Gorin no Sho

Czyli ksiazki albumy i co dusza zapragnie o Japonii lub z Japonii.

Moderator: Zarząd

Awatar użytkownika
Agnieszka
Posty: 46
Rejestracja: 23 maja 2006

Gorin no Sho

Post autor: Agnieszka »

Co myślicie o dziele Musashiego? Dla mnie jest to biblia :)
Hayaki koto kaze-no gotoku, shizukanaru koto hayashi-no gotoku, shinryaku suru koto hi-no gotoku, ugokazaru koto yama-no gotoku
Awatar użytkownika
MadSun
Posty: 902
Rejestracja: 13 czerwca 2004
Lokalizacja: Dublin

Re: Gorin no Sho

Post autor: MadSun »

Rowniez uwazam, ze jest to pozycja obowiazkowa dla kazdego adepta szermierki japonskiej. Jednak moim zdaniem znacznie wartosciowsze jest Heiho kadensho - Yagyu Munenori'ego.
Awatar użytkownika
Agnieszka
Posty: 46
Rejestracja: 23 maja 2006

Re: Gorin no Sho

Post autor: Agnieszka »

Nie znam. A w tej chwili zaczęłam "Bushido", ale jak na razie mam mieszane uczucia. Może dalsze rozdziały będą ciekawsze...
Hayaki koto kaze-no gotoku, shizukanaru koto hayashi-no gotoku, shinryaku suru koto hi-no gotoku, ugokazaru koto yama-no gotoku
Awatar użytkownika
Sakura
Posty: 631
Rejestracja: 9 kwietnia 2004
Lokalizacja: Lublin/Kraków

Re: Gorin no Sho

Post autor: Sakura »

Dużo już zostało napisane o Gorin no sho w temacie Miyamoto Musashim w "drodze miecza"

Przeczytałe to dzieło kilka dobrych razy i wciąż do niego wracam na nowo starając się odkrywać nowe rzeczy w poszczególnych fragmentach. Jest to wartościowa księga i dość znana. Jak będę miał więcej czasu to napisze więcej i konkretnie w tym temacie.

Heiho kadensho też jest bardzo interesujące i mi się wydaje równie wartościowe, trochę inny punkt widzenia, inna taktyka walki, strategia i techniczne spostrzeżenia. Dużo odwołań do buddyjskiej terminologii, no i całe dzieło wzbogacone listami Takuana Soho.

"Bushido" czyli jak rozumiem dzieło Inazo Nitobe też już mam za sobą przeczytane już jakiś czas temu. Książka jest ciekawa i można wiele się z niej dowiedzieć ale trzeba pamiętać że została napisana przez człowieka o dużej wiedzy z zakresu europejskiej kultury i historii. Dzięki temu Nitobe dość zręcznie tłumaczy zawiłości japońskiego postrzegania używając odnośników do europejskich dzieł i wydarzeń.

Gorin no sho można zamknąć w kilku cytatach podobnie jak dzieło Yagyu, ale wydaje mi się że Heiho Kadensho ma wiekszą ilość konkretnych pomysłów. Bo do Musashiego trzeba trochę dopowiadać i wysnuwać trochę domysłów. A Yagyu dość jasno przedstawia swoją sztukę miecza.

Ale i tak wszystko się sprowadza do zwycięstwa....
"Hana wa sakuragi, hito wa bushi"

Obrazek
Maenardil
Posty: 31
Rejestracja: 3 maja 2006

Re: Gorin no Sho

Post autor: Maenardil »

Pięcioma Zwojami byłem zafascynowany, ale sądzę, że ten traktat może jakieś efekty przynieść dopiero mocno zaawansowanym szermierzom. Bardziej filozofia, którą można jakoś tam wykorzystać niż konkrety. Wygląda na to, że podobny stosunek jak Sakura mam do Go Rin No Sho.
Awatar użytkownika
Plaargath
Posty: 207
Rejestracja: 9 lutego 2005
Lokalizacja: Katowice

Re: Gorin no Sho

Post autor: Plaargath »

Ja się w sumie podpisuję po tym. Mam podobny stosunek, acz lubię raz na 3/4 roku zajrzeć do tej książki.

Czy ktoś z Was mógłby mi przesłać na maila Heiho kadensho lub Bushido, o którym piszecie?
"Wszechświata nie stworzył żaden bóg ani żaden człowiek, lecz był on zawsze, jest i będzie zawsze żywym ogniem."
Awatar użytkownika
Żukson
Posty: 277
Rejestracja: 4 września 2005
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Gorin no Sho

Post autor: Żukson »

A jak mu wyslecie to ja tez chce ;x
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 25
Rejestracja: 30 listopada 2003

Re: Gorin no Sho

Post autor: Bunny »

Jest do kupienia w wydawnictwie Diamond Books.
ODPOWIEDZ