oprawa

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: oprawa

Post autor: norinaga »

A ja tak troche z innej beczki, otoz czytalem sobie ostatnio artykul Janusza Lukaszczyka o nihonto (takie podstawowe info dla poczatkujacych) i przeczytalem cos w tym stylu: skora plaszczki tak zwany jaszczur , wogole mi sie to okreslenie nie podoba (spotkalem sie z nim juz wczesniej) i ciekaw jestem skad sie ono wzielo czy to jest doslowne tlumaczenie na polski?
Dla mnie jaszczur to jaszczurka z jajami :wink:
Ostatnio zmieniony 21 listopada 2009 przez norinaga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: oprawa

Post autor: GrafRamolo »

To się bierze stąd acz mogę się mylić że w polskiej szabli stosowano skórę jaszczurów a i o dziwo czasem też i płaszczek i chyba zlały się te dwa pojęcia jakoś. Acz samo same z jaszczurem nic wspólnego nie ma. Jeśli ktoś chciał by troszkę poczytać o same to na mojej stronie jest artykuł na ten temat (wybaczcie autoreklamę)
Grey Knight
Posty: 38
Rejestracja: 24 sierpnia 2009
Lokalizacja: TNOPJ

Re: oprawa

Post autor: Grey Knight »

Yakiba, fotki pochodzą z tej oto stronki : http://www.museum-class-japanese-samurai-swords.com/
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: oprawa

Post autor: yakiba »

Grey Knight dzięki za info.Grafie tu akurat jestem pewien ,że to nanako bo taki typ oprawy zawsze był zaopatrzony w metalowe płytki chociaż nie zawsze jako ozdoba było na nich nanako czasem zdarzały się różne grawerunki, a co do nierówności to wiem,że cos takiego wychodzi kiedy nanako jest połyskliwe.sporo się kiedyś nameczyłem żeby zrobić zdjęcie fuchi, które było złocone.Albo pokazywała się tęcza albo właśnie takie fale dopiero gdy włożyłem fuchi do lodówki to po wyjęciu pokryło się mgiełką pary i wtedy zdjęcie wyszło normalnie.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: oprawa

Post autor: GrafRamolo »

Z tymi nanako przy tachi to bywa różnie, nie spotkałem się z jakąś zależnością ale może faktycznie to jest srebro.

Co do problemów fotograficznych to filtr polaryzacyjny powinien rozwiązać taki problem.
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: oprawa

Post autor: MadSun »

Mi rowniez wydaje sie, ze to nanako.
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: oprawa

Post autor: norinaga »

Panowie i Panie jak klikniecie sobie na ta stronke gdzie jest ten miecz i potem na jego fotki to przyjzyjcie sie 2 fotce a dokladnie okolicy kashiry, jest tam takie "cos" (nie znam nazwy) do czego powinno byc jeszcze zalozone kolko do przywiazania teblaka, tam wlasnie widac ze to nanako bo guzelki sa "wybite" w okol tego "czegos".
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: oprawa

Post autor: GrafRamolo »

Faktycznie jest to nanako. Zresztą nawet opis jest taki :)
Awatar użytkownika
yakiba
Posty: 764
Rejestracja: 4 listopada 2005
Lokalizacja: Poznań

Re: oprawa

Post autor: yakiba »

Grafie być może filtr załatwia sprawę ale ze mnie żaden fotograf i radzę sobie jak umiem i tu otwiera się pole dla fachowca -Obiecałeś zrobić tutorial o robieniu zdjęć głowni .Myślę,że nie tylko mnie to interesuje.
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: oprawa

Post autor: norinaga »

Ja tez bym chetnie poczytal jak robic przyzwoite zdjecia, bo gorszego fotografa ode mnie to na forum chyba nie ma.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: oprawa

Post autor: GrafRamolo »

Obietnica nadal aktualna ale musicie jeszcze odrobinkę poczekać gdyż nadal się kuruje.
Awatar użytkownika
Jian
Posty: 550
Rejestracja: 27 lutego 2006
Lokalizacja: Choszczno

Re: oprawa

Post autor: Jian »

no ja też bym sie pouczył bo robie tragiczne fotki :?
W walce na śmierć i życie wygra ten,który zdecydowany jest w niej zginąć...
Awatar użytkownika
Fatum
Posty: 143
Rejestracja: 3 stycznia 2009
Lokalizacja: bochnia

Re: oprawa

Post autor: Fatum »

do wszystkich dobrze orjętujących się w temacie .Jak to jest z oprawą same na tsuka w orginalnych japoński mieczach ? Tzn. są tsuk-i pokryte w pełni same (na całym obwodzie) i tsuki z paskiem same ktury podklejony jest w specjalnie wydrążonym łożu w tsuka ,na czym polega ta różnica ? w sensie- które są bardziej poprawne ,czemu stosowano te dwie odmienne formy ,czym się kierowano w do boże jednej z tych dwóch opcji .(mowa jest oczywiście o tsuka pokrytej oplotem ito )
brk mi polskich znakow wiec zgury uprzedzam
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: oprawa

Post autor: yakubu »

Obie sa poprawne. Masz kase - fundujesz sobie same dookola, masz mniej kasy - robisz panele po bokach, masz jeszcze mniej - nawet panele sztukowali z kawalkow same i dorabiali guzy :P
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: oprawa

Post autor: GrafRamolo »

Zgadza się. a panele sztukowali z innego powodu (czasem) robili na jednym z nich (wewnętrznym tym bez guzów) niby łączenie, by za symulować że jest to linia łączenia same tak jak by było owinięte dookoła całe :)
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: oprawa

Post autor: yakubu »

Rozbieralem raz tsuke od waki, ktore chyba nalezalo do jakiegos bidoka-samuraja i same bylo zesztukowane nie wzdluz tsuka, ale w poprzek. Oczywiscie duze guzy byly tez "dorobione".
Awatar użytkownika
Fatum
Posty: 143
Rejestracja: 3 stycznia 2009
Lokalizacja: bochnia

Re: oprawa

Post autor: Fatum »

wielkie dzięki panowie
brk mi polskich znakow wiec zgury uprzedzam
Robert
Posty: 2
Rejestracja: 4 października 2009

Re: oprawa

Post autor: Robert »

Przepraszam, że w tym poście ale mam jedno pytanie. Przyjaciel szuka dobrego specjalisty, który zrobi mu pełną oprawę do wakizashi. Możecie mi kogoś polecić?
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: oprawa

Post autor: norinaga »

Awatar użytkownika
Fatum
Posty: 143
Rejestracja: 3 stycznia 2009
Lokalizacja: bochnia

Re: oprawa

Post autor: Fatum »

A ja mam takie pytanko o kojiri a dokładnie jego krztałt czy ma być taki jak kashira z tym że wiadomo że ciut większe (przez takie jak kashira mam na myśli eliptyczne ) czy bardziej takie jak jajeczko ?
brk mi polskich znakow wiec zgury uprzedzam
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: oprawa

Post autor: bisonn@wp.pl »

jak się robi takie zarysowania na habaki
Obrazek
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: oprawa

Post autor: GrafRamolo »

rylcem grawerskim.
Teddy
Posty: 326
Rejestracja: 1 lutego 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: oprawa

Post autor: Teddy »

Grafie

Czy te ozdobne rysy są robione tylko dla urody habaki, czy też chodzi również o to aby powodowały "zacieranie się" habaki we wlocie saya, tak żeby miecz sam nie wyjeżdżał z saya ?

Teddy
pozdrawiam
Teddy

Bonsai to sztuka odtwarzająca piękno natury
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: oprawa

Post autor: bisonn@wp.pl »

Rylcem? a jak to się robi bo bardzo mi się to podoba.
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: oprawa

Post autor: norinaga »

Bisonn przykladasz rylec i ryjesz :D a dokladnie to pukasz mloteczkiem,
przyjzyj sie habaki z tego miecza, a sposob jak to wykonac sam przyjdzie ci do glowy http://allegro.pl/item971029253_miecz_w ... tanto.html
Odrazu mozna sobie odpowiedziec na pytanie Teddego, moim zdanien oprocz ozdoby pelni to tez funkcje praktyczna o ktorej napisasl Tadeusz.
ODPOWIEDZ