyprostu nogi jak przy normalnym Yoko Geri ,a my odwrotnie starymy sie maksymalnie wyprostowac noge jak przy kopnieciu. Tak ćwiczymy stabilność postawy i siłe kopniecia. U nas też większy nacisk kładzie sie na stabilność i szybkość kopniecia nż na wysokośc czy finezje, stąd głównie trenujemy mae geri, yoko geri i niskie kopnięcia , rzadziej ura mawashi czy mawashi geri choć również one wystepują.
Awatar użytkownika
marciniak
Posty: 244
Rejestracja: 29 lutego 2004
Lokalizacja: Manchester City & Katsumushi Dojo Bolton

Re: Kyokai Szczecin Shotokan Karate - nowa strona

Post autor: marciniak »

Rozwijam stronę swojej sekcji karate, piszę teksty, będę dodawał filmiki i zdjęcia. Kyokai Szczecin Karate Shotokan Jeżeli ktoś chce coś ciekawego napisać o karate, sztukach walki lub Japonii, to zapraszam do współpracy.
Katsumushi Dojo Manchester
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Kyokai Szczecin Shotokan Karate - nowa strona

Post autor: GrafRamolo »

Mila strona.
Ja tez mam sentyment do karate, teraz obecnie mam przerwe ale na pewno jeszcze wroce jak czas i fundusze pozwola i pewnie bedzie to klub gdzie chodzi Timek.
Teraz skupiam sie na mieczu ale musze przyznac ze karate daje dobre podstawy do miecza i na odwrot miecz daje calkiem nowe spojrzenie na karate. Choc niby miecz jest luzna i plynna sztuka a karate sztywna i twarda to jednak w moim odczuciu mozna naprawde ciekawe miec przemyslenia i uzupelniac jedno o drugie.
Awatar użytkownika
marciniak
Posty: 244
Rejestracja: 29 lutego 2004
Lokalizacja: Manchester City & Katsumushi Dojo Bolton

Re: Kyokai Szczecin Shotokan Karate - nowa strona

Post autor: marciniak »

Wiem że to się wspaniale uzupełnia bo ja to własnie robię. Przez to moje iaido i karate stały się o wiele lepsze. :)
Katsumushi Dojo Manchester
ODPOWIEDZ