Mon

Pradawna Japonia, jej historia, kultura i sztuka.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Ronin
Posty: 31
Rejestracja: 3 września 2004
Lokalizacja: Nowy Sącz

Mon

Post autor: Ronin »

W średniowiecznej Europie istniał rozbudowany system heraldyczny.

W Japonni klany samurajskie również posiadały "herby" zwane MON.
Czy ktoś z Was mógłby przybliżyć ten temat ewentualnie może ktoś zna stronkę która o tym traktuje...

Będę niezwykle wdzięczny za info :D
Pokornie zwracam się do wszystkich, którzy szukają Drogi, by nie zmarnowali chwili obecnej.
/Miyamoto Musashi/
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Mon

Post autor: MadSun »

Monów były tysiące, praktycznie każda rodzina miła swój. Najczęstszym tematem były rośliny, zwierzęta, przyroda i architektóra.

Tu masz ciekawą stronkę na ten temat.

I ja dokleję pytanie: Samuraj, który tracił pana przestawał być utorzsamiany również z daną rodziną, czyż nie? Dlaczego więc roninowe w filmach mają na ubraniach mon'y? Czy to tylko pomyłka filmowców?
Kakita_Takeo
Posty: 54
Rejestracja: 25 lutego 2005
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mon

Post autor: Kakita_Takeo »

Hehe. W swiecie fantasy Legenda 5 Kregow wszystkie klany tez maja swoje mony. Dokladniej kazda rodzina w klanie. W wiekszej czesci przedstawia on zwierze odpowiednie dla klanu. Tzn. W klanie Zurawia rodzina Doji ma Zurawia ze sliwka w pysku (jesli sie nie myle) na monie:)
Sore wa himitsu desu^^
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Mon

Post autor: Sakura »

To jest Kwiat śliwy a nie sam owoc :)

A co do monów to szczerze mówiąc sam się kiedyś zastanawiałem jak było z tymi wszystkimi nazwiskami i monami rodowymi.


Zdaje mi się że każdy miał dwa, mon rodziny oraz mon klanu. Nazwisko natomiast miał jedno tyle że przypisane było ono do odpowiedniego klanu.

Jednak gdy stawał się roninem chyba tracił prawo do używania monu klanowego zachowując nazwisko rodowe.
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
qqnamuniu
Posty: 33
Rejestracja: 8 maja 2005

Re: Mon

Post autor: qqnamuniu »

Może to wam się przyda :roll:

Obrazek

Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Żukson
Posty: 277
Rejestracja: 4 września 2005
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Mon

Post autor: Żukson »

Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: Mon

Post autor: GrafRamolo »

Shingen
Posty: 4
Rejestracja: 16 października 2006
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Mon

Post autor: Shingen »

Ja np. nabyłem ciekawą książkę pt. "Heraldyka japońksa". Roi się tam od herbów i japońskich symboli, jeszcze nie przeczytałem, ale polecam:)
basil
Posty: 198
Rejestracja: 22 kwietnia 2008
Lokalizacja: Łańcut (okolice)

Re: Mon

Post autor: basil »

Nie chciało mi się nowego tematu zakładać, więc zapytam tutaj. Jak się robi mony (wyszywanie czy jak ? ) i jak się je przyszywa do ubiorów i w jakich miejscach ?

Pozdrawiam !
"Bycie Basilem zobowiązuje"
antoni maciej dietl
Posty: 148
Rejestracja: 14 listopada 2007

Re: Mon

Post autor: antoni maciej dietl »

ronin,przestajac byc samurajem/oficerem w sluzbie czynnej/,nie przestawal byc "bushi/buke" ze wszystkimi przynaleznymi przywilejami/prawo noszenia mieczy,hakamy,specjalny status prawny/.
wyjatek stanowily tylko niezwykle ciezkie przestepstwa skutkujace skresleniem calej rodziny z rejestru buke,czego zreszta wiekszosc rodziny nie przezywala.
po zniesieniu klasy buke w19w.,kazdy mogl sobie przybrac dowolny mon - na cmentarzach japonskich kazdy nagrobek ma mon - az mnie to zdziwilo - "skad u licha tylu samurajow??" - i otrzymalem stosowne wyjasnienie....
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Mon

Post autor: yakubu »

Co do miejsc to najczesciej sie widuje mony na piersiach po obu stronach, na rekawach i jeden na plecach. A techniki ich uzyskiwania nie znam. Mogly byc pewnie wyszywane lub malowane.
ODPOWIEDZ