Przedtem jednak słów kilka o życiu Musashi, który w 1599 roku po raz pierwszy angażuje się w życie polityczne kraju, a właściwie w polityczne starcia na miecze.
Jak pamiętamy z historii, rodzina Musashi będąca po stronie koalicji Seigun, walczyła przeciw Tokugawa Ieasu, który był wodzem koalicji Togun.
Kiedy wojska koalicji Seigun rozpoczęły atak na zamek Fushima, Musashi przyłączył się do walki, której zwycięzcą była jego armia.
Później jeszcze uczestniczy w kilku walkach w roku 1600, by następnie wziąć udział w słynnej bitwie pod Sekigahara.
Tu jednak jego armia doznała klęski i Musashi musiał wraz z innymi ocalałymi uciekać przed pościgiem.
Brak jest informacji o Musashi z tego okresu aż do roku 1604, kiedy to ma on już 21 lat.
Słynna powieść Yoshikawa Eiji pt. Musashi jest jakby próbą wypełnienia luki czasowej życia Musashi, ale z uwagi na fikcję literacką, nie jest ona brana pod uwagę w badaniach historycznych.
Wrócmy jednak do roku 1604, kiedy to Musashi pojawił sie w Kyoto, gdzie doszło do walki z członkami rodu Yoshioka.
Należy pamiętać, że słynny Yoshioka Kempo z tego rodu przegrał już wcześniej pojedynak z Musashi. Dlatego też do tego pojedynku stanęli jego synowie, Seijuro i Denshichiro.
Zapis na pomniku z Kokura podaje nam, że Musashi wpierw walczył z Seijuro, następnie z młodszym bratem Denshichiro. Na koniec starł się z synem tego ostatniego Matashichiro.
Pojedynek odbył się Rendaino, w prefekturze Kyoto a rozpoczął się walką z Seijuro. Walka nie miała charakteru pojedynku na śmierć i życie, tylko starcia do pierwszego trafienia.
Musashi pomimo, że uzbrojony był tylko w bokken, powalił przeciwnika jednym ciosem, pozbawiając go przytomności. Po tym ciosie Seijuro długo nie mógł dojść do siebie. Po całkowitym wykurowaniu się zgolił głowę i został mnichem.
Jednak pojedynek był bardzo kontrowersyjny... wg innych źródeł zwyciezcą był Seijuro. Całkiem prawdopodobny jest też remis, gdyż obaj walczący zadali sobie równocześnie uderzenia.
Jak doszło do pojedynku ?
Podobno inicjatorem pojedynku był Matsudaira Tadanao z Echizen. To on własnie miał zaproponować Musashi aby ten wyzwał na pojedynek kogoś ze słynnej szkoły Yoshioka. Musashi jako wasal Tadanao zgodził się natychmiast i był gotów walczyć z każdym z tej szkoły. Pierwszym przeciwnikiem został wspomniany już Seijuro (Naotsuna), następca szkoły. Wg tej wersji wydarzen, Seijuro był uzbrojony w bokken, natomiast Musashi w shinai. Po walce część widzów mówiła o trafieniu Seijuro, cześć o Musashi. Inni znowu widzieli równoczesne trafienie. Wobec tylu sprzecznych opinii Seijuro zaproponował następną walkę. Musashi jednak stwierdził, że już z nim walczył i wygrał, więc musi walczyc z kimś innym.
Wobec tego do walki wyznaczono młodszego brata Seijuro.
I tu mamy znowu do czynienia z kilkoma wersjami wydarzeń.
Podobno pomimo ustalenia miejsca i dnia pojedynku, Musashi nie stawił się nań.
Jednak zapis na pomniku z Kokura inaczej to przedstawia.
Okazuje się, że to Denshichiro, młodszy brat Seijuro wezwał do pojedynku Musashiego z zemście za przegraną brata. Denshichiro do walki stanął uzbrojony w specjalnie przygotowany przez siebie bokken dużych rozmiarów. Jednak w starciu z Musashim broń ta stała się przyczyną tragicznej klęski mlodszego brata. Musashi wpierw pozbawił bokkena a następnie zadał mu jeden cios odebrana bronią, zabijając go na miejscu.
Śmierć Denshichiro spowodowała powstanie całej szkoły przeciw Musashi. Na czele prawie stu osobowej grupy stanął najmłodszy z rodziny Yoshioka, Matashichiro.
Decydujące starcie pomiędzy nimi odbyło się w miejscu zwanym "Pochyła sosna" (Ichijoji sagari matsu), a upamiętnia je postawiony tam pomnik opisujący te wydarzenia.
W pierwszym starciu Musashi przecina prawie na pół młodego Matashichiro, co spowodowało chaotyczny atak jego popleczników, którzy w większości podzielili los swego przywódcy. Wielu z nich widząc pogrom swoich towarzyszy broni, uciekali z pola walki.
Zdarzenie to odbiło sie szerokim echem w okolicy tak jak i nazwisko Musashi.
Zaraz po pojedynku Musashi udał się do Nara, mając nadzieję na spotkanie z mistrzem Yagyu-shinkage ryu, samym Yagyu Muneyoshi lub jego synem Munenori.
Niestety, los mu nie sprzyjał, gdyż obaj przebywali w tym czasie u shoguna, ucząc jego świtę szermierki.
Ale nie zmartwił się za bardzo ich nieobecnością, gdyż w okolicy udało mu się stoczyć jednak pojedynek, w którym okazał się zwycięzcą. Jego przeciwnikiem był ekspert yari z Hozoin ryu.
Po pojedynku spokojnie ruszył dalej w poszukiwaniu przeciwników.
Następne zarejestrowane potyczki Musashiego pochodzą dopiero z roku 1607, kiedy to na swej drodze w prowincji Iga spotkał Shishido Baiken, specjaklistę kusarigama.
Ten przeciwnik takżę trafił na listę poległych po celnym trafieniu tanto w pierś przez Musashi.
Niedługo po tym zajściu Musashi spotkał niejakiego Hatano Jirozaemon Soken, który został jego pierwszym uczniem.
Do roku 1611 Musashi stoczył jeszcze pojedynek z Tsujikaze i Osedo, przedstawicielami Yagyu-shinkage ryu. Oni jednak także nie stanowili przeszkody na drodze Musashi.
Gdy Musashi przebywał w Edo, zawarł tam przyjaźń z samurajem Daidoji Shijuro, wasalem rodu Tokugawa.
Dzięki jego wpływom, Musashi przez ponad 3 lata przebywał w Owari na terenie należącym do shoguna.
Jednak jego starania o pracę nauczyciela kenjutsu spełzły na niczym, a powodem była zbyt wygórowana stawka wynagrodzenia.
to tyle informacji na dziś....

pozdrówka
