oprawa

Dział poświęcony własnoręcznemu wykonywaniu broni Japońskiej. Pytania, porady.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: oprawa

Post autor: GrafRamolo »

Jak się pracuje rylcem grawerskim nie da się opisać na forum to kwestia nauki bezpośredniej. Co do funkcji to jest tylko i wyłącznie czysto ozdobna, nie powoduje lepszego zakleszczania się miecza.
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: oprawa

Post autor: norinaga »

Okurczele, dal bym sobie paznokcia obciac ze mam racje, no ale mylic sie jest rzecza ludzka.
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: oprawa

Post autor: bisonn@wp.pl »

zrobiłem tanto jescze prubuję hamon choji tanto ładnie sie zahartowało nawet ma kilka milimetrów sori dlugosć 30 cm,tylko tym razem za radą Jiana sprubuję oprawić może tylko w shirsaja ale zobaczymy jak bedzie szłono i postaram się zrobić habaki zgodnie z opisem na stronie Grafa tylko że z nekogaki mam nadzieję
że Graf pomoze z tymi drapaniami ale będę wklejal fotki w trakcie postępów pracy narazie fotka owego tanto z grubsza oszlifowane po oprawieniu dokończę szlif zeby nie porysować głowni w trakcie oprawiania
Obrazek
no i jescze mam pytanie ile milimetrów powinno właściwie wystawać mune nad nakago fotka i jak szerokie powinno być habaki w tym przypadku czy są jakieś granice od ..do czy jak komu pasuje?
Obrazek
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: oprawa

Post autor: bisonn@wp.pl »

No i pierwszy problem u mnie w miejscowosci w sklepach nie słyszano o lucie srebrnym dostałem jedynie coś takiego czy to się nadaje? do zlutowania habaki
Obrazek
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: oprawa

Post autor: GrafRamolo »

Ciężko z obrazka stwierdzić co to jest ale podejrzewam że lut miedziany.
Od biedy może być ale nie wiem jaki jest jego skład więc ciężko stwierdzić w jakiej temperaturze się rozpuszcza i jak z jego wytrzymałością. Możesz zlutować po prostu na srebro nie musi być koniecznie lut srebrny. Wystarczy odcinek około 1-2cm drutu srebrnego o średnicy około 1mm.

Co do nekogaki robione one były za pomocą dwóch brzeszczotów od pił złączonych razem. Trzeba sobie je jakoś połączyć nitem albo ramką i ustawić tak by jeden był minimalnie wyżej od drugiego dzięki temu pozostawią dwa paski jeden mocniejszy drugi słabszy. Przesuwamy narzędzie i wstawiamy bardziej wystający brzeszczot w słabszy rowek i tak po kolei aż całe habaki będzie ozdobione. Odstęp pomiędzy brzeszczotami to sprawa dowolna zależy od własnego uznania, tak samo jak głębokość kresek. Można też pobawić się ze stępieniem ostrzy by uzyskać inne efekty, ale to już kwestia gustu i praktyki.
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: oprawa

Post autor: bisonn@wp.pl »

Czy pisząc drut srebrny masz na myśli zwykłą cynę ?
A ten muj drucik jest miedziany i coś jest w środku można go wyprubować zobaczymy co się stanie.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: oprawa

Post autor: GrafRamolo »

Pisząc drut srebrny mam na myśli drut srebrny, cyna to cyna. Cyna nie nadaje się do habaki. To co pokazałeś na zdjęciu nie mam pojęcia czym jest zważywszy jeszcze na fakt że jak sam napisałeś ma coś w środku. nie ryzykował bym na gotowym wyrobie szkoda pracy, lepiej spróbuj sobie na jakiś skrawkach.
TomekSan
Posty: 223
Rejestracja: 4 stycznia 2009
Lokalizacja: Wola Dalsza (okolice Łańcuta)

Re: oprawa

Post autor: TomekSan »

Zawsze też można kupić na allegro: http://allegro.pl/item1062490678_lut_tw ... i_2_0.html
"Drogą jest mi jedynie odnosić zwycięstwo, jakąkolwiek bronią" - Miyamoto Musashi.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: oprawa

Post autor: GrafRamolo »

polecam raczej to http://www.allegro.pl/item1064783140_lu ... _6_mm.html
ma bardziej przystępną formę.
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: oprawa

Post autor: bisonn@wp.pl »

Naszczęście ten mój lut dał radę jednak to jakiś jednolity bardzo twardy pręcik kwadratowy oto efekty mojej dziszejszej pracy
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
to już prawie habaki ma szerokość 28mm może tak być?
jakoś udało mi się dopasować leży ciasno nad zciąganiem trzeba się trochę pomęczyć ale schodzi no i teraz trzeba nadać kształt klina czy tak?
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: oprawa

Post autor: GrafRamolo »

Z grubsza tak.
yakubu
Posty: 532
Rejestracja: 28 lutego 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: oprawa

Post autor: yakubu »

bisonn@wp.pl pisze:No i pierwszy problem u mnie w miejscowosci w sklepach nie słyszano o lucie srebrnym
Poszukaj najblizszego jubilera - moze on da namiary gdzie sie zaopatruje w takie rzeczy.
Awatar użytkownika
Shirotatsu
Posty: 535
Rejestracja: 28 stycznia 2005
Lokalizacja: Kraków

Re: oprawa

Post autor: Shirotatsu »

Nie no Bisonn bez żartów, pełno jest sklepów ze sprzętem dla złotników, które maja sklepy internetowe. Nawet na alledrogo mozna kupić luty srebrne.

A jesli masz jakąś straszną awersję do kupowania przez internet to tak jak radził Yakubu tylko moze nie do jubulera a do złotnika.

A tak poza tym to ten lut który masz jak najbardziej sie nadaje, też go kiedyś stosowałem.
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: oprawa

Post autor: GrafRamolo »

Poproś złotnika niech ci sprzeda parę cm drutu srebrnego o średnicy około 0,5-1mm srebrem można lutować miedź tylko nie zapominaj o lutówce lub boraxie. Taki zakup nie powinien przekroczyć 10zł
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: oprawa

Post autor: bisonn@wp.pl »

Kupiłbym na alegro ale próbuję zaosczędzić i narazie wszelkie wydatki mi nie na rękę zlutowałem tym lutem wydaje mi się że to lut mosiężny.
A teraz dzisiejsza praca proszę o uwagi wydaje mi się że spód jescze za gruby
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 czerwca 2010 przez bisonn@wp.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: oprawa

Post autor: norinaga »

zdecydowanie za grube od hamachi
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: oprawa

Post autor: GrafRamolo »

Spód za gruby.
Zaoszczędzić? Jeśli szkoda wydać ci 10zł na lut na miecze to myślę że to nie jest dziedzina dla ciebie. Miecze Japońskie nie lubią kompromisów i trzeba być przygotowanym na dużo większe wydatki a jeśli tych 10zł ci szkoda to niestety nie wróżę sukcesów.
Sory za ostry ton ale nie wygłupiajmy się dwa batoniki kosztują podobnie albo piwo...
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: oprawa

Post autor: bisonn@wp.pl »

Poprawię spód ,nie chodzi mi ogólnie żeby zaoszczędzić tylko akurat przez dwa miesiące no nie szukałem już złotnika bo zlutowałem tym lutem który miałem a w tym ostrzu nie będę robił dalszych elementów oprawy tylko jeszcze postaram się zrobić shirsayę, więcej oprawy w następnym do tego czasu postaram się zakupić ten lut z alegro bo i też miedź muszę kupić,nie mam jeszcze rogu .ale mam trochę ito i udało mi się dostać trochę wyprawionej czarnej same więc myślę żeby następne tanto zrobić z tsuką owiniętą czarną same ostrza już mam zahartowane jedno jest fajne z hamonem suguha, ale do tego czasu trochę czasu upłynie i postaram się wszystkie potrzebne rzeczy zdobyć :wink:
Awatar użytkownika
GrafRamolo
Posty: 4000
Rejestracja: 17 listopada 2003

Re: oprawa

Post autor: GrafRamolo »

Rozumiem sorry za wypowiedź.
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: oprawa

Post autor: bisonn@wp.pl »

Nic się nie stało poprostu może to niejasno napisałem.
Awatar użytkownika
Fatum
Posty: 143
Rejestracja: 3 stycznia 2009
Lokalizacja: bochnia

Re: oprawa

Post autor: Fatum »

nakago faktycznie jeszcze nie ruszone ,tak jak Graf napisał za grube (mam nadzieje że o to mu chodziło) powinno się schodzić do końca znaczy robić się coraz cieńsze ,na pewno ładniej wtedy wygląda ale i pozwala w pużniejszym czasie na większe wcięcie boczne w tsuka (takie jest przynajmniej moje spostrzeżenie .Co do habaki to mi na prawde się podoba.To tanto to jakieś takie strasznie małe jest nie ?
brk mi polskich znakow wiec zgury uprzedzam
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: oprawa

Post autor: bisonn@wp.pl »

nie tanto nagasa 20,5 (całe ponad 30 cm)
motohaba 2,7 no większe tanto to już chyba nie powinno być,
prawdę mówiąc to habaki moje pierwsze takie bardziej profesjonalne dopiero po pilniku co dalej to jescze nie wiem próbowałem jakieś wcześniej ale to była pomyłka a nie habaki teraz bardziej się staram, ale brakuje mi praktyki.Trzeba robić więcej :wink:
Awatar użytkownika
Fatum
Posty: 143
Rejestracja: 3 stycznia 2009
Lokalizacja: bochnia

Re: oprawa

Post autor: Fatum »

To wychodzi na to że masz naprawdę solidną łapę bisonn :D .
Tak mi się wydawało ale to chyba winna zdjęć. Jak to pierwsze habaki to tym większe gratulacje .
brk mi polskich znakow wiec zgury uprzedzam
Awatar użytkownika
bisonn@wp.pl
Posty: 404
Rejestracja: 1 grudnia 2007
Lokalizacja: polska

Re: oprawa

Post autor: bisonn@wp.pl »

Ale 1 shaku liczy się tylko nagasa czy cala długość włącznie z nakago ?
norinaga
Posty: 411
Rejestracja: 10 listopada 2008
Lokalizacja: radom-okolice

Re: oprawa

Post autor: norinaga »

nagasa
ODPOWIEDZ